2012 5K Results

7th Annual Ohio City Run & Crawl

Age Group Results

June 16, 2012


Hermes Sports & Events, Inc.



Men: 0- 1 2-20 21-29 30-39 40-49 50-59 60-98 99-99
Women: 0- 1 2-20 21-29 30-39 40-49 50-59 60-98 99-99

5K

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kyle Bowman Stow OH 9818 28 1 15:43.96 15:43.96 5:04/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Katie Zielaskiewicz Cleveland OH 9445 30 15 20:05.56 20:05.56 6:29/M
Top

Female No Age Provided

Record: Jennifer Kennedy – Year: 2007 – Time: 27:32.75

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Angela Peluso Westlake OH 6992   357 32:05.39 32:10.74 10:21/M
Top

Male 20 and Under

Record: Makorobondo Salukombo – Year: 2007 – Time: 16:05.90

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Quinn Frank Chagrin Falls OH 6694 15 23 20:16.38 20:19.71 6:32/M
2 Brandon Baldwin Elyria OH 6597 16 101 24:05.31 24:22.51 7:46/M
3 Brevin Baldwin Elyria OH 6598 13 166 26:04.51 26:20.89 8:25/M
4 Orion Piper Cleveland OH 6845 13 288 29:35.51 30:07.41 9:33/M
5 Forrest Chaney Middleburg Hts. OH 6632 7 458 41:57.15 42:38.23 13:32/M
6 Theodore Chaney Shaker Hts OH 6633 5 460 41:58.49 42:38.83 13:32/M
Top

Female 20 and Under

Record: Hannah Evans – Year: 2010 – Time: 20:01.44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Olivia Rodriguez Cleveland OH 9825 13 155 25:48.44 25:48.75 8:19/M
2 Kayla Prokop North Royalton OH 6851 19 362 32:13.54 32:14.48 10:24/M
Top

Male 21 to 29

Record: Kyle Bowman – Year: 2012 – Time: 15:43.87 – New Record!

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ryan Bowser Huntington WV 6617 22 2 16:15.10 16:15.10 5:15/M
2 Brandon Talbert Shaker Hts OH 6912 28 3 16:25.44 16:25.44 5:18/M
3 Tom Francescangeli Bratenahl OH 6691 28 7 17:45.34 17:50.15 5:44/M
4 David Sullivan Cleveland OH 6972 26 9 18:31.18 18:33.51 5:58/M
5 Jason Kassabri Olmsted Falls OH 3485 28 11 19:32.56 19:34.22 6:18/M
6 Ben Davies Broadview Heights OH 6653 24 17 20:06.79 20:53.07 6:29/M
7 Ben Shultz S. Euclid OH 6887 26 20 20:12.27 20:21.21 6:31/M
8 Justin Parks Lakewood OH 6835 28 22 20:16.21 20:16.58 6:32/M
9 Mitch Falatach Bay Village OH 6984 25 27 20:28.47 20:31.38 6:36/M
10 Jake Ferlito Kent OH 6684 24 31 20:53.99 21:03.02 6:44/M
11 Adam Jason Cleveland OH 6737 26 32 20:54.25 21:39.07 6:45/M
12 David Vargas Gates Mills OH 6933 27 36 21:08.62 21:11.01 6:49/M
13 Lee Sechrist Cleveland OH 6882 29 38 21:15.00 21:23.57 6:51/M
14 David Nosse Cleveland OH 9823 25 42 21:20.82 21:35.85 6:53/M
15 Cody Dinger Mentor OH 6664 29 43 21:22.34 21:23.14 6:54/M
16 Alois Chasko Lakewood OH 6636 28 46 21:25.28 21:28.66 6:55/M
17 Thomas Bauberger Atwater OH 9821 26 47 21:25.30 21:41.03 6:55/M
18 Steve Simecek Avon Lake OH 6889 22 51 21:50.38 22:04.41 7:03/M
19 Roberto Barnes Cleveland OH 6602 26 52 21:50.88 22:16.69 7:03/M
20 Mark Cochrane Cleveland Heights OH 6985 24 53 21:53.07 22:27.43 7:04/M
21 Brian Urbanik N. Ridgeville OH 6930 23 54 21:53.77 21:55.79 7:04/M
22 Matthew Callaman Cleveland OH 6627 23 63 22:39.87 23:25.02 7:18/M
23 David Rothermel Sagamore Hills OH 6867 29 67 22:48.21 23:10.97 7:21/M
24 Paul Strada Cleveland OH 6906 29 68 23:03.52 23:23.59 7:26/M
25 Peter McDermott Cleveland OH 7000 28 69 23:03.65 23:18.40 7:26/M
26 Anthony Huber Cleveland OH 6379 26 71 23:05.78 23:15.01 7:27/M
27 David Levereaux Wickliffe OH 6785 25 76 23:14.26 23:47.22 7:30/M
28 Anthony Paletta Parma OH 6986 24 82 23:25.80 23:38.92 7:33/M
29 David Anderson Cleveland Heights OH 6584 24 83 23:29.16 23:47.72 7:35/M
30 Peter Dunphy Lorain OH 6676 27 84 23:29.51 24:15.92 7:35/M
31 Zachary Blau Lakewood OH 6611 26 85 23:30.30 24:17.75 7:35/M
32 Joe Incorvaia Medina OH 6732 25 86 23:31.76 24:10.41 7:35/M
33 Thomas Enright Arlington TN 6679 28 87 23:33.01 23:35.28 7:36/M
34 Cory Sabet Lakewood OH 6871 22 88 23:33.36 23:34.97 7:36/M
35 Andre Russell Shaker Hts OH 6870 28 91 23:40.38 24:06.90 7:38/M
36 Christopher Davies Willoughby OH 6654 29 93 23:44.34 23:58.08 7:39/M
37 Peter Ross Cleveland OH 6975 24 96 23:55.59 24:12.53 7:43/M
38 Anthony Martucci Mentor OH 6801 25 100 24:03.49 24:49.33 7:45/M
39 Dave Habian Olmsted Falls OH 6721 27 102 24:06.50 24:14.17 7:46/M
40 Mark Dougherty Cleveland OH 3479 27 104 24:14.08 24:18.97 7:49/M
41 Joe Helpern Cleveland Heights OH 3463 28 106 24:14.66 24:19.10 7:49/M
42 Michael Uehlein Avon Lake OH 9536 28 111 24:17.71 24:25.25 7:50/M
43 Sean Keegan Fairview Park OH 6752 28 117 24:31.21 24:33.67 7:55/M
44 Jacob Bodager Leroy OH 9555 22 127 24:52.45 25:09.72 8:01/M
45 Jeff Frank Willoughby OH 9814 26 133 25:11.00 25:32.60 8:07/M
46 Stephen Pandy Cleveland OH 6833 28 135 25:17.61 25:51.85 8:09/M
47 Kenneth Kirkland Euclid OH 6759 29 138 25:26.25 26:02.67 8:12/M
48 Kyle Baumann Avon OH 6604 23 141 25:32.82 25:46.16 8:14/M
49 Dino Campellone Independence OH 7818 28 145 25:37.01 26:07.23 8:16/M
50 Mike Anderson Rocky River OH 6585 26 156 25:49.39 26:24.44 8:20/M
51 Jorge Aurich Mayfield Village OH 6594 25 163 26:03.03 26:48.67 8:24/M
52 Zach Brandt S. Euclid OH 6620 27 180 26:25.09 26:36.25 8:31/M
53 Jonathan Cehelnik Cleveland OH 6630 29 185 26:36.52 27:02.17 8:35/M
54 Mario Flores Cleveland OH 6690 26 194 26:50.27 27:24.11 8:39/M
55 Eric R. Patalinghug Cleveland OH 6837 27 198 26:52.59 27:18.86 8:40/M
56 Jonathan McGory Cleveland OH 6414 26 199 26:53.03 27:14.44 8:40/M
57 Sean Kelly Painesville OH 6755 29 204 27:01.88 27:13.18 8:43/M
58 Mathew Deluca N. Ridgeville OH 6659 24 214 27:20.71 27:24.22 8:49/M
59 Chris Arpajian Rocky River OH 6589 25 228 27:46.04 28:21.01 8:57/M
60 Gabe Smith Cleveland OH 6897 29 229 27:49.59 28:07.96 8:58/M
61 Daniel Watts Leroy OH 6938 28 243 28:14.18 28:17.06 9:06/M
62 Ryan Nord University Hts. OH 6827 29 245 28:14.33 28:41.19 9:06/M
63 Daniel Fithen Lakewood OH 6689 24 250 28:25.43 29:03.37 9:10/M
64 Matthew Milligan Mentor OH 6818 28 262 28:49.68 28:51.67 9:18/M
65 Milan Tomsic Willoughby OH 6925 28 266 28:53.76 29:16.06 9:19/M
66 William Boyce N. Ridgeville OH 6618 29 287 29:35.34 30:00.20 9:33/M
67 Jerry Billips Cleveland OH 9289 29 299 29:55.91 29:59.19 9:39/M
68 Tony Christopher Stow OH 6641 26 302 30:06.85 30:40.18 9:43/M
69 Shawn Mariani Cleveland OH 6982 27 309 30:12.64 30:36.98 9:45/M
70 David Beachdell Cleveland OH 6326 27 317 30:21.54 30:50.54 9:47/M
71 Nick Bell Sheffield Lake OH 6606 25 322 30:32.32 30:35.04 9:51/M
72 Michael Zelenivch Cleveland OH 6968 29 332 31:00.97 31:40.96 10:00/M
73 Stevan Rakic Independence OH 9808 25 339 31:16.86 31:48.05 10:05/M
74 Damian Blakeley Mentor OH 7739 29 351 31:51.00 32:16.68 10:16/M
75 Andy Hartnett Cleveland OH 6991 28 367 32:43.08 32:56.91 10:33/M
76 Michael Lanza Middleburg Hts. OH 6781 28 368 32:49.98 33:21.36 10:35/M
77 Marty Kearns Hudson OH 6750 29 373 33:27.16 33:38.56 10:47/M
78 Nic Deters Fairview Park OH 6660 26 387 34:04.96 34:33.60 10:59/M
79 Derek Meyers Bay Village OH 6814 27 429 37:17.90 37:26.12 12:02/M
80 Abhinan Goel Evanston IL 6979 28 454 40:33.56 40:53.41 13:05/M
81 Daniel Custer Cleveland OH 9830 29 477 48:08.36 48:58.77 15:32/M
82 Derek McDowell Mayfield Village OH 6811 29 479 48:51.94 49:21.93 15:45/M
Top

