2017 5K Results

Market Garden Brewery Ohio City Run & Crawl

Age Group Results

June 17, 2017


Hermes Sports & Events, Inc.


5K

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tiffany Musarra Cleveland OH 2511 24 19 20:50.35 20:50.35 6:43/M
 

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Christopher Rego Colorado Springs CO 2785 28 1 16:40.44 16:40.44 5:22/M
 

Female 14 and Under

Record: Hanna Hall – Year: 2014 – Time: 22:27.16

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Grace Yuhas Chagrin Falls OH 2767 11 286 30:38.03 30:40.23 9:53/M
2 Nandi Badat Cleveland OH 2116 8 569 47:56.29 48:27.43 15:28/M
3 Mia Geudtner Bethel Park PA 2358 12 577 49:00.41 49:39.55 15:48/M
 

Male 14 and Under

Record: Blake Pecoraro – Year: 2009 – Time: 19:56.75

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ethan Sieradzki Painesville OH 2597 12 245 29:33.63 29:50.57 9:32/M
2 Donovan Lang Cleveland OH 2440 10 385 34:02.29 34:10.23 10:59/M
3 Ty Howard Euclid OH 2392 13 606 59:07.95 59:07.95 19:04/M
 

Female 15 to 19

Record: Hannah Evans – Year: 2010 – Time: 20:01.44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Claire Foreman Cleveland OH 2337 15 73 24:25.33 24:27.14 7:53/M
2 Savannah Dempsey North Ridgeville OH 2806 15 167 27:22.40 27:47.08 8:50/M
3 Catherine Van Curen Bay Village OH 2126 18 279 30:26.86 30:36.34 9:49/M
4 Jenna Branch Medina OH 2779 16 303 31:17.42 31:27.30 10:05/M
5 Reilly Girardot University Hts OH 2202 18 403 34:40.20 35:20.96 11:11/M
6 Olivia Gelo Solon OH 2355 16 486 37:54.04 38:36.56 12:14/M
7 Ashley Crise Westlake OH 2292 17 560 46:42.97 46:56.15 15:04/M
8 Brianna Crise Westlake OH 2293 17 589 52:27.70 52:41.57 16:55/M
 

Male 15 to 19

Record: Makorobondo Salukombo – Year: 2007 – Time: 16:05.90

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tyler McFarren Orrville OH 2485 16 153 27:05.01 27:12.22 8:44/M
2 David Oppenlander Chardon OH 2529 15 166 27:17.11 27:17.77 8:48/M
3 John Mhanna University Hts OH 2206 18 400 34:38.83 35:20.44 11:10/M
4 Omari Howard Euclid OH 2391 16 603 58:37.35 59:07.00 18:55/M
 

Female 20 to 24

Record: Lauren Gustafson – Year: 2007 – Time: 17:56.60

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Natalie Vidacs North Royalton OH 2645 22 25 21:34.38 21:37.66 6:57/M
2 Lauren Casarona Cleveland OH 2257 24 50 23:15.37 23:22.34 7:30/M
3 Kathie Wollney Cleveland OH 2666 23 55 23:29.91 23:39.90 7:35/M
4 Jessica Baker Lyndhurst OH 2181 23 56 23:31.73 23:39.94 7:35/M
5 Kelly Cirbur Lakewood OH 2776 24 74 24:28.41 24:36.14 7:54/M
6 Alanna Guy Cleveland OH 2372 24 122 26:12.67 26:18.62 8:27/M
7 Nicole Deanna Olmsted Falls OH 2310 24 136 26:32.84 26:40.47 8:34/M
8 Diana Higgins Bay Village OH 2384 22 155 27:07.02 27:47.88 8:45/M
9 Rachel Rogers Avon OH 2120 24 223 29:00.28 29:45.91 9:21/M
10 Samantha Disanto Chagrin Falls OH 2315 21 234 29:20.23 29:39.95 9:28/M
11 Katherine Collins Pittsburgh PA 2279 23 278 30:26.38 30:55.81 9:49/M
12 Natalie Pinkerman Streetsboro OH 2540 23 285 30:36.89 30:44.63 9:52/M
13 Kristen Kowalski Cleveland OH 2431 24 297 31:02.47 31:22.62 10:01/M
14 Tabitha Hill North Ridgeville OH 2385 24 314 31:37.71 32:09.18 10:12/M
15 Shelby Jones Mentor OH 2407 24 319 31:47.41 32:26.75 10:15/M
16 Mallory Kuivila Mentor OH 2435 24 322 31:49.14 32:19.69 10:16/M
17 Erin Murphy Hinckley OH 2227 21 383 34:01.14 34:20.97 10:58/M
18 Leilah Absi Bay Village OH 2168 23 396 34:35.40 34:58.56 11:09/M
19 Rachel Morgan Cleveland OH 2236 24 399 34:37.25 35:06.62 11:10/M
20 Emily Wasserbauer Fairview Park OH 2677 21 431 35:27.77 36:00.18 11:26/M
21 Karen Schultz Rocky River OH 2590 21 448 36:41.19 37:24.19 11:50/M
22 Emma Russ Rocky River OH 2574 21 449 36:41.50 37:25.05 11:50/M
23 Thayer Tompkins Lakewood OH 2633 24 524 41:16.43 41:34.04 13:19/M
 

Male 20 to 24

Record: Makor Bondo Salnkombo – Year: 2010 – Time: 16:03.47

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Chris Casey Cleveland OH 2258 24 34 22:16.02 22:20.44 7:11/M
2 Carey Artrip Independence OH 2175 22 113 25:59.08 26:16.18 8:23/M
3 Kevin Butsko Perry OH 2687 21 132 26:25.64 26:52.55 8:31/M
4 Ej Sieradzki Painesville OH 2596 22 253 29:39.11 29:55.31 9:34/M
5 Chandler Ligas Cleveland OH 2448 24 277 30:25.89 30:55.66 9:49/M
6 Alex Vidacs North Royalton OH 2644 24 447 36:36.28 36:40.05 11:48/M
7 Michael Virzi Cleveland OH 2647 24 509 39:56.96 40:15.04 12:53/M
8 Tyler Schulte Lakewood OH 2589 24 525 41:17.12 41:34.33 13:19/M
 

