2011 5K Results

11th Annual Ohio City Run & Crawl

Age Group Results

June 18, 2011


Hermes Sports & Events, Inc.



Men: 0- 1 2-20 21-29 30-39 40-49 50-59 60-98 99-99
Women: 0- 1 2-20 21-29 30-39 40-49 50-59 60-98 99-99

5K

Overall Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Elizabeth Hansen Euclid OH 26898 29 8 18:04.89 18:05.35 5:50/M
Top

Overall Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Metthew Szymaszek Weatogue CT 26976 26 1 16:45.26 16:46.00 5:25/M
Top

Female No Age Provided

Record: Jennifer Kennedy – Year: 2007 – Time: 27:32.75

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jan Lochotzki Cleveland OH 26960   578 54:25.76 55:09.41 17:47/M
2 Julie Thomas Lakewood OH 26961   579 54:27.52 55:10.76 17:48/M
Top

Female 20 and Under

Record: Hannah Evans – Year: 2010 – Time: 20:01.44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Malerie Mysza Northfield OH 3431 12 217 26:15.06 26:15.41 8:28/M
2 Jessica Belzer Athens OH 170 19 281 27:28.09 27:37.57 8:55/M
3 Kara Hurley Lakewood OH 17918 17 287 27:44.03 28:06.26 9:04/M
4 Sarah Schebek Brunswick OH 26891 19 300 28:11.30 28:20.84 9:08/M
5 Abbey Sinatra Bay Village OH 7945 15 336 28:56.61 29:03.76 9:22/M
6 Kayla Prokop North Royalton OH 3483 18 467 33:41.74 33:45.47 10:53/M
7 Skyler Lawson Lakewood OH 3360 11 533 38:45.28 39:11.49 12:38/M
8 Brittany Lopez Brook Park OH 3371 18 535 39:10.61 39:30.49 12:45/M
9 Carmen Stavole Middleburg Hts. OH 7988 12 547 41:39.59 41:55.99 13:31/M
Top

Male 20 and Under

Record: Makorobondo Salukombo – Year: 2007 – Time: 16:05.90

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tommy Hollis Cleveland OH 17907 16 21 19:41.28 19:46.54 6:23/M
2 Kevin Spisak Aurora OH 3914 17 84 22:57.19 23:02.99 7:26/M
3 Cameron Uptmor Avon Lake OH 3942 16 86 23:02.90 23:24.66 7:33/M
4 Ben Gibson Columbia Station OH 924 13 125 24:14.11 24:40.18 7:57/M
5 Tom McDougal Mentor OH 3403 16 140 24:39.51 25:03.48 8:05/M
6 Tom Kruse Eastlake OH 26959 15 152 24:52.80 24:54.99 8:02/M
7 John Ertle   26929 15 226 26:20.82 26:33.48 8:34/M
8 Giovanni Stavole Middleburg Hts. OH 7989 8 546 41:38.68 41:55.76 13:31/M
Top