Female 21 to 29

Record: Lauren Gustafson – Year: 2007 – Time: 17:56.60

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kaitlyn Chambers Westlake OH 6631 26 18 20:07.33 20:11.59 6:29/M
2 Michelle Clem Cleveland OH 6349 26 26 20:27.70 20:28.26 6:36/M
3 Courtney Couper Chesterland OH 6973 23 50 21:48.08 22:05.76 7:02/M
4 Melinda Franco Cleveland OH 6692 25 75 23:11.51 23:18.70 7:29/M
5 Lauren Seibert Willoughby OH 6883 26 81 23:23.46 23:42.29 7:33/M
6 Pam Loebig Bloomington IN 6788 26 89 23:34.21 23:37.01 7:36/M
7 Melissa Fannon Dublin OH 6436 21 97 23:58.91 24:12.62 7:44/M
8 Gina Ross Cleveland OH 6974 26 99 24:03.38 24:19.42 7:45/M
9 Carol Ferkovic University Hts. OH 6683 29 112 24:19.07 24:30.66 7:51/M
10 Joanne Sklodowski Willoughby OH 6894 27 114 24:26.53 24:38.30 7:53/M
11 Rebecca Wehner University Hts. OH 6940 26 120 24:34.51 24:46.86 7:55/M
12 Laura Wimberley Berea OH 6952 28 123 24:46.39 24:59.62 7:59/M
13 Lauren Pilkey Brecksville OH 6843 27 132 25:09.23 25:13.91 8:07/M
14 Jenna Dandurand Cleveland OH 6650 23 147 25:38.69 26:15.18 8:16/M
15 Grace Heffernan Cleveland OH 6727 24 149 25:39.65 26:00.70 8:16/M
16 Kendra Dean Chesterland OH 6980 22 150 25:40.09 26:00.59 8:17/M
17 Kim Horn Cleveland OH 7791 27 151 25:40.21 26:11.04 8:17/M
18 Michelle Matushevski Cleveland OH 6804 23 179 26:22.96 26:25.33 8:30/M
19 Sarah Filipic Rocky River OH 6686 25 195 26:50.69 27:29.50 8:39/M
20 Meghan Giblin Cleveland OH 6703 26 196 26:50.83 27:29.72 8:39/M
21 Kate Portman Bay Village OH 6848 28 221 27:25.69 27:27.07 8:51/M
22 Kelly Kennedy Wellington OH 6757 25 224 27:40.04 27:43.55 8:55/M
23 Susan Wittek Cleveland OH 6954 25 226 27:42.37 27:58.83 8:56/M
24 Erin Chlanda Brecksville OH 6640 26 230 27:50.24 28:23.22 8:59/M
25 Sarah Honacki Cleveland OH 9834 25 235 27:58.34 28:45.79 9:01/M
26 Emily Blauman Leroy OH 6612 28 241 28:08.67 28:30.88 9:05/M
27 Erin Nord University Hts. OH 6826 29 242 28:13.50 28:41.48 9:06/M
28 Alicia Kundtz University Hts. OH 6773 27 247 28:18.38 28:36.91 9:08/M
29 Bethany Rothermel Sagamore Hills OH 6866 29 251 28:25.69 28:47.00 9:10/M
30 Valerie Webb Cleveland OH 6939 25 257 28:37.46 29:00.90 9:14/M
31 Hilary Collins Cleveland OH 9824 25 259 28:41.69 29:05.16 9:15/M
32 Sherri Buford Shaker Hts OH 6623 24 263 28:49.79 28:58.60 9:18/M
33 Maria Minadeo Bay Village OH 6819 29 267 28:53.81 29:33.12 9:19/M
34 Alison Kremc Cleveland OH 6967 27 268 28:55.77 29:35.28 9:20/M
35 Rachel Nebozuk Parma OH 6824 24 276 29:09.45 29:29.08 9:24/M
36 Asya Heckel Avon Lake OH 9667 28 284 29:28.19 29:52.46 9:30/M
37 Anne Fricker Watertown MA 6696 25 291 29:39.23 29:57.95 9:34/M
38 Sara Otts Avon Lake OH 6832 23 292 29:41.29 29:55.86 9:35/M
39 Jackie Kearns Hudson OH 6749 29 297 29:50.99 30:01.68 9:37/M
40 Chelsea Mikula Cleveland OH 6815 27 298 29:54.41 30:12.66 9:39/M
41 Jessica Grzybowski Parma OH 6716 22 300 29:56.70 30:36.97 9:39/M
42 Maggie Wright Stow OH 6958 26 303 30:08.12 30:40.47 9:43/M
43 Elizabeth Yurglic Lakewood OH 7752 26 304 30:08.30 30:10.02 9:43/M
44 Leigh Ann Klem Akron OH 6763 28 312 30:20.61 30:37.24 9:47/M
45 Alexis Osborn Cleveland OH 7712 29 316 30:21.47 30:50.63 9:47/M
46 Jodi Lyons Sheffield Lake OH 6789 22 321 30:31.46 30:34.96 9:51/M
47 Erin Taylor Mentor OH 9815 27 324 30:43.21 31:04.32 9:55/M
48 Tiffanee Rogers University Hts. OH 6862 24 337 31:11.24 31:51.67 10:04/M
49 Megan Christopher State College PA 9404 23 341 31:24.31 31:57.15 10:08/M
50 April Sullivan Fairview Park OH 6909 28 345 31:34.00 32:02.04 10:11/M
51 Lizzie Ackerman Cleveland OH 6578 27 346 31:34.69 31:58.71 10:11/M
52 Renee Sevastos Mayfield Hts. OH 7740 29 350 31:50.55 32:15.73 10:16/M
53 Danielle Petrozelle S. Euclid OH 6842 28 352 31:51.12 32:01.70 10:16/M
54 Katie Schneider University Hts. OH 6878 27 353 31:56.01 32:15.78 10:18/M
55 Arianna Flick Willoughby OH 9545 22 356 32:04.33 32:23.18 10:21/M
56 Allene Naples Cleveland Heights OH 9813 27 358 32:06.85 32:28.70 10:21/M
57 Ashley Jirsa Cleveland OH 5927 26 370 33:17.66 33:29.24 10:44/M
58 Lori Shero Cleveland OH 6884 26 372 33:23.74 33:26.06 10:46/M
59 Rachel Shultz S. Euclid OH 6888 24 374 33:29.47 34:01.58 10:48/M
60 Anne Hartnett Cleveland OH 6550 28 375 33:39.02 33:54.74 10:51/M
61 Laura Rozboril Willoughby OH 6868 25 381 33:44.19 34:06.13 10:53/M
62 Danielle Habian Olmsted Falls OH 6720 26 383 33:55.75 34:03.66 10:56/M
63 Ashley Rial Parma OH 6858 23 384 33:56.53 34:19.60 10:57/M
64 Kelly Slack Cleveland Heights OH 6895 25 385 33:56.65 34:31.53 10:57/M
65 Cristal Christian Cleveland OH 9833 29 395 34:22.12 34:51.10 11:05/M
66 Julia Schnell Cleveland OH 6880 24 396 34:27.58 34:35.29 11:07/M
67 James Romantic Parma OH 9831 28 397 34:29.47 34:59.05 11:07/M
68 Lisa Adams Brunswick OH 6582 24 398 34:30.62 35:10.79 11:08/M
69 Lauren Leblanc Cleveland OH 6783 23 403 34:47.31 35:08.17 11:13/M
70 Kristina Obrenic Brunswick OH 3486 25 407 35:05.59 35:36.09 11:19/M
71 Rachel Schneider North Olmsted OH 6879 24 413 35:38.11 36:04.14 11:30/M
72 Kendra Williams Streetsboro OH 6947 27 419 36:04.56 36:51.56 11:38/M
73 Nicole Zuzolo Cuyahoga Falls OH 6998 29 424 36:39.60 37:23.63 11:49/M
74 Shawna Harris Sheffield Lake OH 6726 26 426 36:56.94 37:10.99 11:55/M
75 Katie Wilgus N. Ridgeville OH 6946 29 430 37:18.15 37:55.14 12:02/M
76 Krystal Stuhm Bay Village OH 6908 29 432 37:18.42 37:26.37 12:02/M
77 Anna Rose Broadview Heights OH 6976 29 433 37:25.75 37:48.78 12:04/M
78 Sarah Reif S. Euclid OH 6856 23 434 37:28.32 37:47.34 12:05/M
79 Melanie Murray Lakewood OH 6823 25 435 37:31.64 38:04.69 12:06/M
80 Katie Hudec University Hts. OH 6731 27 442 37:55.22 38:12.68 12:14/M
81 Kari White Lakewood OH 6942 29 444 38:35.12 39:22.52 12:27/M
82 Jacklyn Smith Spencer OH 9613 29 464 42:29.29 43:13.70 13:42/M
83 Kimberly Samuels Cleveland OH 6872 28 465 42:30.05 43:13.51 13:43/M
84 Elisabeth Zronek Cleveland OH 6962 29 474 45:00.88 45:41.60 14:31/M
85 Ashley Casey Cleveland OH 9829 28 478 48:09.47 48:59.71 15:32/M
86 Nicole McDowell Mayfield Village OH 6812 29 480 48:54.02 49:23.00 15:46/M
87 Tabitha Brewer Brook Park OH 6621 25 482 50:27.70 51:10.72 16:16/M
88 Charleen Howell Niles OH 6729 29 485 52:13.21 53:02.22 16:51/M
Top