Female 25 to 29

Record: Elizabeth Hansen – Year: 2011 – Time: 18:04.89

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kelsey Kempert Cleveland OH 2415 28 76 24:32.90 24:41.28 7:55/M
2 Stacee Baran North Royalton OH 2184 29 90 25:11.09 25:28.35 8:07/M
3 Alexandria Notaro Northfield OH 2522 27 111 25:53.43 26:24.20 8:21/M
4 Amy Glomski Cleveland OH 2362 27 130 26:25.31 26:37.82 8:31/M
5 Shannon Cogan Rocky River OH 2756 26 137 26:33.33 26:46.90 8:34/M
6 Shauna Butauski Lakewood OH 2253 27 138 26:37.14 26:47.21 8:35/M
7 Alicia Merrill Painesville OH 2494 26 143 26:44.93 27:15.47 8:37/M
8 Alison Schuitema Cleveland OH 2242 26 152 27:04.67 27:36.81 8:44/M
9 Laura Astorga Cleveland OH 2177 27 157 27:12.24 27:43.60 8:46/M
10 Kelly Moses Lyndhurst OH 2505 26 163 27:16.41 27:38.80 8:48/M
11 Katelyn Yarmus Sheffield Lake OH 2118 28 164 27:16.83 28:02.95 8:48/M
12 Alexandria Anderson Rocky River OH 2758 28 168 27:24.72 27:52.36 8:50/M
13 Patty Zoldak North Olmsted OH 2675 25 177 27:43.15 28:01.41 8:56/M
14 Chelsea Foutz Cleveland OH 2340 26 187 28:00.66 28:18.87 9:02/M
15 Laura Fogarty Cleveland OH 2335 27 189 28:04.06 28:15.37 9:03/M
16 Samantha Jakab Brunswick OH 2402 25 195 28:20.18 28:59.98 9:08/M
17 Sarah Kolberg Lakewood OH 2708 28 200 28:23.95 28:40.32 9:09/M
18 Sara Hughes Westlake OH 2395 28 218 28:58.10 29:07.38 9:21/M
19 Lauren Chlanda Brecksville OH 2268 27 222 28:59.84 29:33.27 9:21/M
20 Melanie Conklin Wellington OH 2280 27 243 29:33.43 29:58.45 9:32/M
21 Ariel Samples Lakewood OH 2578 26 244 29:33.62 29:58.39 9:32/M
22 Erica McCabe Cleveland OH 2478 26 261 29:49.80 30:20.73 9:37/M
23 Kelsey Sinko Rocky River OH 2102 27 280 30:27.43 30:57.05 9:49/M
24 Kate Fresh Cleveland OH 2344 29 289 30:39.54 30:39.54 9:53/M
25 Megan Thompson North Olmsted OH 2631 25 301 31:14.92 31:38.08 10:05/M
26 Claire Saavedra Bay Village OH 2156 29 310 31:29.56 31:57.63 10:09/M
27 Meaghan Jirgens Cleveland OH 2130 29 311 31:31.42 31:41.63 10:10/M
28 Shirley Vu Westlake OH 2649 26 312 31:32.95 32:04.50 10:10/M
29 Katherine Racy Lakewood OH 2135 29 315 31:39.91 31:50.36 10:13/M
30 Dana Brandt Cleveland OH 2775 27 329 32:02.31 32:19.19 10:20/M
31 Catherine Costello Broadview Heights OH 2285 27 333 32:08.48 33:01.36 10:22/M
32 Alanna Kawiecki Lakewood OH 2410 28 343 32:29.01 32:38.84 10:29/M
33 Sara Miller Wooster OH 2497 26 344 32:29.64 32:45.53 10:29/M
34 Jen Gibbons Cleveland OH 2359 27 349 32:34.27 32:47.98 10:30/M
35 Mary Lynn Doolan Cleveland OH 2129 29 362 33:09.84 33:19.92 10:42/M
36 Kirsten Risley Cleveland OH 2567 27 370 33:38.16 34:02.05 10:51/M
37 Leila Hojat Cleveland OH 2698 29 371 33:38.90 34:02.81 10:51/M
38 Bridget Bringman Fairview Park OH 2249 29 401 34:39.50 34:55.86 11:11/M
39 Leah Sibbio Cleveland OH 2594 25 418 35:01.80 35:12.79 11:18/M
40 Colleen Daugherty Strongsville OH 2219 28 419 35:08.43 35:20.10 11:20/M
41 Rabia Egy Eastlake OH 2326 29 433 35:33.91 35:49.21 11:28/M
42 Tara Smith Grafton OH 2605 29 439 36:08.34 36:15.42 11:39/M
43 Chelsea Nicholls Massillon OH 2517 29 445 36:28.11 36:43.06 11:46/M
44 Grace Barnard Solon OH 2185 25 446 36:31.31 37:13.89 11:47/M
45 Mckenna Maurer Mentor OH 2475 25 455 37:02.58 37:23.06 11:57/M
46 Kendall Looney Sagamore Hills OH 2456 28 468 37:26.69 37:55.70 12:05/M
47 Annalise Kelleher Rocky River OH 2412 26 471 37:30.28 38:03.76 12:06/M
48 Hannah Rosen Cleveland OH 2572 25 473 37:30.69 38:04.31 12:06/M
49 Kathleen Fraser Eastlake OH 2342 27 474 37:34.70 37:49.45 12:07/M
50 Xu Han Cleveland OH 2164 28 490 37:59.27 38:28.42 12:15/M
51 Rebecca Jackson North Royalton OH 2400 27 492 38:23.28 38:57.72 12:23/M
52 Katie Nadson Cleveland OH 2512 25 504 39:15.17 40:02.89 12:40/M
53 Becky Virzi Cleveland OH 2646 26 508 39:47.44 40:06.26 12:50/M
54 Amanda Penny Willoughby OH 2536 28 532 42:16.12 42:38.30 13:38/M
55 Kristina Paskonis Painesville OH 2533 29 533 42:16.24 42:38.20 13:38/M
56 Adrianne Harris Hiram OH 2378 28 534 42:22.45 42:30.42 13:40/M
57 Valerie Taton Willoughby OH 2624 29 542 43:42.21 43:54.27 14:06/M
58 Alicia Holcomb Bedford OH 2386 25 551 45:17.58 46:08.26 14:36/M
59 Lauryssa Rieger Cleveland OH 2564 28 554 45:40.88 46:02.34 14:44/M
60 Bridget Cunningham Somerville MA 2302 28 571 48:05.70 48:38.63 15:31/M
61 Rachel Pohnan Parma OH 2541 26 572 48:06.64 48:39.85 15:31/M
62 Maura Neundorfer Rocky River OH 2516 27 575 48:56.20 49:31.60 15:47/M
63 Megan Murphy Cleveland OH 2226 29 594 54:10.35 54:48.02 17:28/M
64 Ashley Sands Eastlake OH 2581 26 599 56:04.32 56:04.32 18:05/M
 

Male 25 to 29

Record: Kyle Bowman – Year: 2012 – Time: 15:43.87

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jacob Ott Lakewood OH 2531 25 2 17:09.82 17:10.75 5:32/M
2 Brian Stalder Cleveland OH 2780 26 4 18:16.01 18:17.55 5:54/M
3 Jonathan Zappala Lakewood OH 2673 28 5 18:38.94 18:40.96 6:01/M
4 Hasani Wheat Cleveland OH 2798 29 6 19:38.16 19:39.71 6:20/M
5 Kyle Rakotci Cleveland OH 2556 26 10 20:15.59 20:20.99 6:32/M
6 Ben Stumpf Cleveland OH 2616 29 23 21:30.59 21:37.99 6:56/M
7 Karl Udris Cleveland OH 2777 28 27 21:37.59 21:43.17 6:58/M
8 Eric Clarke North Royalton OH 2274 28 36 22:31.78 22:46.20 7:16/M
9 Bradford Davy Cleveland OH 2771 29 41 22:47.13 22:51.14 7:21/M
10 Daniel Burke Cleveland OH 2252 26 42 22:47.40 22:53.67 7:21/M
11 Daniel Lee Mentor OH 2445 29 60 23:57.42 24:02.67 7:44/M
12 Brian Turner Cleveland OH 2705 28 61 23:59.03 24:07.53 7:44/M
13 Michael Foreman Cleveland OH 2338 27 70 24:20.34 24:22.02 7:51/M
14 Andrew Sutter Cleveland OH 2620 29 80 24:45.41 24:49.41 7:59/M
15 David Markusic North Ridgeville OH 2470 27 91 25:13.72 25:23.33 8:08/M
16 Matt Turoczi North Olmsted OH 2637 28 94 25:19.83 25:33.24 8:10/M
17 Matthew Borsz Columbia Station OH 2200 28 97 25:26.08 25:36.66 8:12/M
18 Daniel Simon Lakewood OH 2599 28 126 26:22.31 26:31.41 8:30/M
19 Andrew Biddinger Mayfield Heights OH 2195 28 128 26:24.30 26:36.07 8:31/M
20 Dominic Vecchio Cleveland OH 2641 28 135 26:30.60 26:49.85 8:33/M
21 Josh Sun Wooster OH 2619 27 149 26:56.18 27:12.27 8:41/M
22 Sam Skelton Cleveland OH 2797 27 160 27:14.77 27:22.83 8:47/M
23 Stephen Brandt Cleveland OH 2774 27 174 27:31.64 27:48.22 8:53/M
24 Tim McLaughlin North Olmsted OH 2486 25 178 27:43.50 28:01.42 8:56/M
25 Luke Jespersen Cleveland OH 2406 28 182 27:50.89 28:21.93 8:59/M
26 Christopher Stroh Avon OH 2615 28 230 29:07.95 29:27.00 9:24/M
27 James Burns Cleveland OH 2241 25 238 29:26.06 29:57.32 9:30/M
28 Erick Sokn Seven Hills OH 2238 29 307 31:19.77 31:41.91 10:06/M
29 Adam Btiebet Broadview Heights OH 2697 27 372 33:39.21 34:03.93 10:51/M
30 Roger Davis Jr Willoughby Hills OH 2308 29 388 34:10.17 34:15.19 11:01/M
31 Josh Yager Seven Hills OH 2667 25 397 34:35.49 34:59.18 11:09/M
32 Brandon Schifko Parma OH 2235 28 416 34:56.79 35:26.65 11:16/M
33 Shahid Qureshi Strongsville OH 2554 27 550 45:16.86 46:07.50 14:36/M
 