Female 21 to 29

Record: Lauren Gustafson – Year: 2007 – Time: 17:56.60

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sarah Gearhart Cleveland Hts OH 919 26 53 21:36.84 21:38.56 6:59/M
2 Michelle Barwacz Seven Hills OH 163 26 54 21:44.80 21:55.25 7:04/M
3 Carlin Lucente Cleveland OH 3372 26 57 21:50.87 22:02.61 7:06/M
4 Ashley Belzer Cleveland OH 169 24 63 22:03.98 22:07.09 7:08/M
5 Stacie Buck University Heights OH 194 27 75 22:28.84 22:52.65 7:23/M
6 Meghan Smith Cleveland OH 26928 28 83 22:53.00 23:03.48 7:26/M
7 Gina Ross Cleveland OH 26955 25 85 23:00.84 23:19.61 7:31/M
8 Lauren Seibert Willoughby OH 3705 25 94 23:15.67 23:24.28 7:33/M
9 Carol Ferkovic University Heights OH 906 28 117 23:48.47 24:03.68 7:45/M
10 Christy Conlin Mayfield Hts. OH 873 26 122 24:08.67 24:52.79 8:01/M
11 Lynzie Schulte Middleburg Hts. OH 26962 28 123 24:09.62 24:17.34 7:50/M
12 Crystal Alexander Masury OH 145 22 127 24:19.26 24:19.80 7:51/M
13 Alicia Vasiladis Cleveland OH 17578 25 129 24:23.80 24:25.37 7:53/M
14 Emily Showalter Elyria OH 3715 26 130 24:23.80 24:26.56 7:53/M
15 Bonnie Bray Lakewood OH 188 27 132 24:25.82 24:43.19 7:58/M
16 Erin Jalkanen Wakeman OH 964 26 136 24:36.58 24:38.85 7:57/M
17 Niki Ford Canfield OH 913 27 144 24:41.52 24:44.37 7:59/M
18 Jennifer Rohn Macedonia OH 3693 23 146 24:44.25 25:02.07 8:05/M
19 Danie Schnaufer Bay Village OH 3702 26 158 24:56.68 25:00.57 8:04/M
20 Jackie Tillman Lakewood OH 17599 29 165 25:06.06 25:08.15 8:06/M
21 Heather Miller Berea OH 3419 26 170 25:14.04 25:54.20 8:21/M
22 Kelly Given Munroe Falls OH 928 29 172 25:17.92 26:03.07 8:24/M
23 Hillary Sims Cleveland OH 3716 23 179 25:23.65 25:42.32 8:17/M
24 Meg Smith Chesterland OH 3904 29 181 25:27.10 25:33.16 8:15/M
25 Lindsay Mitchell Wellington OH 3422 29 190 25:40.89 25:59.12 8:23/M
26 Amanda Escano Mayfield Hts. OH 901 24 197 25:59.30 26:11.09 8:27/M
27 Jen Saladin Westlake OH 3696 26 199 26:01.14 26:06.18 8:25/M
28 Emily Brunner Cleveland OH 192 24 206 26:07.11 26:17.62 8:29/M
29 Alexandria Stringham Cleveland Hts OH 7974 24 229 26:27.21 26:45.05 8:38/M
30 Marcie Rome Cleveland OH 7973 25 230 26:28.21 26:45.65 8:38/M
31 Rachel Anderson Strongsville OH 26896 25 243 26:48.62 26:58.49 8:42/M
32 Erin Greenfield Lakewood OH 7946 29 246 26:50.06 26:56.37 8:41/M
33 Roxanne Rahamim Chagrin Falls OH 3489 23 248 26:50.88 27:08.51 8:45/M
34 Katie Kaminski Beachwood OH 977 25 249 26:51.92 27:26.15 8:51/M
35 Elizabeth Jones Bay Village OH 26949 29 257 26:59.92 27:53.83 9:00/M
36 Erica Aber University Heights OH 141 29 264 27:06.46 27:53.23 9:00/M
37 Laura Farrell Rocky River OH 905 23 265 27:09.48 27:23.61 8:50/M
38 Jaclyn Kruse Eastlake OH 1997 25 270 27:14.67 27:16.99 8:48/M
39 Jennifer Rojek Seven Hills OH 26948 24 271 27:15.95 27:25.11 8:51/M
40 Megan Langhenry Bay Village OH 3353 23 272 27:17.99 27:32.06 8:53/M
41 Kathleen Vegh Bay Village OH 3946 28 273 27:20.05 27:35.73 8:54/M
42 Jennifer Palicka Bedford OH 3451 29 284 27:40.26 27:44.83 8:57/M
43 Mindy Wrightchelt Indianapolis IN 17916 27 288 27:44.62 28:09.68 9:05/M
44 Rochelle Kramer   26888 28 289 27:49.50 27:58.26 9:01/M
45 Jennifer Fauvie Cleveland OH 17579 29 298 28:06.98 28:08.80 9:05/M
46 Abigail Sims Chesterland OH 7991 21 309 28:18.60 28:37.65 9:14/M
47 Elizabeth Fiktus University Heights OH 908 27 312 28:19.99 28:58.49 9:21/M
48 Amy Bergfeld Cleveland OH 26887 26 313 28:20.13 28:56.79 9:20/M
49 Nicole Kusold Willoughby OH 26971 24 317 28:30.28 28:47.10 9:17/M
50 Susan Guo Cleveland OH 939 28 319 28:31.41 29:07.26 9:24/M
51 Kelly Heilman Bay Village OH 949 21 328 28:40.93 28:56.30 9:20/M
52 Sana Rehman Akron OH 3492 23 329 28:43.36 29:20.83 9:28/M
53 Melissa Sahnd   7963 27 332 28:51.04 29:06.60 9:23/M
54 Kari Aretakis Cleveland Hts OH 7985 29 345 29:07.11 29:18.34 9:27/M
55 Elizabeth Neuner Cleveland Hts OH 3436 29 349 29:14.26 29:46.25 9:36/M
56 Catherine Cappetto Cleveland OH 587 24 350 29:18.46 29:37.52 9:33/M
57 Mildred Aponte-Soto Cleveland OH 151 27 353 29:23.83 29:33.55 9:32/M
58 Arianna Flick Willoughby OH 17899 21 354 29:26.06 29:36.64 9:33/M
59 Anastasia Wade Cleveland OH 3950 29 358 29:34.08 29:46.69 9:36/M
60 Catherine Cahill Willoughby OH 196 25 360 29:36.21 29:55.27 9:39/M
61 Sarah Lindell Solon OH 3364 26 363 29:37.82 30:12.14 9:45/M
62 Vicki Labuardia   26889 28 369 29:47.82 29:56.16 9:39/M
63 Michelle Jarboe Shaker Heights OH 967 27 370 29:47.98 30:17.78 9:46/M
64 Julie Mau Twinsburg OH 17904 27 377 29:55.36 30:02.40 9:41/M
65 Rachel Earley Strongsville OH 897 26 378 29:56.37 30:24.30 9:48/M
66 Hayley Kirk Northfield OH 990 28 380 30:00.06 30:05.95 9:42/M
67 Stephanie Hickle Grafton OH 953 25 382 30:13.85 30:22.86 9:48/M
68 Danielle Petrozelle S. Euclid OH 17591 27 384 30:18.94 30:55.53 9:58/M
69 Elena Wagner Cleveland Hts OH 17593 26 385 30:20.03 30:37.22 9:53/M
70 Andrea Clark Lakewood OH 602 28 388 30:26.23 30:50.00 9:57/M
71 Kaitlin Oden Lakewood OH 3446 23 390 30:30.92 31:04.69 10:01/M
72 Erica Mull Lakewood OH 3427 25 392 30:32.52 31:06.58 10:02/M
73 Amanda Miller Lakewood OH 3418 29 399 30:51.61 31:16.67 10:05/M
74 Elizabeth Farrell Rocky River OH 904 21 402 30:54.48 31:08.70 10:03/M
75 Julie Iselin Cleveland OH 17594 29 416 31:22.76 31:47.07 10:15/M
76 Kristin Tanner North Royalton OH 3927 25 433 31:55.09 32:11.03 10:23/M
77 Meghan Wawak Lakewood OH 3989 23 436 31:59.57 32:43.69 10:33/M
78 Lisa Johnson North Olmsted OH 974 29 442 32:21.60 32:40.95 10:32/M
79 Lauren McCaulley Mayfield Hts. OH 17905 25 452 32:51.36 32:58.32 10:38/M
80 Lauren Robbins Mentor OH 3689 29 460 33:24.27 33:49.68 10:55/M
81 Sheena Settlemires Cleveland OH 3707 28 461 33:26.81 34:02.13 10:59/M
82 Nicole Wagner Lakewood OH 3985 24 466 33:41.61 33:48.12 10:54/M
83 Abby Gibbs Lakewood OH 923 27 468 33:41.77 33:48.07 10:54/M
84 Jamie Terry Twinsburg OH 3932 29 470 33:45.80 34:10.89 11:01/M
85 Sarah Walsh Middleburg Hts. OH 17596 26 471 33:50.97 34:30.11 11:08/M
86 Julie Dutkowski Berea OH 893 29 473 34:00.09 34:14.03 11:03/M
87 Kelly O’Connor University Heights OH 3444 26 479 34:33.79 35:02.93 11:18/M
88 Christy Casey Mentor OH 591 27 483 34:42.95 35:10.84 11:21/M
89 Amy Phillips Fairview Park OH 3474 28 486 34:56.92 35:37.33 11:29/M
90 Alissa Garretson Rocky River OH 26893 26 490 35:28.86 36:07.91 11:39/M
91 Kate Langenderfer Solon OH 3352 22 492 35:33.00 36:03.68 11:38/M
92 Amy Langenderfer Muncie IN 3351 24 493 35:33.29 36:03.97 11:38/M
93 Janet Nguyen Cleveland OH 3437 29 495 35:40.22 36:30.81 11:46/M
94 Molly McQuillen Shaker Hts OH 3411 25 497 35:47.69 35:47.69 11:33/M
95 Emily Keller Cleveland OH 979 28 501 35:57.25 36:38.05 11:49/M
96 Amber O’Sullivan Lakewood OH 26924 27 507 36:11.96 37:01.08 11:56/M
97 Meghan Curran Lakewood OH 7944 29 511 36:36.42 36:43.14 11:51/M
98 Lauren Melnick Shaker Heights OH 3413 28 513 36:39.66 37:08.29 11:59/M
99 Liz Lariccia S. Euclid OH 3357 25 514 37:00.11 38:09.92 12:18/M
100 Christina Gasche Cleveland OH 17589 29 520 37:22.94 37:34.43 12:07/M
101 Lindsey Clymer Parma OH 868 26 522 37:23.32 37:48.76 12:12/M
102 Christine Sorace Copley OH 3912 27 523 37:25.44 37:50.81 12:12/M
103 Kari White Lakewood OH 3992 28 528 38:34.32 39:16.79 12:40/M
104 Katherine Shannon Lakewood OH 3711 25 532 38:41.42 39:14.82 12:39/M
105 Kendra Williams Streetsboro OH 3995 26 537 39:49.60 40:31.66 13:04/M
106 Riddhi Shah Westlake OH 3708 27 538 40:22.59 40:38.54 13:06/M
107 Alexis Szczepanski Parma OH 17913 27 540 40:50.42 41:25.96 13:22/M
108 Jennifer Kincaid Strongsville OH 986 23 541 41:11.81 41:41.30 13:27/M
109 Purvi Parikh Cleveland OH 3454 29 551 42:20.38 42:58.35 13:52/M
110 Noreen Nazir Cleveland OH 3434 28 552 42:20.39 42:58.37 13:52/M
111 Clare Gravens Rocky River OH 934 23 556 44:01.84 44:58.32 14:30/M
112 Absera Melaku Solon OH 3412 24 557 44:46.61 45:29.36 14:40/M
113 Katherine Zeiser Highland Heights OH 7935 23 558 44:47.82 45:30.40 14:41/M
114 Kristyn Riemer Mayfield Hts. OH 3497 24 559 44:47.89 45:29.97 14:40/M
115 Lori Ibold Gates Mills OH 960 24 560 44:48.03 45:30.12 14:41/M
116 Erin Molder Middleburg Hts. OH 3423 28 562 45:36.73 46:24.03 14:58/M
117 Lucy Stoll Cleveland Hts OH 3920 22 565 48:54.76 49:25.39 15:56/M
118 Caroline Young Cleveland Hts OH 7932 21 566 48:54.87 49:25.35 15:56/M
119 Trudy Andrzejewski University Heights OH 149 21 568 49:03.97 49:33.76 15:59/M
120 Rosa Calvo Cleveland OH 7983 27 587 56:53.69 58:03.08 18:44/M
121 Charleen Howell Niles OH 17586 28 601 58:39.12 59:54.42 19:19/M
122 Aamina Ballard Bedford OH 26978 27 603 58:43.42 59:55.28 19:20/M
123 Tabitha Brewer Brook Park OH 189 23 605 58:45.01 1:00:05.27 19:23/M
124 Erin Quilty Lancaster NY 3487 28 608 58:46.92 59:53.92 19:19/M
Top