Male 30 to 39

Record: Jeremy Xarins – Year: 2010 – Time: 15:33.28

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Edward Dargay Cleveland OH 9819 32 4 16:54.98 16:54.98 5:27/M
2 Eddy Wochele Brunswick OH 6964 31 10 18:46.43 18:46.43 6:03/M
3 Ryan Graff Elyria OH 6712 34 12 19:33.84 19:34.16 6:18/M
4 Sam Schilling Ebensburg PA 6877 36 25 20:25.27 20:37.02 6:35/M
5 Michael Ferguson Mayfield Hts. OH 6682 32 33 20:55.26 20:56.09 6:45/M
6 Oscar Rodriguez Lakewood OH 9668 38 34 21:02.83 21:03.72 6:47/M
7 Ricardo Apostol Cleveland OH 6588 34 35 21:03.25 21:05.78 6:47/M
8 Ryan Uehlein Avon Lake OH 6929 31 37 21:10.98 21:28.03 6:50/M
9 Alex Sarady Lakewood OH 6981 34 39 21:16.91 21:20.70 6:52/M
10 Kevin Tolejko Berea OH 6924 33 40 21:16.98 21:20.13 6:52/M
11 Andrew Banyas University Hts. OH 6600 30 41 21:17.95 21:25.39 6:52/M
12 Shawn Wilker Westlake OH 6987 39 44 21:22.57 21:32.52 6:54/M
13 Alejandro Gutierrez North Olmsted OH 6719 33 48 21:28.96 22:04.65 6:55/M
14 Kevin Peacock Cleveland OH 6840 36 55 22:03.41 22:14.80 7:07/M
15 Michael Jeric Cleveland OH 6738 37 56 22:11.12 22:24.44 7:09/M
16 Joshua Zieloskiewicz Cleveland OH 9409 35 57 22:15.18 22:15.67 7:11/M
17 John Buzby Cleveland OH 6625 39 59 22:18.19 22:25.85 7:12/M
18 George Cehelnik Parma OH 6629 36 61 22:29.87 22:54.86 7:15/M
19 Gary Utterback University Hts. OH 6931 34 64 22:40.43 22:57.39 7:19/M
20 Curt Wallace Stone Creek OH 6935 35 65 22:41.54 22:42.29 7:19/M
21 Scott Robinson Cleveland OH 7491 36 66 22:47.24 22:56.90 7:21/M
22 Paul Passaro Cleveland OH 6836 31 74 23:10.83 23:33.12 7:28/M
23 Judson Laipply N. Ridgeville OH 6776 36 77 23:14.93 23:29.57 7:30/M
24 Troy Piper Cleveland OH 6846 38 78 23:16.88 23:48.60 7:30/M
25 Sam Sherwin Mayfield Hts. OH 6885 37 79 23:18.61 23:20.45 7:31/M
26 Ethan Saurwein Cleveland OH 6876 32 80 23:19.93 23:49.66 7:31/M
27 Harvey Hardin Rocky River OH 6724 31 90 23:37.30 23:40.33 7:37/M
28 Kevin Schneider Rocky River OH 6988 32 92 23:40.40 23:45.33 7:38/M
29 Chris Cheraso Shaker Hts OH 6639 30 98 24:03.11 24:28.75 7:45/M
30 Gary Borling Strongsville OH 6457 38 103 24:12.01 24:18.16 7:48/M
31 Michael Atkins Euclid OH 6591 31 105 24:14.64 24:17.15 7:49/M
32 Raj Taneja Twinsburg OH 6914 33 108 24:16.42 24:39.72 7:50/M
33 Brian Rumschlag University Hts. OH 6869 33 109 24:16.52 24:39.80 7:50/M
34 William Guentzler Cleveland OH 6717 35 110 24:17.56 24:24.24 7:50/M
35 Dustin Grams Eastlake OH 6714 32 116 24:28.10 25:13.71 7:54/M
36 Matt Tilbert Brunswick OH 6920 36 118 24:31.90 24:47.42 7:55/M
37 Doug Guth Cleveland Heights OH 6718 37 122 24:40.97 24:42.25 7:57/M
38 James Wallace Eastlake OH 6936 37 124 24:46.59 25:28.12 7:59/M
39 Sam Talameh Mayfield Village OH 6911 30 128 24:57.82 25:25.22 8:03/M
40 Matthew Pilkey Brecksville OH 6844 32 131 25:09.17 25:14.00 8:07/M
41 Matt Mayfield S. Euclid OH 6805 30 142 25:34.87 25:43.20 8:15/M
42 Adam Saurwein Cleveland OH 9828 35 143 25:34.99 26:03.06 8:15/M
43 Garrett Lasalle Cleveland OH 9253 33 144 25:36.09 25:50.42 8:15/M
44 Nathan Maynard Bedford Heights OH 6807 30 146 25:38.41 25:50.24 8:16/M
45 Joe Giles Berlin Hts. OH 6281 37 148 25:38.90 25:43.13 8:16/M
46 Jonathan Karpick Cleveland OH 6747 38 157 25:50.16 26:10.21 8:20/M
47 Jeff Schlessman West Chester OH 5957 33 160 25:58.45 26:16.59 8:23/M
48 Kris Korun S. Euclid OH 6963 35 162 26:00.83 26:24.94 8:23/M
49 Michael Williams Cleveland OH 6948 30 164 26:03.35 26:21.77 8:24/M
50 James Bongorno Cleveland OH 6615 32 165 26:03.46 26:12.50 8:24/M
51 Joey Cassel Sandusky OH 5947 33 171 26:07.85 26:25.78 8:25/M
52 Chris Jaskolka Cleveland OH 6735 39 175 26:13.78 26:28.10 8:27/M