Female 30 to 34

Record: Katie Zielaskiewicz – Year: 2012 – Time: 20:05.40

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Beth Ingerman Solon OH 2398 34 24 21:31.75 21:35.01 6:56/M
2 Angela Pealer Chagrin Falls OH 2535 33 71 24:21.39 24:23.68 7:51/M
3 Lindsay Dunn Cleveland OH 2321 34 72 24:24.49 24:26.51 7:52/M
4 Stephanie Swiderski Medina OH 2622 32 77 24:33.48 24:56.41 7:55/M
5 Danie Schnaufer Avon Lake OH 2587 32 84 24:52.36 25:20.46 8:01/M
6 Caitlin Kelly Cleveland Heights OH 2676 33 89 25:08.89 25:15.18 8:06/M
7 Dana McNeely Wellington OH 2488 30 105 25:48.80 26:02.25 8:19/M
8 Lauren Rice Avon OH 2562 31 106 25:48.97 26:01.53 8:19/M
9 Sarah Faciana Cleveland OH 2329 33 119 26:06.01 26:33.08 8:25/M
10 Darcie Parsons Amherst OH 2132 34 123 26:18.01 26:18.01 8:29/M
11 Fallon Radigan Lakewood OH 2555 33 139 26:39.90 26:57.86 8:36/M
12 Kim Korb Rocky River OH 2427 34 140 26:39.95 26:47.96 8:36/M
13 Rachel Kingsbury Cleveland OH 2418 30 169 27:26.60 27:29.96 8:51/M
14 Kali Pfaff Cleveland OH 2538 30 173 27:31.17 28:01.65 8:53/M
15 Agata Kowalska Cleveland OH 2429 33 175 27:32.01 28:03.72 8:53/M
16 Annie Emery Kingsville OH 2703 31 213 28:55.91 29:06.54 9:20/M
17 Mallory Hampton Highland Heights OH 2374 31 214 28:56.40 29:10.25 9:20/M
18 Crystal Stoneman Madison OH 2614 32 215 28:56.49 29:06.68 9:20/M
19 Mary Beckwith Jeffersonj OH 2191 32 216 28:56.89 29:06.26 9:20/M
20 Heather Harmon Jefferson OH 2376 34 217 28:57.63 29:06.98 9:20/M
21 Erin Levereaux Sagamore Hills OH 2447 31 221 28:59.65 29:33.17 9:21/M
22 Leeann Vasicek Cleveland OH 2640 31 224 29:01.16 29:04.72 9:22/M
23 Kathryn Balyeat Cleveland OH 2182 32 242 29:29.02 29:59.72 9:31/M
24 Amber Iwais Cleveland OH 2211 33 266 30:01.48 30:22.33 9:41/M
25 Elissa Courtright Cleveland Heights OH 2289 32 271 30:20.54 30:30.41 9:47/M
26 Erin Urig Brookpark OH 2638 32 282 30:31.10 30:45.06 9:51/M
27 Stacie Potter Rocky River OH 2542 33 288 30:39.43 30:45.65 9:53/M
28 Rachel Smith Cleveland OH 2799 32 299 31:05.60 31:50.61 10:02/M
29 Rebekah Minsent Cleveland OH 2498 34 309 31:26.49 31:47.65 10:08/M
30 Heather Cunningham Brunswick OH 2303 31 320 31:47.97 32:04.10 10:15/M
31 Kate Gulliford Brunswick OH 2371 31 321 31:47.98 32:04.32 10:15/M
32 Michelle Romey Avon Lake OH 2207 31 324 31:49.68 32:02.67 10:16/M
33 Rachel Elbon Cleveland OH 2210 34 332 32:07.41 32:28.39 10:22/M
34 Jamie Shearer Cleveland OH 2158 30 336 32:13.30 32:31.20 10:24/M
35 Jesse Cunion Shaker Heights OH 2300 32 358 32:58.57 33:37.57 10:38/M
36 Stacy Raymond Cleveland OH 2557 34 359 33:01.85 33:17.06 10:39/M
37 Cynthia Matys Macedonia OH 2473 30 368 33:32.66 33:53.25 10:49/M
38 Ashley Wolf North Olmsted OH 2664 32 369 33:37.84 34:15.44 10:51/M
39 Sara MacCollum Cleveland OH 2464 34 391 34:12.84 34:28.27 11:02/M
40 Kelly Crotty Cleveland OH 2296 34 392 34:16.28 34:51.97 11:03/M
41 Stephanie Clements Uniontown OH 2277 30 398 34:36.75 35:03.57 11:10/M
42 Clare Janki Highland Hts OH 2403 31 408 34:45.25 34:58.12 11:13/M
43 Julianna Lucas Lyndhurst OH 2462 30 410 34:46.49 34:58.20 11:13/M
44 Tammy Iselin Elyria OH 2213 33 413 34:49.91 35:13.83 11:14/M
45 Samantha Damstetter Cleveland OH 2305 32 415 34:54.78 35:30.24 11:15/M
46 Andrea Horning Lorain OH 2390 33 421 35:10.54 35:34.68 11:21/M
47 Kristen Sokn Seven Hills OH 2237 30 428 35:22.48 35:44.35 11:25/M
48 Jessica Hunley Brunswick OH 2396 32 430 35:27.39 35:47.15 11:26/M
49 Megan Naumann Berea OH 2515 34 432 35:27.89 35:43.74 11:26/M
50 Erika Voigt Cleveland OH 2225 31 435 35:38.56 36:06.45 11:30/M
51 Megan Daugherty Olmsted Falls OH 2307 32 442 36:23.06 36:34.31 11:44/M
52 Laura Howk Cleveland OH 2393 30 443 36:25.62 36:58.90 11:45/M
53 Roby Siverd Rocky River OH 2600 30 461 37:10.28 37:46.89 11:59/M
54 Amanda Bash Cleveland OH 2128 33 469 37:27.27 37:39.77 12:05/M
55 Diana Giraldo Cleveland OH 2361 33 475 37:36.50 38:10.60 12:08/M
56 Shannon Bonezzi Medina OH 2199 30 500 38:38.58 38:38.58 12:28/M
57 Kelly Peters Mentor OH 2537 34 505 39:16.39 39:45.38 12:40/M
58 Sarah Rutland Rocky River OH 2576 34 506 39:37.76 40:22.61 12:47/M
59 Sarah Benedict Cleveland OH 2193 34 507 39:45.77 40:31.07 12:49/M
60 Meghan Stansloski Cuyahoga Falls OH 2610 34 519 40:45.68 40:58.14 13:09/M
61 Swarna Solanki Cleveland OH 2805 30 522 40:58.52 41:22.28 13:13/M
62 Courtney Baron Strongsville OH 2187 33 531 41:55.91 42:06.54 13:31/M
63 Ngoc Chan Solon OH 2265 32 567 47:40.12 48:32.19 15:23/M
64 Cassandra Guile Cleveland OH 2115 33 568 47:55.94 48:27.46 15:27/M
65 Erin Molder Willowick OH 2229 34 580 49:55.76 50:30.00 16:06/M
66 Nina Moore Independence OH 2778 31 584 50:24.33 51:11.83 16:15/M
67 Mary Pinheiro Akron OH 2539 33 585 50:25.66 51:12.87 16:16/M
 