Male 21 to 29

Record: Makor Bondo Salnkombo – Year: 2010 – Time: 16:03.47

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jonathan Long Lakewood OH 3369 28 6 17:58.16 17:59.00 5:48/M
2 Scott Schulte Middleburg Hts. OH 26963 28 9 18:17.96 18:18.62 5:54/M
3 Pat Fields Cleveland OH 26895 26 11 18:49.71 18:56.05 6:06/M
4 David Sullivan Cleveland OH 3922 25 14 19:02.23 19:12.68 6:12/M
5 Jason Hunter Parma OH 958 25 22 19:43.73 20:02.39 6:28/M
6 Bryan Saladin Amherst OH 17911 24 26 20:16.07 20:19.10 6:33/M
7 Nick Cicerchi Cleveland OH 7938 29 39 21:02.27 21:03.82 6:47/M
8 Kevin Slodic Hiram OH 17897 26 42 21:05.40 21:56.70 7:05/M
9 Ian MacKenzie Avon OH 26973 26 43 21:07.39 21:17.25 6:52/M
10 Jeffrey Trottier Oberlin OH 3938 21 50 21:24.34 21:29.91 6:56/M
11 Jacob Bodager Madison OH 179 21 56 21:47.68 21:58.46 7:05/M
12 Dennis Johnson Lakewood OH 972 26 59 21:57.51 23:04.86 7:26/M
13 Justin Parks Chardon OH 7994 27 66 22:08.69 22:10.06 7:09/M
14 Nathanial Nero Cleveland OH 7966 27 68 22:11.08 22:27.83 7:15/M
15 Mike Delzoppo Willoughby OH 884 29 70 22:18.36 22:21.94 7:13/M
16 Andy Selfe Lakewood OH 3706 25 77 22:31.72 22:55.03 7:24/M
17 Jeff Hirz Rocky River OH 7941 25 79 22:38.99 22:48.64 7:21/M
18 Bill Eubenks   7990 29 81 22:41.87 22:45.70 7:20/M
19 Sean Campbell Westlake OH 7955 24 88 23:04.45 23:06.72 7:27/M
20 Jonathan Fischer Rocky River OH 911 27 90 23:07.48 23:09.65 7:28/M
21 Ryan Kilbane Rocky River OH 985 26 93 23:14.17 23:20.63 7:32/M
22 Nick Mesha Lakewood OH 26956 26 96 23:18.03 23:31.39 7:35/M
23 Noah Moran Davenport IA 17600 28 98 23:19.08 23:21.81 7:32/M
24 Jay Taneja Berkeley CA 3924 27 106 23:29.06 23:36.76 7:37/M
25 Ramone Raine Cleveland OH 3490 29 107 23:29.08 23:32.09 7:35/M
26 Ryan Patel Avon OH 26981 29 113 23:41.45 24:23.12 7:52/M
27 James Barbur Mentor OH 162 26 118 23:58.73 24:50.74 8:01/M
28 Michael Uehlein Avon Lake OH 3939 27 124 24:11.13 24:34.09 7:55/M
29 Mathew Marshall Hubbard OH 3390 27 126 24:19.18 24:19.88 7:51/M
30 Matt Peterson Ashtabula OH 3471 29 131 24:25.56 24:48.53 8:00/M
31 Joe Schebek Brunswick OH 26892 22 134 24:33.32 24:41.95 7:58/M
32 Kyle Walsh Middleburg Hts. OH 7976 28 137 24:38.29 25:14.54 8:08/M
33 Daniel Napolitano Cleveland OH 7987 27 142 24:39.77 25:31.12 8:14/M
34 Ivan Bercian Lakewood OH 174 25 151 24:52.48 25:24.52 8:12/M
35 Matt Lacombe   26985 22 153 24:53.13 25:14.23 8:08/M
36 Conner Karakul   26987 22 156 24:54.50 25:15.60 8:09/M
37 Alex Ostrom Carlisle MA 3449 22 157 24:56.08 25:17.68 8:09/M
38 Edward Sopko Lakewood OH 3911 28 159 24:56.93 25:29.42 8:13/M
39 Matthew Jamieson S. Euclid OH 965 24 160 24:57.18 25:26.23 8:12/M
40 Stephen Pandy Cleveland OH 3453 27 161 24:57.66 25:12.11 8:08/M
41 Timothy Fiorta Mentor OH 910 26 164 25:04.67 25:22.93 8:11/M
42 Chris Karakul   26988 25 166 25:06.13 25:28.05 8:13/M
43 Dustin Paul Philadelphia PA 26975 26 180 25:25.43 26:02.57 8:24/M
44 Eric R. Patalinghug Cleveland OH 17912 26 185 25:33.71 26:01.62 8:24/M
45 Lee Sechrist Cleveland OH 3704 28 202 26:03.74 26:52.15 8:40/M
46 Byron Robbins Mentor OH 3688 25 214 26:12.31 26:45.60 8:38/M
47 Zach Brandt S. Euclid OH 17592 26 219 26:16.29 26:52.05 8:40/M
48 Brian Bellomo Cleveland OH 168 29 223 26:18.04 26:51.18 8:40/M
49 Peter Ross Cleveland OH 26954 23 228 26:25.65 26:44.80 8:37/M
50 Cody Dinger Mentor OH 888 28 245 26:49.89 26:49.89 8:39/M
51 Drew Helmus Cleveland Hts OH 7950 27 250 26:54.29 27:25.32 8:51/M
52 Nathan Maynard Bedford OH 7993 29 252 26:57.31 27:29.05 8:52/M
53 Seth Wawak Lakewood OH 3990 26 260 27:03.77 27:48.80 8:58/M
54 Eric Mack Cleveland OH 3378 29 290 27:51.96 28:18.01 9:08/M
55 Kevin Kosuth Parma OH 1993 28 293 28:01.88 28:45.97 9:16/M
56 Tim Sylvain University Heights OH 3923 28 307 28:17.25 28:55.87 9:20/M
57 Denny Matheou Strongsville OH 3394 27 316 28:29.81 28:47.18 9:17/M
58 James Asimes   17908 22 327 28:40.88 28:56.36 9:20/M
59 Christopher Campbell Lakewood OH 198 25 331 28:50.53 28:52.69 9:19/M
60 Paul Koepke Cleveland Hts OH 998 27 339 28:59.60 29:31.74 9:31/M
61 Bryon Schutz N. Ridgeville OH 17587 23 352 29:23.33 30:08.71 9:43/M
62 Nicholas Jenkins North Royalton OH 970 25 401 30:53.79 31:32.26 10:10/M
63 Andrew Ciccolini Cuyahoga Falls OH 7949 26 410 31:01.82 31:15.48 10:05/M
64 Gabe Smith Cleveland OH 3903 28 414 31:20.49 32:11.16 10:23/M
65 Alex Null Cleveland OH 3441 27 438 32:11.15 32:27.92 10:28/M
66 David Kirallah Lakewood OH 989 28 444 32:31.44 32:44.08 10:34/M
67 Josh Krajnak Avon Lake OH 26970 25 445 32:34.18 33:06.77 10:41/M
68 John Whiteley North Olmsted OH 3993 27 448 32:40.41 33:20.73 10:45/M
69 Daniel Birnbaum Mayfield Heights OH 177 24 455 33:03.39 33:21.41 10:45/M
70 Philip McFee Shaker Heights OH 3405 27 510 36:17.18 36:45.70 11:51/M
71 Matt Kerns Avon Lake OH 983 26 512 36:38.44 37:20.77 12:03/M
72 Ryan Marimon North Olmsted OH 3381 28 527 38:24.29 38:41.65 12:29/M
73 Arnaldo Jimenez Lakewood OH 971 25 543 41:23.04 42:02.86 13:34/M
74 Michael McKenna Enon OH 3406 24 544 41:24.30 42:04.48 13:34/M
75 Robert Janics Junior Broadview Heights OH 966 28 561 45:28.72 45:55.31 14:49/M
76 Jon Wilbraham Cleveland OH 7982 28 586 56:51.02 58:01.40 18:43/M
Top