53 Ernie McAreavey Avon OH 6808 39 176 26:17.73 26:30.99 8:29/M
54 James Atherton Independence OH 6590 39 182 26:28.57 26:55.55 8:32/M
55 Jeff Powalie Cleveland OH 9465 37 183 26:32.59 26:53.86 8:34/M
56 Brandon Taseff Cleveland OH 9820 31 186 26:37.37 27:12.92 8:35/M
57 Marquis Goings Lakewood OH 6710 30 192 26:47.13 26:54.09 8:38/M
58 Brian Kwiatkowski Independence OH 6774 38 193 26:49.91 27:10.79 8:39/M
59 Michael Dougherty Cleveland OH 6667 34 205 27:02.08 27:37.93 8:43/M
60 Eric Mack Cleveland OH 6791 30 206 27:06.90 27:19.45 8:45/M
61 Dan Kilbane Cleveland OH 6758 39 207 27:13.35 27:20.65 8:47/M
62 Scott Watson Westlake OH 6989 31 209 27:15.86 27:35.95 8:47/M
63 Gary Wilson Mentor OH 6951 37 212 27:19.43 27:44.44 8:49/M
64 Artimus Gilbert Cleveland OH 6704 33 213 27:20.39 28:04.91 8:49/M
65 Craig Saupwein Middleburg Hts. OH 9832 33 215 27:21.40 27:51.10 8:49/M
66 Michael Martini Lakewood OH 6800 35 217 27:24.04 27:52.78 8:50/M
67 Bill Emanuele Cleveland OH 6677 33 225 27:41.98 27:54.43 8:56/M
68 Mike Penny Painesville OH 9809 30 232 27:54.03 28:12.94 9:00/M
69 Peter Fry Amherst OH 6697 30 237 28:02.17 28:35.94 9:03/M
70 Paul Kambies Mayfield Village OH 6745 34 246 28:15.02 28:22.15 9:07/M
71 Ryan Clark Bay Village OH 6642 33 248 28:23.88 28:25.66 9:09/M
72 Chris Orlando Lakewood OH 6830 38 249 28:25.01 28:32.41 9:10/M
73 Ryan Roman North Canton OH 6863 32 252 28:26.27 29:04.06 9:10/M
74 Steve Kachmyers Cleveland OH 6741 31 258 28:39.52 29:03.25 9:15/M
75 Andrew Gabre III Lakewood OH 6699 33 261 28:47.65 29:04.86 9:17/M
76 Charles Woods Cleveland OH 6957 33 271 29:00.13 29:28.36 9:21/M
77 Greg Zucca Cleveland OH 5982 34 272 29:00.67 29:44.19 9:21/M
78 Ryan Marrie Mayfield Village OH 6798 34 274 29:02.90 29:08.29 9:22/M
79 Rossairo Augustino Cleveland OH 6593 32 275 29:05.16 29:37.43 9:23/M
80 Charles Druesedow Fairview Park OH 6302 32 279 29:16.12 29:20.60 9:26/M
81 Sanjeev Bhasker Brook Park OH 6607 32 280 29:22.83 29:50.31 9:28/M
82 Andre Capers Cleveland OH 6628 36 281 29:25.96 29:43.31 9:29/M
83 Tony Donofrio Middleburg Hts. OH 6666 30 286 29:35.15 30:25.22 9:33/M
84 Joshua Schurk Berea OH 6881 32 296 29:49.50 30:03.24 9:37/M
85 Jim Thomas Cleveland Heights OH 6918 37 307 30:11.08 30:55.65 9:44/M
86 Jason Doerschuk Westlake OH 6509 34 313 30:20.93 30:47.71 9:47/M
87 Timothy Windham Akron OH 6953 30 314 30:21.16 30:37.33 9:47/M
88 Kevin Drinan Avon OH 6669 35 336 31:09.45 31:46.79 10:03/M
89 Eric Wobser Cleveland OH 5994 33 340 31:19.13 31:37.64 10:06/M
90 Michael Behl Strongsville OH 6605 30 349 31:45.17 32:24.55 10:15/M
91 Kevin Delaney Westlake OH 6970 33 355 32:04.09 32:10.60 10:21/M
92 Tim Kramer Lakewood OH 6770 38 361 32:11.68 32:14.91 10:23/M
93 Bill Nottingham Westlake OH 9826 34 378 33:39.81 34:10.70 10:51/M
94 Wojtek MacZka Middleburg Hts. OH 6792 36 386 34:02.27 34:17.38 10:59/M
95 David Kistler Akron OH 6760 30 392 34:17.75 34:33.58 11:04/M
96 Brandon Robinson S. Euclid OH 6861 31 408 35:12.95 35:52.27 11:21/M
97 Greg Marbais Cleveland OH 6797 31 412 35:32.54 36:07.96 11:28/M
98 Jeffery Smeker Eastlake OH 6896 36 416 35:45.27 36:32.18 11:32/M
99 Jeremy Dugan Garrettsville OH 6672 32 418 35:58.16 36:21.88 11:36/M
100 Dave Wilgus N. Ridgeville OH 6945 30 431 37:18.27 37:54.90 12:02/M
101 Andrew Andrako Rocky River OH 6586 32 445 38:39.08 38:42.13 12:28/M
102 Jeremy Samuels Cleveland OH 6999 31 457 41:36.86 42:19.31 13:25/M
103 Chris Lang Cleveland OH 6777 30 475 45:01.79 45:43.12 14:31/M
104 Arya Kumar S. Euclid OH 6772 33 476 45:52.70 46:24.37 14:48/M
105 Angel Acosta Shaker Hts OH 6579 34 484 51:02.80 52:01.46 16:28/M
Top