Male 30 to 34

Record: Aaron Apothy – Year: 2016 – Time: 15:45.55

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bryan Saladin Amherst OH 2796 30 7 19:48.47 19:50.19 6:23/M
2 Danny Patno Novelty OH 2534 31 14 20:28.65 20:31.94 6:36/M
3 Jeff Edwards Oberlin OH 2323 34 15 20:30.49 20:34.64 6:37/M
4 David Levereaux Sagamore Hills OH 2446 30 20 20:53.98 20:55.77 6:44/M
5 Kevin Bringman Cleveland OH 2250 32 29 21:50.75 22:07.03 7:03/M
6 Eugene Crum Medina OH 2297 33 30 21:57.05 22:19.10 7:05/M
7 David Kayser Mentor OH 2411 34 31 21:58.29 22:18.02 7:05/M
8 Scott Goodfellow Euclid OH 2363 30 45 22:53.17 22:56.02 7:23/M
9 Kevin Skinner Brookpark OH 2601 31 51 23:21.44 23:31.95 7:32/M
10 Robert Grabowski North Ridgeville OH 2365 30 58 23:39.72 24:31.96 7:38/M
11 Daniel Stansloski Cuyahoga Falls OH 2609 33 75 24:31.01 24:43.10 7:55/M
12 Adam Ciroli North Royalton OH 2270 34 95 25:19.98 25:42.53 8:10/M
13 Dan Titschinger Cleveland OH 2688 34 96 25:21.92 25:31.77 8:11/M
14 Kevin Kosuth Cleveland OH 2231 34 101 25:42.75 25:46.90 8:17/M
15 Colin Jarvis Brunswick OH 2122 33 117 26:03.62 26:12.57 8:24/M
16 Mario Ciclone Seven Hills OH 2269 31 151 27:03.92 27:18.97 8:44/M
17 Adam Preston Sheffield Lake OH 2119 30 158 27:13.56 27:59.61 8:47/M
18 Charles Slife Cleveland OH 2602 30 206 28:32.07 28:47.87 9:12/M
19 Michael Balyeat Cleveland OH 2183 32 241 29:28.90 29:58.93 9:30/M
20 Mike Herbruck Cleveland OH 2383 30 273 30:22.98 30:22.98 9:48/M
21 Adam Wills Lakewood OH 2660 30 274 30:23.63 31:08.41 9:48/M
22 Chris Calvert Cleveland OH 2766 31 294 31:01.59 31:07.97 10:00/M
23 Brandon Egy Eastlake OH 2325 30 327 31:54.40 32:10.92 10:17/M
24 Matthew Mosnja Euclideuclid OH 2506 30 361 33:07.78 33:31.30 10:41/M
25 Gustavo Gomez Cleveland OH 2163 33 364 33:12.14 33:40.45 10:43/M
26 Aaron Andrey Brunswick OH 2171 31 412 34:49.90 34:57.30 11:14/M
27 Andy Daugherty Strongsville OH 2220 30 420 35:08.88 35:20.63 11:20/M
28 Derek Mattson Brunswick OH 2472 33 429 35:26.41 35:47.08 11:26/M
29 Buck Evans North Olmsted OH 2103 33 440 36:14.35 36:44.03 11:41/M
30 Robert Helfgott Cleveland OH 2804 34 464 37:23.03 37:36.59 12:04/M
31 Brad Clark Cleveland OH 2272 33 495 38:35.18 38:42.76 12:27/M
32 Jared Rice Avon OH 2561 31 518 40:43.15 41:30.53 13:08/M
33 Andrew Ashby Willoughby OH 2176 30 543 43:42.74 43:54.45 14:06/M
34 Brian Rutherford Youngstown OH 2575 34 565 47:26.99 48:04.08 15:18/M
35 Matthew Chan Solon OH 2264 33 566 47:39.19 48:31.11 15:22/M
36 Brian Anthony Cleveland OH 2172 31 581 50:06.10 50:49.66 16:10/M
 

Female 35 to 39

Record: Kristy Hill – Year: 2015 – Time: 18:32.94

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Katie Cseh Avon OH 2298 37 67 24:15.80 24:22.17 7:49/M
2 Megan Chambers Brookpark OH 2262 39 86 24:53.38 24:59.09 8:02/M
3 Stacy Cislo Amherst OH 2271 35 107 25:50.88 26:12.87 8:20/M
4 Julie Baron Berea OH 2189 37 115 26:00.21 26:11.06 8:23/M
5 Jordanne Gabre Lakewood OH 2348 35 121 26:11.54 26:30.88 8:27/M
6 Kim Jauch Loveland OH 2404 35 145 26:48.12 27:08.84 8:39/M
7 Molly Martin Cleveland OH 2800 39 150 27:02.79 27:31.44 8:43/M
8 Jenny McFarren Orrville OH 2484 36 154 27:05.10 27:11.50 8:44/M
9 Christine O’Connor Cleveland OH 2525 39 165 27:16.90 27:25.00 8:48/M
10 Amber Coyne North Ridgeville OH 2290 39 170 27:28.38 27:52.75 8:52/M
11 April Menary Streetsboro OH 2492 35 188 28:03.54 28:18.55 9:03/M
12 Jennifer Jackson Cleveland OH 2222 39 191 28:05.37 28:10.84 9:04/M
13 Sarah Moore Hilliard OH 2502 35 192 28:07.93 28:31.00 9:04/M
14 Erica McClurkin Fairview Park OH 2224 38 232 29:13.48 29:19.59 9:25/M
15 Tiffany Mayo Fairview Park OH 2678 37 247 29:35.12 29:39.42 9:33/M
16 Jen Weber Medina OH 2653 39 254 29:39.18 30:04.90 9:34/M
17 Katherine Jeppesen Imperial PA 2405 36 281 30:28.82 30:51.24 9:50/M
18 Kristy Crenshaw Macedonia OH 2291 38 283 30:35.79 31:10.85 9:52/M
19 Ruth Farmakidis Fairview Park OH 2330 35 287 30:38.10 30:56.08 9:53/M
20 Michelle Ruggiero Independence OH 2239 39 291 30:43.51 31:18.40 9:55/M
21 Traci Prohaska Cleveland OH 2706 39 308 31:25.15 31:32.62 10:08/M
22 Kristina Martens Cleveland OH 2471 39 328 31:59.73 32:06.72 10:19/M
23 Meghan McNamara Cleveland OH 2487 39 338 32:19.57 32:24.41 10:25/M
24 Colleen Ptak Cleveland OH 2550 39 342 32:26.47 33:01.18 10:28/M
25 Laura Golombek Cleveland OH 2772 36 363 33:11.50 33:32.49 10:42/M
26 Julia Homolya Vermilion OH 2387 35 366 33:28.78 33:50.41 10:48/M
27 Salena Zak Medina OH 2672 35 373 33:40.60 33:56.87 10:52/M
28 Kimberly Carrasquillo North Ridgeville OH 2109 35 380 33:54.68 34:44.27 10:56/M
29 Catherine Adams Pittsburgh PA 2240 39 382 33:57.44 34:33.51 10:57/M
30 Mary-Kate Rogaliner Cleveland OH 2571 39 387 34:07.46 34:29.52 11:00/M
31 Allison Vereb Aurora OH 2642 35 389 34:10.54 34:33.99 11:01/M
32 Shelly Fuller Brookpark OH 2346 37 393 34:17.78 34:23.23 11:04/M
33 Elizabeth Sanchez Cleveland OH 2579 36 417 34:59.81 35:33.96 11:17/M
34 Laura Green Brunswick OH 2367 36 426 35:22.01 35:28.41 11:25/M
35 Angela Gott North Ridgeville OH 2124 36 434 35:34.15 36:01.01 11:28/M
36 Sumiti Green Westlake OH 2803 39 441 36:16.64 36:43.01 11:42/M
37 Elaine Eggelmeyer Westlake OH 2324 35 458 37:05.80 37:42.29 11:58/M
38 Jennifer Friedler South Euclid OH 2345 35 477 37:37.37 38:07.40 12:08/M
39 Jessi Darrah Youngstown OH 2306 36 483 37:49.43 38:26.56 12:12/M
40 Missy Miranda North Ridgeville OH 2110 38 491 38:19.14 39:08.51 12:22/M
41 Kimberly Steinhauer Lakewood OH 2612 38 494 38:35.02 39:04.26 12:27/M
42 Jenny Clark Brooklyn OH 2273 36 496 38:36.13 38:43.04 12:27/M
43 Erika Anthony Cleveland OH 2173 38 512 40:23.58 41:03.94 13:02/M
44 Marceline Ritz Berea OH 2568 39 523 40:59.68 41:23.30 13:13/M
45 Shannon Murphy Westlake OH 2233 36 530 41:52.07 42:40.49 13:30/M
46 Kristy Speidel Elyria OH 2607 36 538 43:13.55 43:25.60 13:56/M
47 Erin King Euclid OH 2417 35 545 44:26.49 44:26.49 14:20/M
48 Patricia Schulz Timberlake OH 2145 37 555 45:44.06 45:44.06 14:45/M
49 Lali Conley Lakewood OH 2281 36 563 47:10.92 47:55.15 15:13/M
50 Kenya Acy Cleveland OH 2151 38 564 47:18.40 47:54.77 15:15/M
51 Elaine Geudtner Bethel Park PA 2357 38 578 49:04.99 49:43.30 15:50/M
52 Meredith Young Powell OH 2669 36 597 54:22.84 55:10.32 17:32/M
53 Sharisse Edwards Beachwood OH 2144 38 601 58:15.81 58:53.74 18:47/M
54 Kenyatta Nickens Cleveland OH 2148 36 602 58:19.11 58:54.67 18:49/M
 