Female 30 to 39

Record: Megan Allen – Year: 2007 – Time: 20:07.10

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cara Bokovitz Mayfield Hts. OH 180 35 25 20:16.06 20:17.67 6:33/M
2 Kristy Hill Rocky River OH 954 31 30 20:24.53 20:25.57 6:35/M
3 Michelle Jarc North Olmsted OH 968 36 38 20:57.29 20:58.56 6:46/M
4 Jacquier Glatzer North Royalton OH 7981 37 51 21:25.41 21:36.00 6:58/M
5 Abigail Klamer Chardon OH 994 30 80 22:39.68 22:45.61 7:20/M
6 Amber Coyne N. Ridgeville OH 26990 33 95 23:17.71 23:48.12 7:41/M
7 Mary Collie San Rafael CA 870 34 114 23:42.22 23:56.16 7:43/M
8 Krissy Hansen Cleveland OH 943 33 119 24:03.60 24:12.37 7:48/M
9 Shannon Fuldauer Brook Park OH 917 32 139 24:39.23 24:53.50 8:02/M
10 Colleen Alber Lakewood OH 144 31 145 24:43.47 24:58.97 8:03/M
11 Stacey Wisniewski Brunswick OH 4000 33 167 25:08.46 25:19.87 8:10/M
12 Kelly McFeaters Fairview Park OH 3404 31 173 25:18.91 25:32.85 8:14/M
13 Laura Capuozzo Mayfield Hts. OH 17585 36 178 25:23.18 25:25.67 8:12/M
14 Sheri Evans Bedford OH 903 32 186 25:36.32 25:40.53 8:17/M
15 Janelle Kloss Lakewood OH 995 32 189 25:40.86 25:58.87 8:23/M
16 Kerry Koproski Westlake OH 1991 32 192 25:47.53 25:57.62 8:22/M
17 Kate Lanza Middleburg Hts. OH 3356 30 193 25:52.50 26:04.57 8:25/M
18 Elizabeth Slanina Akron OH 3899 37 209 26:08.68 26:37.16 8:35/M
19 Jennifer Kennedy Cleveland OH 982 32 211 26:11.35 26:31.79 8:33/M
20 Patty Taneja Twinsburg OH 3925 32 213 26:12.03 26:19.17 8:29/M
21 Meg Agoston Parma OH 17902 37 216 26:14.02 26:39.28 8:36/M
22 Carol Ward Proctorville OH 3987 32 220 26:16.87 26:27.20 8:32/M
23 Kristy Lantz Hudson OH 3355 32 231 26:29.67 26:43.66 8:37/M
24 Christyn Bennett Cleveland OH 7971 31 232 26:30.27 27:02.93 8:43/M
25 Brigett Gerber Brunswick OH 920 39 234 26:35.97 26:46.69 8:38/M
26 Erin Ferguson Cleveland OH 26937 34 236 26:38.56 27:04.45 8:44/M
27 Melissa Gleeson Bentleyville OH 930 37 239 26:42.66 27:03.95 8:44/M
28 Shannon Gilfillan Cleveland OH 925 36 242 26:48.07 27:37.47 8:55/M
29 Danielle Wilson Mentor OH 3996 34 247 26:50.38 27:13.13 8:47/M
30 Celeste Conklin Broadview Heights OH 871 30 255 26:59.14 27:38.60 8:55/M
31 Tiffany Tanno Chesterland OH 3929 33 261 27:04.07 27:38.06 8:55/M
32 Kim Flanigan Grafton OH 7952 30 266 27:12.23 27:17.65 8:48/M
33 Tracy Cadle Westlake OH 195 33 267 27:12.48 27:15.48 8:47/M
34 Beth Howlett Middleburg Hts. OH 956 30 279 27:26.47 28:06.50 9:04/M
35 Stephanie Charles Elyria OH 595 30 280 27:27.11 27:40.84 8:55/M
36 Damaris Wawak Lakewood OH 3988 30 282 27:28.09 27:48.85 8:58/M
37 Ann McDonald Lakewood OH 3400 32 294 28:04.45 28:45.17 9:16/M
38 Lori Fauvie Cleveland OH 26965 37 297 28:06.72 28:14.85 9:06/M
39 Alicia Shalashnow Mayfield Hts. OH 3709 30 302 28:11.77 28:44.21 9:16/M
40 Porsche Sims Cleveland OH 3717 33 303 28:13.45 28:38.05 9:14/M
41 Ashley Brush Cleveland OH 193 30 308 28:18.05 28:54.11 9:19/M
42 Melissa Krupp Fairview Park OH 1996 31 311 28:19.83 28:39.17 9:15/M
43 Ruth McCollum Pickerington OH 3399 31 314 28:27.80 28:42.57 9:15/M
44 Deanna Hanson Mayfield Hts. OH 944 31 323 28:34.24 29:06.88 9:23/M
45 Sarah Small Euclid OH 3900 33 325 28:35.83 28:50.57 9:18/M
46 Kristen Netschke Columbus OH 17582 31 330 28:46.76 29:02.58 9:22/M
47 Michelle Lawson Lakewood OH 3359 37 334 28:53.83 29:19.99 9:27/M
48 Shelli Snyder Cleveland OH 3907 38 337 28:57.55 29:38.89 9:34/M
49 Shannon Millard Cleveland OH 3417 31 340 29:01.81 29:36.19 9:33/M
50 Beth Guzowski Cleveland OH 17588 39 348 29:13.06 29:43.14 9:35/M
51 Rachel Smolic Maple Heights OH 3905 30 356 29:28.48 29:53.56 9:38/M
52 Karen Hentemann Westlake OH 26915 39 364 29:38.93 30:17.51 9:46/M
53 Jennifer Parker Lakewood OH 3455 36 372 29:49.18 29:56.50 9:39/M
54 Emily Arkutik Avon Lake OH 152 30 373 29:50.12 29:55.78 9:39/M
55 Michelle Bryant Cleveland OH 26922 30 376 29:54.55 30:49.03 9:56/M
56 Erika McLaughlin Cleveland OH 3407 34 379 29:57.58 30:36.65 9:52/M
57 Jennifer Breehl Westlake OH 17584 36 383 30:17.90 30:36.73 9:52/M
58 Kelly Dobos Cincinnati OH 26935 33 386 30:21.31 30:35.11 9:52/M
59 Gwen Forte Cleveland OH 914 30 387 30:22.61 31:13.01 10:04/M
60 Amy Kulisheck Cleveland OH 1998 39 394 30:35.51 31:22.02 10:07/M
61 Katie Dummermuth Mentor OH 892 30 397 30:40.01 31:06.59 10:02/M
62 Emily Teneyck Cleveland OH 3931 30 398 30:41.56 31:25.87 10:08/M
63 Liz Wetter Fairview Park OH 17910 37 403 30:58.13 31:11.40 10:04/M