Female 30 to 39

Record: Katie Zielaskiewicz – Year: 2012 – Time: 20:05.40 – New Record!

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kelly McCrone Cleveland OH 6809 35 29 20:40.07 20:42.72 6:40/M
2 Rebecca Pulju Cleveland OH 6853 38 58 22:17.89 22:24.56 7:11/M
3 Jocelyn Ludwick Chicago IL 6994 35 94 23:45.10 23:51.11 7:40/M
4 Nisanne Rassie Cleveland OH 6417 36 113 24:20.60 24:48.23 7:51/M
5 Valerie Sesock Cleveland OH 6971 32 119 24:33.56 24:34.72 7:55/M
6 Amber Copel North Ridgeville OH 9666 34 121 24:36.04 25:00.44 7:56/M
7 Krissy Hansen Cleveland OH 6722 34 129 25:01.23 25:27.50 8:04/M
8 Danielle Harkins Westlake OH 6990 30 134 25:13.65 25:29.01 8:08/M
9 Lynley Roncone Middleburg Hts. OH 6864 35 152 25:41.13 25:47.86 8:17/M
10 Beth Craham Brunswick OH 6647 38 153 25:41.27 25:50.47 8:17/M
11 Jamye Jamison Cleveland OH 6734 37 158 25:50.72 26:10.09 8:20/M
12 Danielle Constantine Lakewood OH 6643 32 159 25:57.16 26:29.41 8:22/M
13 Kate Lanza Middleburg Hts. OH 6780 31 167 26:06.62 26:36.98 8:25/M
14 Melissa Gilles Berlin Hts. OH 6090 34 168 26:06.96 26:11.09 8:25/M
15 Jordanne Gabre Lakewood OH 6698 30 169 26:07.14 26:08.88 8:25/M
16 Rachel Reitz Tucson AZ 6857 30 170 26:07.27 26:12.09 8:25/M
17 Jade Andrako Rocky River OH 6587 32 172 26:07.95 26:09.17 8:25/M
18 Rochelle Somsak North Olmsted OH 6899 38 174 26:12.38 26:25.74 8:27/M
19 Carly Steinmetz Eastlake OH 6903 33 177 26:19.02 26:48.79 8:29/M
20 Rose Abood Mayfield Hts. OH 6577 38 178 26:22.10 26:31.61 8:30/M
21 Katherine Zucca Cleveland OH 5960 32 184 26:35.15 27:19.42 8:35/M
22 Meghan Griffin Cleveland OH 6715 31 189 26:39.92 26:56.80 8:36/M
23 Joyce Fijalkovich Independence OH 6685 39 191 26:43.47 27:10.70 8:37/M
24 Jennifer Dugal Brecksville OH 6670 38 200 26:53.87 27:31.91 8:40/M
25 Mandy Thoburn Rocky River OH 6917 35 201 26:54.99 27:27.40 8:41/M
26 Samantha Erickson Lakewood OH 6680 31 202 26:56.10 27:19.43 8:41/M
27 Maria Kolodziej Broadview Heights OH 6768 32 203 26:57.61 27:18.64 8:42/M
28 Patty Taneja Twinsburg OH 6913 33 208 27:15.03 27:37.61 8:47/M
29 Danielle Wilson Mentor OH 6949 35 210 27:17.81 27:43.33 8:48/M
30 Dana Hromyak Cleveland OH 6730 30 211 27:18.30 27:40.66 8:48/M
31 Christa Moss University Hts. OH 6995 30 218 27:25.11 27:44.20 8:51/M
32 Sara West Cleveland OH 6941 34 227 27:45.08 28:20.86 8:57/M
33 Brooke Penny Painesville OH 9810 30 233 27:54.22 28:13.43 9:00/M
34 Michele Chenelle Cleveland OH 6638 35 234 27:55.54 28:10.61 9:00/M
35 Erin Dulaney N. Ridgeville OH 6674 34 236 27:59.68 28:15.69 9:02/M
36 Tracey Stratford Bay Village OH 6907 38 240 28:08.61 29:06.10 9:05/M
37 Dawn Bolon Mayfield Village OH 6614 34 244 28:14.32 28:44.88 9:06/M
38 Rachel Tipton North Canton OH 6923 37 253 28:26.95 29:04.62 9:10/M
39 Renee Dugan N. Ridgeville OH 6673 39 260 28:45.45 29:22.59 9:16/M
40 Rayleen Orlando Lakewood OH 6831 37 264 28:50.70 28:57.50 9:18/M
41 Christine Hannon Cleveland OH 6996 32 265 28:52.06 29:14.79 9:19/M
42 Monica Tilbert Brunswick OH 6921 35 269 28:55.85 29:11.45 9:20/M
43 Melissa Jaskolka Cleveland OH 6736 35 277 29:10.12 29:24.54 9:25/M
44 Jennifer Parker Lakewood OH 6834 37 282 29:27.22 29:31.89 9:30/M
45 Paskahlia Szabo North Olmsted OH 9655 32 283 29:28.04 29:55.96 9:30/M
46 Ashlea Bache Huron OH 6595 30 289 29:36.44 30:25.94 9:33/M
47 Stephanie Gillespie Avon Lake OH 6707 36 290 29:38.76 29:45.83 9:34/M
48 Kerri Kwiatkowski Byron NY 6775 34 293 29:45.16 30:14.45 9:36/M
49 Nicole Groah Painesville OH 9816 35 294 29:45.99 30:04.78 9:36/M
50 Amanda Burgett Fairview Park OH 6624 33 295 29:47.72 30:12.33 9:36/M