Male 35 to 39

Record: Jeremy Xarins – Year: 2010 – Time: 15:33.28

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 John Ferguson South Euclid OH 2757 36 21 20:58.24 20:59.29 6:46/M
2 Joseph Romito Westlake OH 2683 35 22 21:23.25 21:30.35 6:54/M
3 John Warren Mentor OH 2650 36 37 22:33.66 22:39.32 7:16/M
4 Justin Carson Cleveland OH 2256 35 38 22:35.70 22:39.19 7:17/M
5 Adam Petrovic Lakewood 2101 35 39 22:36.31 23:02.58 7:17/M
6 Geoff Baron Berea OH 2188 37 54 23:27.50 23:38.48 7:34/M
7 Geoff Gurin Chardon OH 2693 36 57 23:37.82 23:40.94 7:37/M
8 Sam Talameh Highland Heights OH 2623 35 59 23:56.36 24:16.93 7:43/M
9 Alex Sarady Cleveland OH 2761 39 64 24:10.59 24:24.10 7:48/M
10 Chad Fogle Berea OH 2336 35 69 24:18.91 24:26.47 7:50/M
11 Albert Collins Lorain OH 2278 38 98 25:33.49 25:46.65 8:15/M
12 Andrew Gabre Lakewood OH 2347 38 103 25:43.32 26:02.26 8:18/M
13 Ryan Croft Lakewood OH 2295 39 120 26:11.24 26:14.06 8:27/M
14 Steve Tokish Cleveland OH 2801 39 129 26:25.28 26:52.62 8:31/M
15 Chris Toth Eastlake OH 2634 38 176 27:34.53 28:01.00 8:54/M
16 Stephen Courtright Sitka AK 2773 35 186 27:58.72 28:07.40 9:01/M
17 Nate Haber Solon OH 2373 36 193 28:12.54 28:17.76 9:06/M
18 Kevin Schneider Lakewood OH 2770 37 203 28:30.82 28:45.26 9:12/M
19 Matt Schmidt Cleveland OH 2586 39 226 29:05.97 29:39.17 9:23/M
20 Kevin Woodruff Fairview Park OH 2679 38 227 29:06.29 29:39.35 9:23/M
21 John Learned Lakewood OH 2442 37 250 29:36.84 29:44.84 9:33/M
22 Michal Matys Macedonia OH 2474 37 264 29:58.66 30:20.31 9:40/M
23 Jeremy Dugan Cleveland OH 2320 37 268 30:04.65 30:24.66 9:42/M
24 Matthew Friedlander Lakewood OH 2143 37 269 30:06.30 30:35.89 9:43/M
25 Frank Zeleznikar Parma OH 2674 39 305 31:18.86 31:39.34 10:06/M
26 Benton Brigadier Parma OH 2791 39 341 32:26.03 32:48.02 10:28/M
27 Jason Guello Cleveland OH 2370 39 353 32:39.23 33:07.94 10:32/M
28 Todd Tibchinger Cleveland OH 2696 37 374 33:41.73 33:50.96 10:52/M
29 Chris Vereb Aurora OH 2643 39 390 34:10.66 34:34.81 11:01/M
30 Daniel Main Akron OH 2466 35 409 34:46.21 35:20.80 11:13/M
31 Zac Horning Lorain OH 2709 35 411 34:48.63 35:13.32 11:14/M
32 Yakoob Badat Cleveland OH 2179 38 425 35:21.46 35:53.49 11:24/M
33 Edward Haupin Brook Park OH 2379 36 437 35:55.49 36:18.55 11:35/M
34 Kenneth Ptak Cleveland OH 2551 36 451 36:49.17 37:23.53 11:53/M
35 Pete Grasso Avon Lake OH 2114 39 456 37:02.70 37:33.59 11:57/M
36 Gene Dubick South Euclid OH 2317 36 476 37:37.05 38:06.95 12:08/M
37 James Murphy Westlake OH 2234 37 529 41:50.97 42:39.91 13:30/M
38 Ted Sawicki Elyria OH 2584 39 539 43:14.53 43:25.65 13:57/M
39 Dan Geudtner Bethel Park PA 2356 39 576 48:57.31 49:37.00 15:47/M
 

Female 40 to 44

Record: Michelle Jarc – Year: 2016 – Time: 20:46.39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kelly McCrone Cleveland OH 2792 40 32 21:59.29 22:03.75 7:05/M
2 Colleen Gackowski Brecksville OH 2349 42 133 26:26.68 26:40.11 8:32/M
3 Chasity Betz Hudson OH 2794 41 162 27:15.98 27:19.13 8:47/M
4 Danielle Wilson Mentor OH 2661 40 184 27:56.01 28:11.84 9:01/M
5 Emily Lockshine Westlake OH 2450 42 190 28:04.55 28:20.28 9:03/M
6 Meg Conn Shaker Hts OH 2283 44 201 28:26.45 28:48.85 9:10/M
7 Rachel Krehbiel Bay Village OH 2432 42 204 28:31.14 28:44.52 9:12/M
8 Stacy Wicinski Cleveland OH 2221 41 205 28:31.24 28:42.36 9:12/M
9 Allison Loch Fairview PA 2449 41 209 28:46.78 29:10.93 9:17/M
10 Janelle Prada Olmsted Falls OH 2543 42 229 29:06.98 29:23.41 9:23/M
11 Erika Branch Medina OH 2245 41 251 29:38.08 29:47.92 9:34/M
12 Stephanie Randolph Painesville OH 2244 40 255 29:44.37 30:03.60 9:35/M
13 Erin Kinser Amherst OH 2419 40 258 29:48.29 30:09.61 9:37/M
14 Kristin Barth Cleveland OH 2149 44 260 29:49.77 30:15.45 9:37/M
15 Kathleen Sullivan Solon OH 2618 44 263 29:58.42 30:04.29 9:40/M
16 Brooke Campana Solon OH 2686 41 275 30:23.90 30:27.90 9:48/M
17 April Volk Cleveland OH 2648 44 293 30:54.69 31:19.36 9:58/M
18 Lori Evans Stow OH 2327 41 302 31:17.13 31:37.91 10:05/M
19 Christa Lokiec Rocky River OH 2453 40 313 31:34.82 32:10.53 10:11/M
20 Heather Wehrmeister Bay Village OH 2690 42 331 32:05.20 32:36.71 10:21/M
21 Jennifer Benovic Brookpark OH 2194 40 334 32:11.84 32:22.50 10:23/M
22 Jessica Campi Hudson OH 2699 41 335 32:12.29 32:15.94 10:23/M
23 Sarah Reichert Lorain OH 2133 40 339 32:22.36 32:53.54 10:26/M
24 Tamara Figula Elyria OH 2104 42 345 32:30.21 32:58.25 10:29/M
25 Rizza Durbin Hudson OH 2322 44 357 32:56.52 33:45.25 10:37/M
26 Monica Mamer Medina OH 2469 42 360 33:02.14 33:27.34 10:39/M
27 Andrea Morton Avon Lake OH 2504 41 378 33:53.86 34:22.01 10:56/M
28 Corinne Dameron Stow OH 2788 42 394 34:30.41 34:53.09 11:08/M
29 Tammy Beckler Brunswick OH 2190 42 423 35:19.53 35:55.86 11:24/M
30 Stephanie Dougan North Ridgeville OH 2316 41 427 35:22.46 35:35.29 11:25/M
31 Jennifer Cottrell Cleveland OH 2288 44 459 37:07.04 37:44.02 11:58/M
32 Wendi Lowe Amherst OH 2459 42 484 37:50.41 38:15.39 12:12/M
33 Lisa Shaner Lakewood OH 2112 41 497 38:37.07 39:19.34 12:27/M
34 Cassie McConville Painesville OH 2152 40 552 45:18.04 45:43.13 14:37/M
35 Dina Taylor North Royalton OH 2625 43 562 46:54.14 47:22.95 15:08/M
36 Jenny Wenger North Olmsted OH 2656 40 587 50:37.31 51:22.00 16:20/M
37 Constance Christescu Cleveland OH 2228 43 595 54:10.50 54:48.89 17:28/M
38 Rebecca Gorek Cleveland OH 2364 44 596 54:21.39 55:09.44 17:32/M
 