64 Nicole Groah Painesville OH 938 34 406 30:59.16 31:09.87 10:03/M
65 Hazel Presot Seven Hills OH 3481 35 407 30:59.21 31:47.14 10:15/M
66 Francine Dibello Cleveland OH 886 35 408 30:59.27 31:47.20 10:15/M
67 Megan Traum Cleveland OH 3936 36 409 31:00.75 31:06.18 10:02/M
68 Jaime Richmond University Heights OH 17903 34 412 31:10.97 31:49.41 10:16/M
69 Heidi Rovelli Parma OH 7959 32 413 31:12.05 31:38.21 10:12/M
70 Holly O’Connor Bentleyville OH 3443 37 415 31:20.71 31:38.47 10:12/M
71 Megan Jones Cleveland OH 975 34 417 31:23.18 31:47.34 10:15/M
72 Jacqueline Zepeda Madison OH 26950 36 418 31:23.57 31:43.44 10:14/M
73 Albana Dresha   17898 31 421 31:33.23 32:18.55 10:25/M
74 Sara-Jane Fowler Chesterland OH 26900 30 422 31:33.84 31:44.91 10:14/M
75 Christy Palacios Cleveland OH 3450 38 424 31:38.45 32:41.06 10:33/M
76 Aileen A Smith Brunswick OH 3901 38 425 31:46.45 32:21.74 10:26/M
77 Christine Bennett North Royalton OH 171 34 426 31:47.95 31:56.23 10:18/M
78 Ann Mathew Westlake OH 7980 34 429 31:51.88 32:36.25 10:31/M
79 Rayna Dyck S. Euclid OH 894 30 432 31:54.44 32:35.40 10:31/M
80 Victoria Komorek Middleburg Hts. OH 17914 36 435 31:58.73 32:33.97 10:30/M
81 Elizabeth Korun S. Euclid OH 1992 32 437 31:59.72 32:22.64 10:26/M
82 Holly Fini Middleburg Hts. OH 909 31 440 32:16.21 32:35.75 10:31/M
83 Janet Nabring-Stager Lakewood OH 26919 37 441 32:20.13 32:41.73 10:33/M
84 Katie Lehtinen Rocky River OH 3361 31 443 32:29.32 33:04.23 10:40/M
85 Kelley Gorbett Cleveland OH 932 31 449 32:46.33 33:09.96 10:42/M
86 Maggie Sohnlein Cleveland OH 3910 30 450 32:47.14 33:11.83 10:42/M
87 Jennifer Kirkpatrick Brunswick OH 991 37 458 33:04.15 33:19.01 10:45/M
88 Jennifer Agresta Chagrin Falls OH 142 36 459 33:09.74 33:27.11 10:47/M
89 Tomica Jefferson Cleveland OH 17900 32 472 33:56.72 34:46.77 11:13/M
90 Susan Darby Hermitage PA 879 34 474 34:05.86 34:49.04 11:14/M
91 Laurie McWilliams S. Euclid OH 26967 37 476 34:16.71 34:38.87 11:10/M
92 Nora Graham Lakewood OH 933 33 477 34:31.56 35:33.61 11:28/M
93 Nancy Novak Mayfield Hts. OH 3440 39 478 34:33.30 34:49.93 11:14/M
94 Jennifer Foster Mayfield Hts. OH 915 38 482 34:42.49 35:10.67 11:21/M
95 Allison Matheny Warren OH 26934 30 491 35:28.88 36:07.99 11:39/M
96 Kelly Powalie Cleveland OH 3477 35 494 35:40.08 36:30.61 11:46/M
97 Meredith Steirer Berea OH 3918 34 496 35:40.65 35:47.84 11:33/M
98 Jennifer Hennings Cleveland OH 952 39 498 35:52.34 36:18.62 11:43/M
99 Kristen Buccier Cleveland OH 7958 30 499 35:52.69 36:18.74 11:43/M
100 Kate Floan   26926 33 500 35:54.94 36:46.64 11:52/M
101 Steffanie Thompson North Royalton OH 3934 37 502 35:59.87 36:26.33 11:45/M
102 Rachel Dunbar   26951 39 503 36:03.90 36:24.02 11:45/M
103 Ginger Capers Cleveland OH 586 33 508 36:12.52 36:52.44 11:54/M
104 Mya Jenkins Cleveland OH 969 32 517 37:19.81 37:58.74 12:15/M
105 Lori Posey Macedonia OH 7970 38 521 37:23.15 37:34.14 12:07/M
106 April Baldwin Elyria OH 158 39 531 38:40.75 39:20.26 12:41/M
107 Tracy Stratford Bay Village OH 3921 37 539 40:31.65 41:28.69 13:23/M
108 Melissa Looney Lakewood OH 3370 38 545 41:35.33 42:00.34 13:33/M
109 Janeene Bensi Cleveland OH 173 35 549 41:43.82 42:00.50 13:33/M
110 Christine Rawlings Olmsted Falls OH 3491 38 550 41:57.97 42:36.96 13:45/M
111 Ann Davis Cleveland OH 881 34 555 44:01.34 44:57.82 14:30/M
112 Barbara Kakiris Cleveland OH 976 36 569 49:04.14 49:33.97 15:59/M
113 Tracy Patitucci S. Euclid OH 3456 36 572 51:07.91 52:03.74 16:47/M
114 Amy Messner Cuyahoga Falls OH 3414 36 573 52:16.79 53:08.34 17:08/M
115 Tracey Carlson Lakewood OH 588 37 574 52:17.44 53:08.96 17:08/M
116 Nicole Trombetta Cleveland OH 3937 38 575 53:51.18 54:12.06 17:29/M
117 Silvia Donofrio Middleburg Hts. OH 890 35 576 53:51.28 54:11.94 17:29/M
118 Courtney Wells Bedford OH 3991 30 583 56:02.78 56:50.57 18:20/M
119 Tanesha Ivory Cleveland OH 962 31 584 56:03.00 56:51.06 18:20/M
120 Monse Maraeano S. Euclid OH 26986 35 588 56:53.72 58:03.08 18:44/M
121 Robin Helbig Brecksville OH 950 39 593 57:35.06 58:06.76 18:45/M
122 Elizabeth Hamilton Canton OH 26930 33 597 58:09.02 59:23.28 19:09/M
123 Theresa Backman Cleveland OH 154 39 599 58:32.40 59:53.73 19:19/M
124 Missy Mathews S. Euclid OH 3395 31 602 58:42.53 59:54.19 19:19/M
125 Jillian Puma Strongsville OH 3485 33 604 58:44.49 1:00:04.76 19:23/M
126 Kim White Cleveland OH 26921 39 611 59:33.09 1:00:08.46 19:24/M
127 Misty Price Willoughby OH 26890 36 612 59:34.41 1:00:09.11 19:24/M
Top