51 Felucca Fink Lakewood OH 6687 30 301 29:57.59 30:10.04 9:40/M
52 Sarah Tremont Cleveland OH 6926 38 305 30:09.77 30:14.26 9:44/M
53 Kate Skipper Lakewood OH 6893 34 306 30:10.34 30:55.49 9:44/M
54 Candace Ristagno Fairview Park OH 6859 36 308 30:11.25 30:40.61 9:44/M
55 Francine Dibello Cleveland OH 6661 36 310 30:15.45 30:47.31 9:45/M
56 Brooke Cuevas Avon Lake OH 6648 31 311 30:19.19 30:36.58 9:47/M
57 Kelly Doerschuk Westlake OH 6480 32 318 30:21.61 30:47.62 9:47/M
58 Lori Fauvie Cleveland OH 6681 38 325 30:46.85 31:20.84 9:55/M
59 Sarah Schnell Cleveland OH 6966 34 329 30:50.40 31:17.74 9:57/M
60 Yael Hochberg Chicago IL 6993 36 331 30:59.65 31:05.43 10:00/M
61 Heidi Povelli Cleveland OH 9633 33 333 31:06.79 31:29.43 10:02/M
62 Beth Drinan Bay Village OH 6668 36 334 31:09.32 31:46.34 10:03/M
63 Julie Dutkowski Berea OH 6997 30 338 31:16.62 31:45.91 10:05/M
64 Marlena Pate Mentor OH 6838 36 342 31:25.02 31:50.55 10:08/M
65 Colleen Barry Cleveland OH 6574 33 344 31:31.62 32:03.58 10:10/M
66 Ankur Patel Shaker Hts OH 6839 32 354 31:57.83 32:14.17 10:18/M
67 Katherine Readey Cleveland OH 6855 37 360 32:10.88 32:33.42 10:23/M
68 Kelley Horn Cleveland OH 6965 33 366 32:36.41 33:10.96 10:31/M
69 Peggy Lieske Westlake OH 6787 32 371 33:19.48 33:52.38 10:45/M
70 Ellen Grady Cleveland OH 6559 34 376 33:39.52 33:54.73 10:51/M
71 Tonya Goings Lakewood OH 6711 32 377 33:39.59 33:46.59 10:51/M
72 Alison Nottingham Bratenahl OH 9827 30 379 33:40.17 34:11.50 10:52/M
73 Tricia Kachmyers Cleveland OH 6742 31 380 33:42.19 34:06.52 10:52/M
74 Nora Graham Lakewood OH 6713 34 382 33:54.64 34:24.82 10:56/M
75 Ana Velez Cleveland OH 6934 33 388 34:11.62 34:13.77 11:02/M
76 Jen Kambies Mayfield Village OH 6744 34 390 34:12.85 34:19.27 11:02/M
77 Jodie Valade University Hts. OH 6932 37 391 34:16.09 34:20.81 11:03/M
78 Kelly Skeabeck Cleveland OH 6892 30 393 34:18.32 35:02.24 11:04/M
79 Rebecca Kistler Akron OH 6761 30 394 34:18.70 34:33.71 11:04/M
80 Terri Marrie Mayfield Village OH 6799 34 405 35:02.20 35:08.73 11:18/M
81 Maria Nosse Cleveland OH 6828 30 415 35:44.30 36:07.80 11:32/M
82 Erin McIntyre Cleveland OH 6039 31 417 35:46.17 36:01.16 11:32/M
83 Danell Dilisio Brunswick OH 6662 38 421 36:22.90 36:48.45 11:44/M
84 Barbara Kakiris Cleveland OH 6743 37 425 36:40.52 36:57.39 11:50/M
85 Missy Shorte North Royalton OH 6886 31 428 37:08.31 37:49.28 11:59/M
86 Tracy Kemp Euclid OH 6756 35 436 37:35.43 38:18.42 12:07/M
87 Adrian Byerly Cleveland OH 6626 37 441 37:51.36 38:34.18 12:13/M
88 Kelly Wallace Eastlake OH 6937 35 447 39:09.88 39:52.85 12:38/M
89 Lynn Kleiman Maineville OH 6762 36 448 39:18.22 39:57.67 12:41/M
90 April Hardin Rocky River OH 6723 34 455 40:52.80 40:55.65 13:11/M
91 Danielle Hillis Berlin Hts. OH 6089 38 456 40:56.52 41:00.11 13:12/M
92 Wendy Chaney Shaker Hts OH 6635 39 459 41:57.47 42:38.05 13:32/M
93 Eileen Heazlit Lakewood OH 5918 33 463 42:13.77 42:34.10 13:37/M
94 Frances Bors Chardon OH 6616 36 467 42:34.23 42:47.66 13:44/M
95 Ann Davis Cleveland OH 6655 35 468 42:34.49 42:47.65 13:44/M
96 Danielle Acosta Shaker Hts OH 6581 37 483 51:02.79 52:02.32 16:28/M
97 Elizabeth Frantz Avon Lake OH 6695 32 486 52:58.63 53:11.73 17:05/M
98 Carrie Ann Harris Parma OH 6725 31 487 52:58.87 53:10.39 17:05/M
99 Katheryn McFadden Mayfield Village OH 6813 30 488 52:59.17 53:10.75 17:05/M
100 Jennifer Pugh Canton OH 6852 37 489 54:05.38 54:18.43 17:27/M
101 Jennifer Thompson Independence OH 6919 33 490 54:06.81 54:19.67 17:27/M
102 Susan Darby Hermitage PA 6652 35 493 1:02:06.11 1:02:55.41 20:02/M
Top