Male 40 to 44

Record: Scott Snow – Year: 2013 – Time: 16:41.58

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joe Hoover Cleveland OH 2388 40 9 19:53.00 19:53.91 6:25/M
2 Robert Payne Lakewood OH 2784 44 11 20:17.89 20:19.89 6:33/M
3 Steven Handley Wellington OH 2215 43 13 20:27.11 20:28.64 6:36/M
4 Andy Long North Ridgeville OH 2125 43 16 20:32.74 20:32.74 6:37/M
5 Jeremy Campana Solon OH 2685 43 17 20:35.62 20:38.87 6:38/M
6 Amani Mende North Royalton OH 2808 40 28 21:40.80 21:40.80 6:59/M
7 Phillip Evans Stow OH 2328 43 35 22:29.00 22:49.94 7:15/M
8 Terrence Urig Brookpark OH 2639 40 44 22:49.56 22:53.85 7:22/M
9 Scott Zarzycki Lakewood OH 2807 44 47 23:00.44 23:07.12 7:25/M
10 Nathaniel Wiggers Rocky River OH 2136 43 48 23:03.62 23:17.28 7:26/M
11 Richard Nicholls North Ridgeville OH 2518 42 53 23:24.47 23:26.26 7:33/M
12 David Shaner Richmond Heights OH 2113 41 62 24:04.77 24:47.04 7:46/M
13 Shawn Meixelberger Cortland OH 2491 42 65 24:10.71 24:17.59 7:48/M
14 Jonathan Procter North Olmsted OH 2549 42 68 24:18.35 24:23.43 7:50/M
15 Gary Wilson Mentor OH 2662 42 93 25:16.71 25:31.56 8:09/M
16 Bill Barth Cleveland OH 2150 43 99 25:37.69 26:02.47 8:16/M
17 Jeremy Kline Rocky River OH 2420 42 100 25:41.17 25:46.00 8:17/M
18 John Gibbons North Olmsted OH 2232 42 112 25:55.92 25:58.88 8:22/M
19 Jim Lombardo Mentor OH 2454 40 127 26:23.31 26:40.23 8:31/M
20 Jeff Powalie Cleveland OH 2769 42 134 26:26.88 26:53.30 8:32/M
21 Mark Menary Chagrin Fallsn Falls OH 2493 40 141 26:43.98 26:59.91 8:37/M
22 Tremayne Dubose Cleveland Hts OH 2318 41 185 27:58.14 28:23.73 9:01/M
23 Laurence Shlachter Beachwood OH 2592 44 197 28:21.87 28:36.20 9:09/M
24 Thomas Cseh Avon OH 2299 43 198 28:22.91 28:29.10 9:09/M
25 Joseph Figula Elyria OH 2197 40 346 32:30.25 32:59.08 10:29/M
26 Robert Anderson Cleveland OH 2170 42 347 32:32.22 32:50.55 10:30/M
27 Mark Schneider Lakewood OH 2710 42 355 32:53.38 33:25.63 10:36/M
28 Jeremy Freeman Cleveland OH 2343 40 365 33:26.02 34:10.07 10:47/M
29 Brian Fontanella Macedonia OH 2789 44 395 34:30.49 34:53.05 11:08/M
30 Charles Lonergan Euclid OH 2455 42 462 37:12.73 37:19.58 12:00/M
31 James Hopkins III Euclid OH 2389 41 488 37:56.11 38:39.21 12:14/M
32 Donald Shaner Lakewood OH 2111 41 499 38:38.43 39:20.94 12:28/M
33 Benjamin Lokiec Rocky River OH 2452 43 501 38:42.75 39:19.88 12:29/M
34 Damon Del Rosario Bay Village OH 2311 41 513 40:27.13 41:02.53 13:03/M
 

Female 45 to 49

Record: Maureen Scullin – Year: 2007 – Time: 21:49.05

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Janna Pawlak Solon OH 2214 45 142 26:44.62 27:07.78 8:37/M
2 Mary Purcell Cleveland OH 2552 48 148 26:56.13 27:12.19 8:41/M
3 Stacy Teter Strongsville OH 2628 48 161 27:15.12 27:33.64 8:47/M
4 Martha Ferrazza Oberlin OH 2782 47 180 27:49.49 27:58.17 8:58/M
5 Christine Reinhart Olmsted Falls OH 2558 47 207 28:44.65 29:17.77 9:16/M
6 Patty Taylor Brunswick OH 2627 48 208 28:46.36 29:04.21 9:17/M
7 Carolyn Kucharski Solon OH 2434 49 211 28:50.59 28:56.98 9:18/M
8 Cynde Stetler Brecksville OH 2613 45 231 29:12.21 29:26.66 9:25/M
9 Tammy Lokar North Olmsted OH 2451 46 233 29:16.18 29:27.31 9:26/M
10 Rebecca Krumhansl Fairview Park OH 2795 48 236 29:22.57 29:30.45 9:28/M
11 Mary Kay Yuhas Chagrin Falls OH 2768 48 239 29:26.47 29:46.45 9:30/M
12 Tammy Wene Mayfield Heights OH 2655 47 262 29:53.77 30:03.41 9:38/M
13 Magda Albert Columbia Station OH 2704 48 267 30:01.91 30:06.02 9:41/M
14 Cynthia Pineiro Sheffield Lake OH 2140 46 292 30:44.93 30:50.94 9:55/M
15 Ann Marie Smeraldi Elyria OH 2604 49 304 31:17.63 32:02.01 10:05/M
16 Debra Waters Brookpark OH 2652 48 323 31:49.41 32:31.04 10:16/M
17 Michelle Talboo Streetsboro OH 2793 47 326 31:53.53 31:57.03 10:17/M
18 Robin Murray Wakeman OH 2509 48 337 32:18.43 33:08.11 10:25/M
19 Nannette Moore Grafton OH 2501 48 354 32:52.01 33:18.88 10:36/M
20 Laura Ryder Strongsville OH 2577 46 402 34:40.02 34:59.53 11:11/M
21 Jennifer Healey Strongsville OH 2380 45 406 34:43.66 35:03.03 11:12/M
22 Lisa Shuck North Royalton OH 2593 47 422 35:19.29 35:56.45 11:24/M
23 Michelle Colon Cuyahoga Falls OH 2154 48 453 37:01.33 37:28.44 11:56/M
24 Siddiqah Henighan Cleveland OH 2382 49 502 38:44.27 38:44.27 12:30/M
25 Lisa Rodriguez-Baylis Lorain OH 2131 45 515 40:35.67 41:06.91 13:05/M
26 Tina Meade North Ridgeville OH 2490 45 516 40:36.02 40:43.24 13:06/M
27 Michelle Rieger Cleveland OH 2565 46 527 41:38.32 42:05.84 13:26/M
28 Susan Curtis Broadview Heights OH 2764 46 528 41:38.99 42:26.60 13:26/M
29 Julie Girardot University Hts OH 2203 47 546 45:00.04 45:41.70 14:31/M
30 Angela Green Streetsboro OH 2366 47 553 45:18.93 45:43.55 14:37/M
31 Pamela Clark Lakewood OH 2217 48 574 48:55.30 49:25.95 15:47/M
32 Michele Brearley Avon OH 2247 46 582 50:20.97 51:07.98 16:14/M
33 Kim McFarland North Olmsted OH 2483 48 586 50:36.18 51:21.02 16:19/M
34 Linda Clemens Cleveland OH 2275 48 588 52:16.61 53:00.55 16:52/M
 