Male 30 to 39

Record: Jeremy Xarins – Year: 2010 – Time: 15:33.28

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Mooney Cuyahoga Falls OH 7961 34 2 17:12.79 17:12.79 5:33/M
2 Jake Krider North Olmsted OH 1994 35 5 17:57.39 17:57.90 5:47/M
3 Will Hanson Beachwood OH 945 37 10 18:18.64 18:19.07 5:55/M
4 Conor Coakley Cleveland OH 26972 32 13 18:55.34 18:56.56 6:06/M
5 Eddy Wochele Brunswick OH 17906 30 15 19:05.04 19:05.68 6:09/M
6 Frank Chahulski Strongsville OH 592 33 16 19:08.04 19:09.06 6:11/M
7 Aaron Tillman Lakewood OH 26989 31 17 19:13.55 19:43.89 6:22/M
8 Evan Mangan Cleveland OH 3380 31 18 19:25.10 19:26.20 6:16/M
9 Kevin Hinkle Streetsboro OH 7942 31 19 19:35.21 19:37.05 6:20/M
10 James Collie San Rafael CA 869 33 20 19:36.62 19:39.03 6:20/M
11 Paul Moore Lakewood OH 7996 33 27 20:16.93 20:43.96 6:41/M
12 Brad Lantz Hudson OH 3354 32 28 20:17.22 20:18.95 6:33/M
13 Michael Evans Bedford OH 902 32 29 20:23.57 20:26.90 6:35/M
14 Steve Taylor Bentleyville OH 26974 33 31 20:27.35 20:28.99 6:36/M
15 Adam Shane S. Euclid OH 26964 31 32 20:29.31 20:33.82 6:38/M
16 Carl Leonard Fairview Park OH 7956 38 33 20:41.20 20:47.27 6:42/M
17 Gregory Ferreri University Heights OH 907 30 34 20:41.42 20:52.25 6:44/M
18 Paul Mattis Lakewood OH 7997 38 35 20:46.75 20:51.44 6:44/M
19 Rick Mikesell Cleveland OH 7957 31 36 20:53.29 21:02.42 6:47/M
20 Michael Ferguson Mayfield Hts. OH 8000 31 37 20:56.45 21:02.91 6:47/M
21 Sam Sherwin Highland Heights OH 3712 36 45 21:08.73 21:10.13 6:50/M
22 Alex Sarady Lakewood OH 17580 33 46 21:11.99 21:24.62 6:54/M
23 Corey Gregg Lakewood OH 936 34 48 21:16.51 21:22.71 6:54/M
24 David Krupp Parma OH 1995 33 49 21:22.63 21:45.60 7:01/M
25 Matthew Millard Cleveland OH 3416 32 52 21:32.27 22:05.78 7:07/M
26 Kevin Oliver University Heights OH 17577 33 55 21:44.88 21:57.77 7:05/M
27 Denis Zaharija Seven Hills OH 7979 35 58 21:54.68 22:03.38 7:07/M
28 Jeffrey Hunter Cleveland OH 959 33 61 21:59.00 22:01.48 7:06/M
29 Jacob Bosley Cleveland OH 26933 32 62 22:00.17 22:15.80 7:11/M
30 George Howard University Hts. OH 955 31 71 22:20.36 22:27.52 7:15/M
31 Patrick Mone Lakewood OH 3425 31 72 22:20.56 22:24.07 7:14/M
32 Ryan Uehlein Avon Lake OH 3940 30 73 22:24.28 22:46.42 7:21/M
33 Roger Pruger Westlake OH 3484 31 82 22:48.10 23:03.88 7:26/M
34 Brian Hinkle Loudonville OH 17901 34 99 23:22.79 23:25.02 7:33/M
35 Mark Musson Cleveland OH 3429 31 100 23:22.98 23:56.92 7:43/M
36 Raymond Romero Westlake OH 3694 30 102 23:25.28 23:38.77 7:37/M
37 Matt Brickman Middleburg Hts. OH 190 32 105 23:26.99 23:41.94 7:38/M
38 Christopher Prewitt Westlake OH 26952 36 111 23:35.33 23:44.46 7:39/M
39 Doug Guth Cleveland Hts OH 940 36 112 23:39.90 23:41.43 7:38/M
40 Moises Carrasco Hudson OH 7998 37 115 23:44.18 24:15.85 7:49/M
41 Robert McDowell Brecksville OH 17595 36 120 24:04.84 24:28.61 7:54/M
42 Chris Bongorno Cleveland OH 183 32 128 24:19.89 25:08.41 8:06/M
43 Jeff Conklin Broadview Heights OH 872 32 138 24:38.75 25:18.54 8:10/M
44 Michael Adkins Cleveland OH 17590 30 141 24:39.76 25:12.32 8:08/M
45 Lance Stunning Cleveland OH 17915 36 143 24:40.67 24:58.18 8:03/M
46 Thomas Schreiber Cleveland OH 26899 33 148 24:47.07 25:03.22 8:05/M
47 Aaron Jeter Cleveland OH 26968 33 150 24:52.19 25:19.59 8:10/M
48 Nate Hanson Mayfield Hts. OH 7984 31 162 24:57.90 25:29.86 8:13/M
49 Adam Saurwein Cleveland OH 3699 34 168 25:11.12 25:21.19 8:11/M
50 James Bongorno Cleveland OH 184 31 169 25:12.75 26:00.27 8:23/M
51 Jason Jackman Elyria OH 963 36 171 25:17.18 25:36.27 8:15/M
52 Kevin Hudson Lakewood OH 957 32 174 25:19.12 25:32.79 8:14/M
53 James Hennings Cleveland OH 951 39 175 25:19.85 25:30.04 8:14/M
54 Steve Boughton Fairview Park OH 186 33 176 25:21.79 26:01.43 8:24/M
55 Brian King University Heights OH 987 34 187 25:37.84 25:45.84 8:18/M
56 Patrick Parsell Indianapolis IN 7954 30 191 25:42.49 26:07.52 8:25/M
57 David Edelman Mayfield Hts. OH 898 30 198 25:59.90 26:27.02 8:32/M
58 Andy Balog Akron OH 160 35 204 26:05.64 26:13.10 8:27/M
59 Brandon Taseff Cleveland OH 17920 30 205 26:06.72 26:46.21 8:38/M
60 Nate Shalashnow Mayfield Hts. OH 3710 31 207 26:07.38 26:38.40 8:35/M
61 Ben Beckman Cleveland OH 167 35 210 26:09.20 26:57.33 8:42/M
62 Raj Taneja Twinsburg OH 3926 32 212 26:11.65 26:18.97 8:29/M
63 Adam Hill Fayetteville NC 17895 32 222 26:17.01 26:46.30 8:38/M
64 Terry Bennett North Royalton OH 172 37 225 26:19.86 26:28.47 8:32/M
65 Jeff Powalie Cleveland OH 3476 36 233 26:31.76 27:14.87 8:47/M
66 Todd Snyder Cleveland OH 3908 33 235 26:36.60 27:14.10 8:47/M
67 Rick Wisniewski Brunswick OH 3999 34 237 26:39.57 26:51.57 8:40/M
68 Gary Wilson Mentor OH 3997 36 238 26:42.04 27:05.62 8:44/M
69 Alex Spinos Highland Heights OH 3913 39 240 26:42.97 27:07.25 8:45/M
70 Michael Yee Highland Heights OH 7930 30 241 26:46.26 26:59.07 8:42/M
71 Robert Smith Cleveland Hts OH 7951 31 251 26:54.78 27:25.12 8:51/M
72 Josh Pigman Cleveland OH 3475 32 253 26:57.60 27:09.49 8:45/M
73 Scott Watson Westlake OH 26932 30 258 26:59.96 27:53.51 9:00/M
74 Bryan Hegyes University Heights OH 948 37 269 27:13.95 27:33.90 8:53/M
75 Christopher Smith Brunswick OH 3902 37 274 27:21.36 27:56.41 9:01/M
76 James Clark Lakewood OH 604 31 276 27:24.31 27:47.50 8:58/M
77 Adam Lueken Rocky River OH 3373 30 286 27:43.63 28:27.41 9:11/M
78 Charles Druesedow Fairview Park OH 26936 31 291 27:53.45 28:07.15 9:04/M
79 Daniel Gindi Mayfield Hts. OH 927 37 292 27:58.17 28:20.05 9:08/M
80 Joe Schneid North Olmsted OH 3703 34 295 28:06.02 28:30.74 9:12/M
81 Ivor Kiwi Beachwood OH 993 38 301 28:11.63 28:19.46 9:08/M
82 Edward Hassing North Royalton OH 947 30 305 28:15.11 28:28.13 9:11/M
83 Ryan Neuhaus Cleveland OH 3435 32 315 28:28.54 28:28.54 9:11/M
84 David Kaplan Beachwood OH 7967 30 335 28:55.83 29:08.91 9:24/M
85 James Tanno Chesterland OH 3928 34 338 28:58.53 29:30.92 9:31/M
86 Nicholas Boncher Cleveland OH 182 31 341 29:02.15 29:14.55 9:26/M
87 Kevin Wiley Beachwood OH 3994 39 351 29:20.50 29:25.84 9:29/M
88 Dan Cicerchi Akron OH 600 36 355 29:28.07 29:30.30 9:31/M
89 Brad Berger Mayfield Hts. OH 175 31 359 29:35.45 30:02.82 9:41/M
90 Jeremy Ols Cleveland OH 3448 32 362 29:36.87 30:02.30 9:41/M
91 Jeff Stager Lakewood OH 26920 38 391 30:31.76 30:54.06 9:58/M
92 Robert Baraona Cleveland OH 161 38 395 30:35.70 31:22.23 10:07/M
93 Tom Agresta Chagrin Falls OH 143 35 420 31:25.62 31:40.99 10:13/M
94 Jeremy Broka Fairview Park OH 191 34 427 31:50.24 32:11.35 10:23/M
95 Andre Capers Cleveland OH 200 35 434 31:57.18 32:30.94 10:29/M
96 Eric Wobser Cleveland OH 26916 32 446 32:39.24 32:55.43 10:37/M
97 Arya Kumar S. Euclid OH 1999 32 451 32:49.24 33:26.69 10:47/M
98 Davis Bonner Mayfield Hts. OH 185 36 456 33:03.52 33:46.82 10:54/M
99 Chris Ericson Willoughby OH 900 30 457 33:03.71 33:46.68 10:54/M
100 Shane Moughiman   26927 31 464 33:39.01 34:31.24 11:08/M
101 David Vegh Bay Village OH 3945 36 465 33:41.27 33:56.54 10:57/M
102 Jason Mirnell Amherst OH 7975 38 469 33:43.52 34:20.66 11:05/M
103 Sanjeev Bhasker Brook Park OH 176 31 480 34:34.79 35:22.45 11:25/M
104 Joe Kovacik Middleburg Hts. OH 7939 30 481 34:36.57 35:13.46 11:22/M
105 Jason Gest Mayfield Hts. OH 922 36 484 34:45.06 35:16.51 11:23/M
106 Robert Pfahl Bay Village OH 3473 32 485 34:49.19 35:10.40 11:21/M
107 Rj MacHesky University Heights OH 3377 36 489 35:27.41 36:36.25 11:48/M
108 Justin Sohnlein Cleveland OH 3909 32 506 36:10.53 36:35.49 11:48/M
109 Vikash Goel University Heights OH 931 30 509 36:15.87 36:44.84 11:51/M
110 Rossairo Augustino Cleveland OH 153 31 525 38:03.63 38:49.64 12:31/M
111 Tom Hamilton Canton OH 26931 35 596 58:08.13 59:22.41 19:09/M
112 Chris Harvan University Heights OH 946 37 598 58:17.23 59:46.99 19:17/M
113 Tom Mathews S. Euclid OH 3396 37 600 58:38.92 59:47.37 19:17/M
Top