Male 40 to 49

Record: Tom Maloney – Year: 2008 – Time: 16:57.85

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sean Payton Cleveland OH 6054 43 5 17:35.38 17:35.59 5:40/M
2 William Biscoff S. Euclid OH 6572 47 6 17:38.06 17:38.43 5:41/M
3 Ben Szporluk Cleveland OH 6910 47 8 18:24.70 18:25.06 5:56/M
4 Mark Sisson Berkeley CA 6891 41 13 19:48.53 19:49.55 6:23/M
5 Michael Brown Cleveland OH 9480 40 14 20:03.83 20:08.87 6:28/M
6 Fabio Polanco University Hts. OH 6079 40 16 20:06.04 20:06.04 6:29/M
7 Tom Gibeaut Olmsted Falls OH 6702 49 19 20:09.88 20:10.71 6:30/M
8 Robert Baraona Cleveland OH 6601 40 24 20:22.92 20:27.27 6:34/M
9 Matthew Yetter Lakewood OH 6959 47 28 20:31.52 20:33.17 6:37/M
10 Brett Saraniti Waialua HI 6873 42 45 21:23.51 21:24.97 6:54/M
11 Ronald Geither Parma OH 6700 46 49 21:35.29 21:43.36 6:58/M
12 Tim Kelley Cleveland OH 6754 41 70 23:03.89 23:12.22 7:26/M
13 Mike Powers Broadview Heights OH 6849 42 73 23:07.90 23:14.52 7:27/M
14 Todd Bartel Strongsville OH 1104 40 95 23:51.49 24:07.76 7:42/M
15 Stephen Pernod Lakewood OH 6841 42 115 24:27.82 24:29.21 7:53/M
16 Larry Crooks Cleveland OH 9556 41 126 24:52.37 25:28.85 8:01/M
17 Mike Bass Broadview Heights OH 6603 42 130 25:01.94 25:21.50 8:04/M
18 Paul Cote Strongsville OH 6646 47 139 25:28.87 25:38.67 8:13/M
19 Ed Boyte Cleveland OH 6619 46 173 26:11.70 26:19.19 8:27/M
20 Michael Gillespie Avon Lake OH 6706 48 187 26:38.81 26:46.62 8:35/M
21 Mike Kilbane Cleveland OH 2977 48 188 26:39.92 26:55.52 8:36/M
22 J Wolford Fairview Park OH 9544 40 190 26:41.90 26:50.03 8:36/M
23 Alex Spinos Mayfield Village OH 6902 40 216 27:21.82 27:46.13 8:49/M
24 Arvin Jawa   6075 40 273 29:02.67 29:08.54 9:22/M
25 Andrew Mauer Butler PA 7483 45 278 29:14.67 29:42.33 9:26/M
26 Russell Baldwin Elyria OH 6599 44 285 29:31.51 29:48.51 9:31/M
27 Kevin Wiley Shaker Hts OH 6944 40 323 30:35.98 30:42.27 9:52/M
28 Jim Fink Lakewood OH 6688 40 335 31:09.40 31:22.15 10:03/M
29 Nick Quirino Strongsville OH 9471 41 347 31:42.49 32:24.67 10:14/M
30 Tom Giccrspire Avon OH 9649 42 348 31:42.70 32:23.58 10:14/M
31 Erik Nielipinski Cleveland OH 6825 45 363 32:14.06 32:42.48 10:24/M
32 Chris Dugan N. Ridgeville OH 6671 40 364 32:33.86 33:11.17 10:30/M
33 Kevin Nau Cuyahoga Falls OH 9811 41 389 34:12.17 34:38.13 11:02/M
34 Daniel Kehoe Valley View OH 6753 47 409 35:19.64 35:48.84 11:24/M
35 Frank Dillard Streetsboro OH 6663 48 427 37:06.77 37:32.00 11:58/M
Top