Male 45 to 49

Record: Dominic Musarra – Year: 2016 – Time: 17:30.67

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dominic Musarra Cleveland OH 2510 46 3 17:52.69 17:54.03 5:46/M
2 Timothy Kelley Rocky River OH 2123 46 8 19:49.97 19:52.16 6:24/M
3 Robert Griffiths North Ridgeville OH 2369 45 12 20:23.46 20:25.58 6:35/M
4 Jason Conn Shaker Hts OH 2282 46 18 20:39.91 20:43.28 6:40/M
5 Mark Woller North Ridgeville OH 2665 49 26 21:36.93 21:41.11 6:58/M
6 Dennis Quinones Cleveland OH 2553 47 40 22:41.78 22:44.16 7:19/M
7 Felix Predescu Olmsted Falls OH 2544 45 49 23:10.37 23:13.14 7:28/M
8 Keith Geary Brunswick OH 2790 46 63 24:07.93 24:41.96 7:47/M
9 Robert Girardot University Hts OH 2201 48 78 24:38.05 24:46.75 7:57/M
10 Vince Dicaprio North Royalton OH 2707 49 82 24:50.91 25:18.27 8:01/M
11 Todd Lough University Heights OH 2457 48 108 25:51.55 26:04.49 8:20/M
12 Groovy Forster Parma OH 2339 45 124 26:19.02 27:23.16 8:29/M
13 Frank Lombardo Novelty OH 2783 49 131 26:25.46 26:38.70 8:31/M
14 Gary Koenigsdorf Cleveland OH 2423 48 156 27:09.20 27:10.70 8:45/M
15 Christopher Fontanella Cleveland OH 2681 45 181 27:50.09 28:11.42 8:59/M
16 Jim Branch Medina OH 2246 49 199 28:23.85 28:33.92 9:09/M
17 David Oppenlander Medina OH 2530 48 228 29:06.63 29:07.51 9:23/M
18 Paul Gaynor Lakewood OH 2786 47 237 29:23.66 29:31.23 9:29/M
19 Rick Green Westlake OH 2802 47 246 29:33.91 30:01.13 9:32/M
20 William Cunion Shaker Heights OH 2301 46 252 29:38.17 30:16.85 9:34/M
21 Ron Boehnlein Olmsted Falls OH 2196 49 257 29:45.43 29:50.56 9:36/M
22 Tim Van Curen Bay Village OH 2127 49 259 29:48.98 29:59.20 9:37/M
23 Brian Caron Mentor OH 2682 48 276 30:25.36 30:32.86 9:49/M
24 Bryan Cerra Akron OH 2695 47 300 31:13.72 31:20.83 10:04/M
25 Tim Murphy Kirtland OH 2508 45 316 31:43.30 31:55.72 10:14/M
26 Scott Chambers Brookpark OH 2263 46 356 32:54.60 33:00.77 10:37/M
27 Patrick Lang Cleveland OH 2441 45 386 34:04.00 34:11.65 10:59/M
28 Patrick Healey Strongsville OH 2381 46 407 34:44.98 35:03.41 11:12/M
29 Jose Dominguez Cleveland OH 2146 46 467 37:26.17 38:00.51 12:05/M
30 Walter Duda Thompson OH 2319 48 481 37:46.30 38:14.63 12:11/M
31 Jeffery Chen Sandusky OH 2266 46 493 38:31.75 39:15.28 12:25/M
32 Frank Taylor North Royalton OH 2626 45 503 38:47.73 39:18.60 12:31/M
33 Christian Olsen Cleveland OH 2787 48 549 45:10.36 45:56.80 14:34/M
34 Michael Meade North Ridgeville OH 2489 47 570 47:59.22 47:59.22 15:29/M
35 David Harville Cleveland OH 2218 47 573 48:54.82 49:26.47 15:46/M
 

Female 50 to 54

Record: Julie Sroka – Year: 2016 – Time: 21:33.87

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Allison Carson Solon OH 2255 54 110 25:53.39 26:00.57 8:21/M
2 Joy Harlor Cleveland OH 2680 53 114 25:59.62 26:07.20 8:23/M
3 Brenda Kimble Dover OH 2416 54 172 27:29.92 27:32.33 8:52/M
4 Debbie Walker North Ridgeville OH 2223 53 196 28:20.62 28:26.18 9:08/M
5 Cindi Trubach Lorain OH 2635 53 284 30:36.62 30:50.16 9:52/M
6 Mary Kotnik Sagamore Hills OH 2428 52 290 30:42.87 31:01.64 9:54/M
7 Kathy Disanto Chagrin Falls OH 2314 52 325 31:52.47 32:12.32 10:17/M
8 Karen Oberhofer Westlake OH 2524 52 348 32:33.24 32:46.56 10:30/M
9 Jean Morgano Brunswick OH 2503 52 375 33:48.09 34:24.65 10:54/M
10 Judy Davidson Euclid OH 2216 52 376 33:48.12 34:26.03 10:54/M
11 Diane Clements Bay Village OH 2276 50 377 33:52.91 34:21.05 10:55/M
12 Julie Kellon Cleveland Hts OH 2413 52 424 35:19.59 35:44.68 11:24/M
13 Kris Stasek Strongsville OH 2611 51 450 36:43.11 37:20.65 11:51/M
14 Darlene Sands Eastlake OH 2582 50 454 37:01.64 37:26.84 11:56/M
15 Gretchen Barnard Solon OH 2186 53 460 37:09.96 37:53.06 11:59/M
16 Lori Nadzan Strongsville OH 2514 52 463 37:21.29 37:46.14 12:03/M
17 Rhonda Maurer Mentor OH 2476 52 466 37:23.73 37:44.34 12:04/M
18 Christine Kaderle Cleveland OH 2408 52 470 37:29.89 37:58.15 12:05/M
19 Cathy Sikon Strongsville OH 2598 51 480 37:45.26 38:22.30 12:11/M
20 Christina Sweeney Cleveland OH 2212 50 485 37:50.70 38:17.05 12:12/M
21 Carol Maxwell North Olmsted OH 2477 53 517 40:36.59 41:22.02 13:06/M
22 Kerry Seighman North Olmsted OH 2591 50 520 40:52.51 41:33.17 13:11/M
23 Katie Hanratty Brunswick OH 2375 50 521 40:53.14 41:33.65 13:11/M
24 Karen Malek Medina OH 2467 54 526 41:17.36 41:34.27 13:19/M
25 Mia Small Bedford OH 2603 50 540 43:18.47 44:00.22 13:58/M
26 Stacy Lease Wellington OH 2444 53 544 43:48.15 44:05.55 14:08/M
27 Denise Crise Westlake OH 2294 52 561 46:43.35 46:56.29 15:04/M
28 Maryrose Molnar Rocky River OH 2500 54 590 52:32.74 52:43.52 16:57/M
29 Kathleen Gelo Solon OH 2354 51 591 52:43.74 53:28.86 17:00/M
30 Sandee Feistamel Highland Heights OH 2332 54 598 55:47.70 56:05.61 18:00/M
31 Katherine Pasalis Rocky River OH 2142 53 607 59:10.59 59:26.02 19:05/M
 

Male 50 to 54

Record: Scott Saito – Year: 2016 – Time: 17:47.65

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Matthew Yetter Lakewood OH 2668 52 43 22:47.89 22:51.43 7:21/M
2 Brian Russo Broadview Heights OH 2208 50 83 24:51.18 24:55.41 8:01/M
3 Brian Irwin Avon OH 2399 54 87 24:55.24 25:22.06 8:02/M
4 Dan Pridemore Cleveland OH 2548 54 88 25:03.59 25:07.49 8:05/M
5 Jeff Stoner Cleveland OH 2165 51 92 25:15.53 25:38.15 8:09/M
6 Edward Oberhofer Westlake OH 2523 52 102 25:43.23 25:52.82 8:18/M
7 Jim Presot Independence OH 2545 52 109 25:52.43 26:09.05 8:21/M
8 Ed Greenlee Brecksville OH 2368 54 118 26:04.09 26:20.92 8:25/M
9 Thomas Wasserbauer Cleveland OH 2651 54 144 26:46.79 27:05.92 8:38/M
10 Rick Rice Avon OH 2209 53 171 27:29.83 27:38.28 8:52/M
11 Stephen Mikolaj Clevelandland OH 2495 51 202 28:26.64 28:34.66 9:10/M
12 Stephen Anderson Strongsville OH 2121 54 212 28:52.46 29:03.17 9:19/M
13 Robert Martel North Olmsted OH 2155 52 235 29:21.15 29:29.23 9:28/M
14 Bryan Camp Elyria OH 2138 51 248 29:35.77 30:17.33 9:33/M
15 Ed Sieradzki Painesville OH 2595 52 249 29:36.40 29:52.81 9:33/M
16 Norman Lease Wellington OH 2443 53 272 30:22.78 30:39.46 9:48/M
17 Thomas Garofalo Novelty OH 2352 51 306 31:18.89 31:33.56 10:06/M
18 Rich Bencivengo North Olmsted OH 2192 51 318 31:44.30 32:00.13 10:14/M
19 Kent Nicklas North Olmsted OH 2519 53 330 32:02.74 32:13.45 10:20/M
20 Brian Loveland Strongsville OH 2137 54 340 32:23.60 32:36.90 10:27/M
21 Bill Wagner Fairview Park OH 2765 51 405 34:42.45 34:58.45 11:12/M
22 John Nadzan Strongsville OH 2513 51 465 37:23.64 37:48.45 12:04/M
23 Laz Jakab Brunswick OH 2401 54 489 37:57.12 38:38.53 12:15/M
24 Dean Lowe Amherst OH 2458 51 541 43:35.56 44:01.15 14:04/M
25 Greg Suhay Parma OH 2617 53 583 50:22.00 51:11.65 16:15/M
 