Female 40 to 49

Record: Maureen Scullin – Year: 2007 – Time: 21:49.05

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Elaine Chontos Cleveland OH 598 46 64 22:04.72 22:09.56 7:09/M
2 Allison Carson Solon OH 26953 48 76 22:31.54 22:37.27 7:18/M
3 Lisa Evans Lakewood OH 7943 43 92 23:13.79 23:16.99 7:30/M
4 Samantha Saraniti Waialua HI 3698 40 104 23:26.45 23:29.90 7:35/M
5 Dana Carson Rocky River OH 589 46 184 25:32.29 25:42.03 8:17/M
6 Angeline Scott Brunswick OH 7977 41 196 25:56.13 26:01.25 8:24/M
7 Krista Schiffer Westlake OH 3701 40 218 26:16.05 26:35.91 8:35/M
8 Joni Androne North Olmsted OH 148 47 256 26:59.90 27:18.91 8:48/M
9 Susan Antonelli Shaker Heights OH 150 45 263 27:06.19 27:37.74 8:55/M
10 Nancy Kingsland Cleveland OH 26980 46 304 28:14.45 28:36.23 9:14/M
11 Patricia Taylor Brunswick OH 3930 42 310 28:19.23 28:22.03 9:09/M
12 Randi Anderson Aurora OH 147 44 322 28:34.11 28:52.38 9:19/M
13 Carol Maxwell North Olmsted OH 3397 47 344 29:04.25 29:36.73 9:33/M
14 Kathleen Nofel Middleburg Hts. OH 3439 46 366 29:44.31 29:55.85 9:39/M
15 Doris Malinowski Fairview Park OH 3379 43 371 29:48.57 30:10.15 9:44/M
16 Michelle Rieger Wadsworth OH 3495 40 393 30:33.22 30:57.40 9:59/M
17 Laura Schaefer Valley City OH 3700 45 396 30:39.33 31:17.08 10:05/M
18 Laura Lewis University Heights OH 3363 42 405 30:58.91 31:19.50 10:06/M
19 Jennifer Nielson Cleveland OH 17583 40 423 31:37.00 31:55.85 10:18/M
20 Erin Kupcak Westlake OH 26958 40 428 31:50.50 32:18.82 10:25/M
21 Elaine Campbell Brecksville OH 17597 47 431 31:53.68 32:12.84 10:23/M
22 Andrea Leblond Cleveland OH 26977 40 439 32:13.89 32:25.47 10:27/M
23 Amy Roberts Avon OH 3690 42 454 33:02.37 33:10.82 10:42/M
24 Patricia Rini Bay Village OH 3499 43 463 33:37.85 33:45.00 10:53/M
25 Amy Napoli Olmsted Falls OH 3433 41 487 35:01.42 35:21.57 11:24/M
26 Susan Bachie Berea OH 7969 41 488 35:24.64 35:55.34 11:35/M
27 Jennifer Scofreed Cleveland OH 7995 46 505 36:08.32 36:37.08 11:49/M
28 Bonnie McMillan Valley City OH 3408 44 519 37:20.89 38:01.86 12:16/M
29 Laura Linn Bay Village OH 3365 45 529 38:34.60 38:42.93 12:29/M
30 Kimberly Mitchell Amherst OH 3421 43 530 38:40.73 39:20.08 12:41/M
31 Rebecca Schroeder North Olmsted OH 7948 42 534 38:51.47 39:49.64 12:51/M
32 Tanya Lomac Lakewood OH 3366 42 542 41:19.14 42:07.49 13:35/M
33 Julie Stavole Middleburg Hts. OH 3917 44 548 41:39.97 41:57.02 13:32/M
34 Lisa Petrolini Strongsville OH 3472 46 610 59:30.22 1:00:07.18 19:24/M
Top

Male 40 to 49

Record: Tom Maloney – Year: 2008 – Time: 16:57.85

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sean Payton Cleveland OH 17896 42 3 17:24.73 17:24.73 5:37/M
2 Greg Krider Fort Wayne IN 26925 42 4 17:50.69 17:50.84 5:45/M
3 William Biscoff S. Euclid OH 17581 46 7 18:01.19 18:01.30 5:49/M
4 Gilbrando Resendez Brunswick OH 3494 40 12 18:54.61 18:54.61 6:06/M
5 Brett Saraniti Waialua HI 3697 41 23 19:58.98 20:00.27 6:27/M
6 Matthew Yetter Lakewood OH 7931 46 24 20:03.50 20:04.74 6:28/M
7 Brian Irwin Avon OH 961 48 40 21:04.20 21:07.78 6:49/M
8 Dan Van Luvender Lakewood OH 3944 44 47 21:14.23 21:24.03 6:54/M
9 John Ditrick Munroe Falls OH 889 40 60 21:57.87 22:42.58 7:19/M
10 Mike Powers Broadview Heights OH 3478 41 65 22:06.22 22:11.30 7:09/M
11 Tom Kilcourse Avon Lake OH 7960 48 67 22:08.90 22:16.87 7:11/M
12 David Young Olmsted Falls OH 7933 40 74 22:27.06 22:31.47 7:16/M
13 Todd Teter Olmsted Falls OH 3933 49 78 22:33.79 22:42.97 7:19/M
14 Pat Scanlon Brunswick OH 26894 40 87 23:04.19 23:12.27 7:29/M
15 Sean Fowler Sheffield Lake OH 7940 41 101 23:23.50 23:28.11 7:34/M
16 Jim Ray Cleveland Hts OH 7953 48 103 23:25.64 23:26.56 7:34/M
17 Timothy Kelley Cleveland OH 980 40 108 23:30.80 23:38.25 7:37/M
18 John Gochneaur Mentor OH 7978 42 109 23:34.79 24:05.19 7:46/M
19 James Young Parma OH 7934 41 110 23:34.88 23:39.42 7:38/M
20 Carlos Henderson Cleveland OH 7999 41 116 23:45.87 24:13.71 7:49/M
21 Dan Drda Grafton OH 891 42 133 24:29.95 24:42.25 7:58/M
22 Frank Lewis University Heights OH 3362 43 147 24:46.81 25:07.25 8:06/M
23 Rich Kirkpatrick Brunswick OH 992 41 149 24:47.71 25:02.56 8:05/M
24 Laurence Crooks Cleveland OH 876 40 154 24:53.60 25:37.30 8:16/M
25 Michael O’Connor Bentleyville OH 3445 41 163 24:59.15 25:13.57 8:08/M
26 James Wilson S. Euclid OH 3998 40 195 25:54.71 26:09.34 8:26/M
27 Rick Deshields Lakewood OH 885 40 200 26:02.20 26:09.69 8:26/M
28 Michael McNerney Cleveland OH 7964 43 201 26:03.68 26:21.66 8:30/M
29 Jay Kupcak Bay Village OH 26957 40 221 26:17.01 26:44.78 8:37/M
30 Matt Fabec Twinsburg OH 7986 40 227 26:24.17 26:45.74 8:38/M
31 Vince Dicaprio North Royalton OH 26938 43 244 26:48.83 27:03.43 8:44/M
32 Mark Mickey Akron OH 3415 44 277 27:24.42 27:27.89 8:51/M
33 John Uptmor Avon Lake OH 3943 48 285 27:40.58 28:02.78 9:03/M
34 Tom Schiltz Cleveland OH 7972 48 306 28:16.31 28:51.14 9:18/M
35 Chris Ryan Bentleyville OH 3695 41 318 28:31.19 28:47.65 9:17/M
36 Frank Chontos Cleveland OH 599 48 321 28:34.07 28:59.88 9:21/M
37 Pat Cartellone Cleveland Hts OH 590 43 324 28:34.73 28:52.81 9:19/M
38 Ryan Glaze Cleveland OH 929 40 343 29:03.61 29:13.26 9:25/M
39 Cathy Leonard Cleveland OH 17917 45 347 29:09.47 29:37.26 9:33/M
40 Jeffery Chen Sandusky OH 596 40 365 29:43.45 30:15.27 9:45/M
41 Jim Haines Bay Village OH 941 41 367 29:44.45 30:07.55 9:43/M
42 William Cooper Northfield OH 874 40 374 29:54.07 29:59.53 9:40/M
43 Christopher Gerber Brunswick OH 921 43 375 29:54.19 30:05.02 9:42/M
44 Bill McDougal Mentor OH 3402 49 381 30:01.38 30:25.12 9:49/M
45 Jeff Voci Cleveland OH 3949 40 400 30:52.34 31:01.53 10:00/M
46 Shady Johnson Stow OH 17909 47 404 30:58.91 31:12.23 10:04/M
47 Moreau Pierre Avon Lake OH 26917 43 411 31:06.02 31:19.26 10:06/M
48 Russell Baldwin Elyria OH 159 43 447 32:40.24 33:17.22 10:44/M
49 Richard McMillan Valley City OH 3409 40 518 37:19.93 38:01.59 12:16/M
50 Frank Dillard Streetsboro OH 887 47 536 39:48.70 40:34.13 13:05/M
51 Thomas Chaney Shaker Heights OH 593 44 590 57:17.04 58:25.17 18:51/M
Top