Female 40 to 49

Record: Maureen Scullin – Year: 2007 – Time: 21:49.05

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Samantha Saraniti Waialua HI 6874 41 107 24:15.17 24:18.18 7:49/M
2 Jennifer Frank Chagrin Falls OH 6693 41 125 24:51.32 24:55.27 8:01/M
3 Susan Joy Cleveland OH 6739 41 181 26:28.37 26:45.83 8:32/M
4 Susan Mone S. Euclid OH 6821 49 222 27:26.47 27:35.16 8:51/M
5 Susan Gillespie Bay Village OH 6708 48 238 28:03.95 28:12.49 9:03/M
6 Robin Adams Medina OH 6583 40 239 28:06.67 28:19.47 9:04/M
7 Jody Ross Lakewood OH 6865 42 254 28:31.77 29:44.36 9:12/M
8 Melanie Miller Avon Lake OH 6817 41 255 28:32.82 29:43.65 9:12/M
9 Lisa Plocher Lakewood OH 6847 41 270 28:57.52 29:34.78 9:20/M
10 Pam Keating Bay Village OH 6751 44 315 30:21.37 30:47.76 9:47/M
11 Maggie Puwal Avon Lake OH 6854 41 319 30:23.80 30:37.09 9:48/M
12 Amy Roberts Avon OH 6860 43 326 30:47.37 31:23.02 9:56/M
13 Carol Maxwell North Olmsted OH 9817 48 330 30:54.94 31:12.62 9:58/M
14 Amy Kulisheck Cleveland OH 6771 40 359 32:10.75 32:33.30 10:23/M
15 Cindy Babitt Mayfield Village OH 6056 41 365 32:35.57 32:40.90 10:31/M
16 Wendi Glomb Parma OH 6709 41 369 33:14.92 33:20.61 10:43/M
17 Cristy Cote Strongsville OH 6645 49 401 34:40.94 34:50.94 11:11/M
18 Robin Sink North Royalton OH 6890 42 404 34:50.95 35:31.41 11:14/M
19 Deidre Wilson N. Ridgeville OH 6950 40 414 35:39.43 35:44.20 11:30/M
20 Jackie Koral S. Euclid OH 6769 43 420 36:04.80 36:17.25 11:38/M
21 Robyn Black North Royalton OH 6610 40 422 36:27.05 37:07.02 11:45/M
22 Tracy Biller Westlake OH 6608 43 423 36:30.72 37:04.11 11:46/M
23 Kari Kanicki Parma OH 6746 40 439 37:45.65 37:49.72 12:11/M
24 Jill McDonnell Cleveland OH 6810 43 443 38:14.02 38:26.00 12:20/M
25 April Baldwin Elyria OH 6596 40 446 39:05.84 39:22.39 12:36/M
26 Laura Olszewski Brecksville OH 6829 42 449 39:33.88 40:23.21 12:45/M
27 Debbie Majher S. Euclid OH 6794 49 450 39:45.59 40:24.07 12:49/M
28 Heather Boduch Bay Village OH 6613 41 453 40:19.82 40:23.57 13:00/M
29 Arline Gardner Cleveland OH 6983 47 466 42:30.86 42:36.68 13:43/M
30 Jan Lochotzki Cleveland OH 3488 47 471 44:01.66 44:11.74 14:12/M
31 Terri Murphy Cleveland OH 6822 41 492 58:13.30 58:24.84 18:47/M
Top

Male 50 to 59

Record: John Lenandowski – Year: 2007 – Time: 18:00.55

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jon Salem Bay Village OH 9654 51 21 20:12.88 20:18.94 6:31/M
2 Gerard Tepley Eastlake OH 6916 53 30 20:48.76 20:49.98 6:43/M
3 Chris Gillespie Bay Village OH 6705 50 60 22:29.70 22:38.37 7:15/M
4 Charles Cooper Middleburg Hts. OH 6644 57 62 22:37.86 22:50.66 7:18/M
5 Joe Kay Parma OH 6748 57 72 23:05.83 23:11.52 7:27/M
6 Tom Emig Cleveland OH 6678 54 154 25:47.39 26:01.75 8:19/M
7 Calvin Stout Strongsville OH 1119 59 197 26:51.56 26:57.80 8:40/M
8 Joe Kohuth Lakewood OH 6767 57 320 30:24.18 30:35.86 9:48/M
9 Scott Naples Cleveland Heights OH 9456 57 437 37:38.38 38:00.57 12:08/M
10 Louis Davis Cleveland OH 6657 52 440 37:46.17 38:07.13 12:11/M
11 David Mather S. Euclid OH 6569 52 473 44:49.69 45:28.68 14:27/M
Top

Female 50 to 59

Record: Joanne Collins – Year: 2009 – Time: 21:54.80

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nina Dechant Fairview Park OH 6658 50 231 27:50.46 28:28.01 8:59/M
2 Jillian Davis Cleveland OH 6656 50 399 34:30.99 34:40.10 11:08/M
3 Pattie Manbula Fairview Park OH 6795 54 400 34:40.77 35:21.73 11:11/M
4 Michele Lanza Middleburg Hts. OH 6782 57 402 34:47.25 35:20.74 11:13/M
5 Donna Kelly Cleveland OH 6450 55 406 35:02.90 35:14.56 11:18/M
6 Barb Kohuth Lakewood OH 6766 57 438 37:42.05 38:53.24 12:10/M
7 Marilyn Leciejewski Broadview Heights OH 6784 55 451 40:00.40 40:32.03 12:54/M
8 Diane Stout Parma OH 6905 58 452 40:01.70 40:33.63 12:55/M
9 Chris Junia Willoughby OH 6740 52 461 41:58.97 42:29.25 13:32/M
10 Susan Turano Wickliffe OH 6927 58 462 41:59.66 42:29.93 13:33/M
11 Cathleen Alexander Rocky River OH 6449 57 470 43:24.13 43:34.87 14:00/M
12 Julie Thomas Lakewood OH 6969 54 472 44:02.04 44:12.12 14:12/M
13 Amanda Majher S. Euclid OH 6793 50 481 48:55.56 49:33.97 15:47/M
14 Rosa Pozar Valley View OH 6850 53 491 58:12.99 58:24.24 18:46/M
Top

Male 60 to 98

Record: Don Simm – Year: 2008 – Time: 20:54.55

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jerry Curran Lakewood OH 6649 64 140 25:31.98 25:43.83 8:14/M
2 George Southgate Calhoun GA 6900 65 161 25:58.89 26:15.07 8:23/M
3 Apolinar Acosta Shaker Hts OH 6580 68 343 31:29.26 32:21.08 10:09/M
Top

Female 60 and Over

Record: Virginia Roedig – Year: 2010 – Time: 28:19.45

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Martha Aarons Cleveland Heights OH 9812 61 256 28:34.28 28:39.91 9:13/M
2 Peggy Wielenberg University Hts. OH 6943 67 411 35:24.93 35:56.78 11:25/M
Top

Male Stroller Division

Record: – Year: – Time:

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Alan Darby Hermitage PA 6651 99 136 25:18.46 25:52.06 8:10/M
2 Jacob Hoover Cleveland OH 9822 99 137 25:22.87 26:21.22 8:11/M
3 Scott Martin Cleveland OH 6978 99 219 27:25.19 28:00.63 8:51/M
4 Bill Lewis Cuyahoga Falls OH 6786 99 223 27:28.40 28:12.24 8:52/M
5 Tracey Hill Middleburg Hts. OH 6728 99 328 30:48.67 31:07.96 9:56/M
Top

Female Stroller Division

Record: Molly Martin – Year: 2012 – Time: 27:25.35 – New Record!

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Molly Martin Cleveland OH 6977 99 220 27:25.35 28:00.58 8:51/M
2 Natalia Sartorio Middleburg Hts. OH 6875 99 327 30:48.18 31:07.74 9:56/M
3 Melissa Bixler Newton Falls OH 6609 99 410 35:21.51 36:05.03 11:24/M
4 Susanne Knauer Euclid OH 6764 99 469 42:56.72 44:20.37 13:51/M