Female 55 to 59

Record: Maureen Scullin – Year: 2015 – Time: 22:28.57

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Susan McCoy Hinckley OH 2480 57 183 27:55.35 28:19.46 9:00/M
2 Pamela White Cleveland OH 2658 56 194 28:14.63 28:41.91 9:06/M
3 Betty Abraham Bay Village OH 2243 56 225 29:01.18 29:39.46 9:22/M
4 Deb Schroeder Graftongrafton OH 2588 56 298 31:03.26 31:45.61 10:01/M
5 Maria Shearer Medina OH 2159 59 350 32:34.96 32:52.44 10:30/M
6 Judy Ausherman Chagrin Falls OH 2178 58 352 32:38.60 32:43.96 10:32/M
7 Terri Mlckousky Fairlawn OH 2499 58 367 33:30.03 33:42.60 10:48/M
8 Nina Kimpton Avon OH 2141 55 379 33:54.52 34:43.20 10:56/M
9 Jill McCauslin Hudson OH 2479 59 404 34:42.28 35:28.83 11:12/M
10 Carolyn Kollin Olmsted Falls OH 2424 59 436 35:46.41 36:28.56 11:32/M
11 Lisa Lowrie Bay Village OH 2460 55 444 36:26.54 37:08.69 11:45/M
12 Sharon Harvey Chagrin Falls OH 2691 58 457 37:05.59 37:34.13 11:58/M
13 Lisa Elliott Willoughby OH 2759 56 479 37:44.37 38:23.84 12:10/M
14 Jeanine Duda Thompson OH 2147 55 482 37:48.61 38:16.88 12:12/M
15 Karen Knee Chardon OH 2422 58 487 37:55.89 38:14.12 12:14/M
16 Kitt Turoczi North Olmsted OH 2636 56 510 40:17.19 40:48.83 13:00/M
17 Jeannine Lubar Beachwood OH 2461 55 537 43:11.12 43:25.64 13:56/M
18 Joy Ferrar North Olmsted OH 2333 59 547 45:04.70 45:45.43 14:32/M
19 Kathy Thompson Cleveland OH 2167 59 556 45:54.71 46:33.70 14:48/M
20 Patricia Molder Eastlake OH 2139 59 579 49:55.57 50:31.43 16:06/M
21 Heidi McDougall Cleveland OH 2482 59 593 53:26.60 54:02.26 17:14/M
 

Male 55 to 59

Record: Lou Dregely – Year: 2016 – Time: 18:37.13

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 John White Avon Lake OH 2657 55 46 22:54.98 22:59.82 7:23/M
2 Dan Riley Avon Lake OH 2162 56 52 23:24.23 23:35.64 7:33/M
3 Levi Beckner Cleveland OH 2108 55 81 24:48.40 24:52.58 8:00/M
4 Mike Madison North Olmsted OH 2465 57 104 25:43.60 25:46.90 8:18/M
5 Robert Olander Rocky River OH 2526 55 116 26:01.82 26:35.55 8:24/M
6 Ken Kriz Parma OH 2433 59 146 26:49.78 26:53.58 8:39/M
7 Patrick Kelly Westlake OH 2414 58 147 26:51.38 27:02.74 8:40/M
8 Todd Teter Strongsville OH 2629 55 159 27:14.27 27:33.91 8:47/M
9 Greg Kulow North Ridgeville OH 2436 56 210 28:47.07 29:12.69 9:17/M
10 Walt Bieganski New York NY 2694 58 220 28:58.86 29:29.93 9:21/M
11 Jim Kowalski Clevelandndhurst OH 2430 57 295 31:01.92 31:22.89 10:00/M
12 Daniel Feistamel Highland Heights OH 2331 55 317 31:44.18 32:01.58 10:14/M
13 Dwayne Knee Chardon OH 2421 55 384 34:01.49 34:19.61 10:58/M
14 Jeff Cameron Dover OH 2254 55 438 36:02.92 36:05.91 11:37/M
15 Michael Ritch Cuyahoga Falls OH 2153 57 452 36:59.81 37:27.24 11:56/M
16 Tom Robinson Concord OH 2763 59 478 37:37.65 38:17.39 12:08/M
17 Humberto Olivos North Olmsted OH 2527 57 498 38:37.94 39:22.98 12:27/M
18 Craig Reulbach Bedford OH 2689 59 536 43:09.03 43:24.05 13:55/M
 

Female 60 to 64

Record: Virginia Roedig – Year: 2010 – Time: 28:19.45

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Chris Brown Hudson OH 2251 60 511 40:22.19 41:08.90 13:01/M
2 Karen Frey Hudson OH 2105 62 535 42:27.08 43:07.79 13:42/M
3 Jody Kupchik Olmsted Falls OH 2438 63 548 45:09.98 45:50.41 14:34/M
4 Patricia Saladin Amherst OH 2700 60 559 46:35.84 47:20.20 15:02/M
5 Darlene Davy Brooklyn OH 2309 60 600 56:05.94 56:41.18 18:05/M
6 Susie Harmon Cleveland OH 2377 63 605 59:07.17 59:07.17 19:04/M
7 Sandy Robinson Concord OH 2762 62 608 59:11.18 59:50.41 19:05/M
 

Male 60 to 64

Record: Bill Long – Year: 2016 – Time: 19:37.58

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joe Kay Parma OH 2230 62 66 24:12.67 24:15.58 7:48/M
2 Will Ross Bay Village OH 2573 61 85 24:53.12 24:57.65 8:02/M
3 John Hurley Berea OH 2781 61 179 27:49.33 27:58.47 8:58/M
4 Terry Specht Indianapolis IN 2606 63 219 28:58.33 29:10.36 9:21/M
5 Peter Frey Hudson OH 2106 62 256 29:44.63 29:54.27 9:35/M
6 Tim Kollin Olmsted Falls OH 2425 63 351 32:36.27 33:18.93 10:31/M
7 Tucker Elliot Willoughby OH 2760 60 472 37:30.51 38:10.61 12:06/M
8 Doug Fifner Westlake OH 2334 63 514 40:31.60 40:43.33 13:04/M
9 Keith Thompson Cleveland OH 2166 61 557 45:56.10 46:35.20 14:49/M
10 Darryl Saladin Amherst OH 2701 62 558 46:34.82 47:19.19 15:01/M
 

Female 65 to 69

Record: Rachel Vocaire – Year: 2014 – Time: 25:45.85

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cindy Wildman South Euclid OH 2659 65 270 30:17.68 30:57.84 9:46/M
2 Cindy Sanderson Stow OH 2580 66 381 33:56.59 34:28.19 10:57/M
3 Sarah Artese Hudson OH 2174 69 414 34:54.40 35:23.77 11:15/M
 

Male 65 to 69

Record: Michael Defazio – Year: 2013 – Time: 20:05.27

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 William Lupson Medina OH 2463 67 79 24:42.08 24:47.00 7:58/M
2 David Alpine Wadsworth OH 2169 68 125 26:20.45 26:27.74 8:30/M
3 Donald Hallum Cleveland OH 2117 66 240 29:27.87 29:41.68 9:30/M
4 Joe Komperda Cleveland OH 2426 67 265 29:59.23 30:15.40 9:40/M
5 Tim Gurin Chardon OH 2692 66 296 31:02.12 31:15.90 10:01/M
6 Charles McDougall Cleveland OH 2481 69 592 53:25.35 54:00.62 17:14/M
 

Male 70 and Over

Record: Daniel Moenkhaus – Year: 2017 – Time: 22:08.09 – New Record!

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Daniel Moenkhaus Cleveland OH 2702 75 33 22:08.09 22:12.55 7:08/M
2 Ed Ahlfors University Hts OH 2204 78 604 58:41.64 59:24.24 18:56/M