Female 50 to 59

Record: Joanne Collins – Year: 2009 – Time: 21:54.80

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Paula Nylander Brecksville OH 3442 55 224 26:18.22 28:19.48 9:08/M
2 Jean Budowanec Hinckley OH 26969 53 259 27:02.91 27:12.32 8:46/M
3 Laura Knowles Cleveland OH 997 59 262 27:04.12 27:21.15 8:49/M
4 Kathy Baker North Royalton OH 155 52 268 27:13.56 27:50.92 8:59/M
5 Nan Alexander Cleveland Hts OH 26982 54 299 28:09.86 28:30.79 9:12/M
6 Carolyn Kollin Olmsted Township OH 999 53 326 28:39.50 28:59.08 9:21/M
7 Patricia Saladin Amherst OH 26979 54 333 28:52.28 28:56.13 9:20/M
8 Cathy King Mayfield Hts. OH 988 56 419 31:25.10 31:45.63 10:15/M
9 Janet Rogers Cleveland OH 3692 51 453 32:52.19 32:57.32 10:38/M
10 Susan Stewart Cleveland OH 3919 59 515 37:14.14 37:36.78 12:08/M
11 Nancy Crissinger Mentor OH 875 50 516 37:16.98 37:21.25 12:03/M
12 Cheryl Starkey Madison OH 3916 52 524 38:01.54 38:36.42 12:27/M
13 Laura McDonald Cleveland Hts OH 3401 50 526 38:22.53 39:06.58 12:37/M
14 Patricia Molder Eastlake OH 3424 53 563 45:37.02 46:23.89 14:58/M
15 Donna Poseidon University Heights OH 26984 57 567 49:00.03 49:23.79 15:56/M
16 April Gary Cleveland OH 918 51 582 56:00.42 56:51.08 18:20/M
17 Rosa Pozar Cleveland OH 3480 52 594 57:36.59 58:09.00 18:45/M
18 Marilyn Quilty Niles OH 3488 59 609 59:00.85 1:00:06.33 19:23/M
Top

Male 50 to 59

Record: John Lenandowski – Year: 2007 – Time: 18:00.55

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 John Hurley Berea OH 17919 55 41 21:04.33 21:05.82 6:48/M
2 Lloyd Prindle Solon OH 3482 56 44 21:08.34 21:11.35 6:50/M
3 Tim Pennell Brunswick OH 3457 58 69 22:17.18 22:28.59 7:15/M
4 Joe Kay Parma OH 978 56 89 23:06.49 23:08.57 7:28/M
5 Terry Spisak Aurora OH 3915 50 91 23:12.40 23:18.33 7:31/M
6 Frank Myers Mentor OH 3430 50 97 23:18.96 23:44.13 7:39/M
7 Jim Wamelink Hudson OH 3986 51 135 24:33.42 24:40.18 7:57/M
8 Randall Shorr Cleveland OH 3714 53 177 25:22.13 26:05.98 8:25/M
9 Thomas Emig Cleveland OH 899 53 183 25:30.38 25:38.91 8:16/M
10 Ray Fisher Westlake OH 912 50 194 25:52.98 26:03.04 8:24/M
11 Butch Robbins Mentor OH 3500 58 203 26:04.50 26:25.43 8:31/M
12 Mark Miller Cleveland OH 3420 51 215 26:12.80 26:54.06 8:41/M
13 Don Kingsland Lakewood OH 7992 57 254 26:58.50 27:21.07 8:49/M
14 Gary Underwood Wadsworth OH 3941 56 275 27:21.76 27:51.84 8:59/M
15 Ed Clark Wadsworth OH 603 55 278 27:25.54 27:54.97 9:00/M
16 Mitch Zunich Amherst OH 7937 54 296 28:06.44 28:41.39 9:15/M
17 Gary Long Parma OH 3368 55 320 28:32.91 29:03.67 9:22/M
18 Rich Baker North Royalton OH 156 53 346 29:07.35 29:44.34 9:35/M
19 Alan Pettit Parma OH 26897 56 357 29:30.19 29:54.52 9:39/M
20 Allen White Maryville TN 26918 57 368 29:46.69 30:13.93 9:45/M
21 Dale Campbell Brecksville OH 17598 51 430 31:53.21 32:13.02 10:24/M
22 Glenn Nickerson Cleveland OH 26991 50 462 33:27.20 33:40.05 10:52/M
23 Rick Swierad Strongsville OH 7947 56 475 34:13.10 34:45.61 11:13/M
24 William Kemp Cleveland OH 981 53 504 36:06.12 36:41.28 11:50/M
25 Lee Poseidon University Heights OH 26983 55 570 50:57.86 51:21.82 16:34/M
Top

Female 60 and Over

Record: Virginia Roedig – Year: 2010 – Time: 28:19.45

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Marilou Boncher Caledonia MI 181 63 342 29:02.69 29:14.62 9:26/M
2 Sarah Nice Gates Mills OH 3438 63 361 29:36.80 29:41.99 9:35/M
3 Eleanor Morawczyk Brook Park OH 3426 61 389 30:30.73 30:52.06 9:57/M
4 Elaine Johnson Painesville OH 973 60 564 45:43.28 46:30.52 15:00/M
5 Terri Halter S. Euclid OH 942 61 571 51:02.02 51:57.50 16:45/M
6 Deborah Beach Lakewood OH 166 64 591 57:31.43 58:28.44 18:52/M
Top

Male 60 and Over

Record: Don Simm – Year: 2008 – Time: 20:54.55

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jerry Curran Lakewood OH 877 63 155 24:54.29 25:00.00 8:04/M
2 Joe Komperda Middleburg Hts. OH 1990 61 182 25:27.83 25:43.25 8:18/M
3 Bob Viancourt Parma OH 3947 64 553 42:44.57 43:18.39 13:58/M
4 John Daubner Niles OH 880 67 554 43:09.33 44:02.95 14:12/M
5 Glenn Moran Mayfield Hts. OH 7962 64 577 54:02.10 54:51.90 17:42/M
6 Dennis Quilty Niles OH 3486 65 585 56:15.24 57:17.35 18:29/M
7 Bill Beach Lakewood OH 165 62 592 57:31.82 58:29.17 18:52/M
8 Dan Pozar Cleveland OH 3479 62 595 57:39.96 58:09.27 18:45/M
Top

Female Stroller Division

Record: – Year: – Time: 00:00.0

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Natalie Palmieri Lakewood OH 3452 99 283 27:31.65 27:46.10 8:57/M
2 Jennie Mace Bay Village OH 3375 99 580 54:55.33 56:11.58 18:07/M
3 Wendy Chaney Shaker Heights OH 594 99 589 57:15.63 58:21.70 18:49/M
4 Melissa Bixler Newton Falls OH 178 99 606 58:45.04 59:52.96 19:19/M
5 Susanne Knauer Euclid OH 996 99 607 58:45.32 1:00:05.94 19:23/M
Top

Male Stroller Division

Record: – Year: – Time: 00:00.0

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Robert Kohut   26923 99 121 24:05.38 25:00.32 8:04/M
2 Scott Robinson Cleveland OH 3691 99 188 25:40.33 26:24.67 8:31/M
3 Alan Darby Hermitage PA 878 99 208 26:07.74 26:53.17 8:40/M
4 Martin Mace Bay Village OH 3376 99 581 54:56.45 56:12.52 18:08/M