2010 5K Results

Ohio City Run & Crawl 5K

Age Group Results

June 19, 2010


Hermes Sports & Events, Inc.


Men: 0- 1 2-20 21-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 1 2-20 21-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Open Winners

                                                                                               Chip         Gun  
Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
1    Kelly Staruch                     Westlake  OH         1094   25       10       19:00.46    19:01.39      6:08/M
Top

Overall Male Open Winners

                                                                                               Chip         Gun  
Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
1    Jeremy Xarins                     Bedford Heights  OH  1229   37        1       15:33.28    15:33.75      5:01/M
Top

Male No Age Provided

Record: Sam McNullty – Year: 2009 – Time: 23:57.60

                                                                                               Chip         Gun  
Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
1    Unknown Partic.                                        1391           482       35:19.74    35:19.74     11:24/M
Top

Female 20 and Under

Record: Hannah Evans – Year: 2010 – Time: 20:01.44- New Record!

                                                                                               Chip         Gun  
Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
1    Hannah Evans                      Lakewood  OH         1295   18       20       20:01.44    20:02.52      6:28/M
2    Hanna Harlor                      Cleveland  OH        1320    9       93       23:47.24    23:48.08      7:41/M
3    Brittany Bucey                    Cleveland  OH        1222   15      117       24:16.33    24:24.65      7:52/M
4    Stephanie Neumann                 Brunswick  OH         965   20      122       24:25.67    24:30.73      7:54/M
5    Katie Tokar                       Brunswick  OH        1103   20      334       29:55.98    30:01.31      9:41/M
6    Cristina Arcuri                   Berea  OH             709   20      404       31:49.47    32:33.70     10:30/M
7    Linda Bucey                       Cleveland  OH        1223   16      464       34:14.95    34:24.34     11:06/M
8    Kileigh Lade                      Bay Village  OH       902   18      478       35:02.85    35:42.11     11:31/M
9    Alison Dick                       Lakewood  OH         1282   19      500       36:42.06    37:27.07     12:05/M
10    Katie Podolski                    North Royalton  OH   1006   17      585       53:11.88    54:07.66     17:27/M
Top

Male 20 and Under

Record: Makorobondo Salukombo – Year: 2007 – Time: 16:05.90

                                                                                               Chip         Gun  
Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
1    Don Henderson                     North Ridgeville  O  1168   16        5       18:17.56    18:18.03      5:54/M
2    Grant Batchelor                   Chagrin Falls  OH     724   20       22       20:15.14    20:16.07      6:32/M
3    Jeffrey Trottier                  Oberlin  OH          1107   20       35       21:06.97    21:08.74      6:49/M
4    Brian Callahan                    Parma  OH            1228   14       45       21:45.85    21:50.89      7:03/M
5    Drew Kerr                         Johnson City  TN      872   19       57       22:26.72    22:30.63      7:15/M
6    Luke Landis                       Elyria  OH            904   13       87       23:34.48    23:36.50      7:37/M
7    Orion Piper                       Cleveland  OH         999   11      230       27:05.01    27:05.01      8:44/M
8    Thomas Jackovic                   Pittsburgh  PA        863   15      271       27:49.43    28:06.38      9:04/M
9    Kevin Spisak                      Aurora  OH           1086   16      345       30:03.90    30:19.36      9:47/M
10    Austin Luchowski                  Eastlake  OH          922   15      354       30:26.78    30:50.25      9:57/M
11    Billy Hartman                     North Royalton  OH    847   17      584       53:11.50    54:07.30     17:27/M
12    Dan Podolski                      North Royalton  OH   1004   16      586       53:12.88    54:09.09     17:28/M
Top

Female 21 to 29

Record: Lauren Gustafson – Year: 2007 – Time: 17:56.60

                                                                                               Chip         Gun  
Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
1    Lindsey Dodge                     Lakewood  OH          788   28       30       20:44.51    20:46.06      6:42/M
2    Kristin Skrinyer                  Akron  OH            1326   26       47       21:54.88    22:44.22      7:20/M
3    Kristin Meyers                    Cleveland  OH        1303   28       71       23:01.08    23:02.41      7:26/M
4    Jessica Bagwell                   Rocky River  OH       714   26       74       23:06.88    23:07.91      7:27/M
5    Karah Schroeder                   Wadsworth  OH        1052   25       76       23:12.67    23:15.18      7:30/M
6    Carissa Bowlin                    Cleveland  OH         744   27      100       23:53.29    24:15.32      7:49/M
7    Mary Hutson                       Cuyahoga Falls  OH    861   28      115       24:12.38    24:16.08      7:50/M
8    Elyse Pothier                     Westlake  OH         1012   23      125       24:28.89    24:45.56      7:59/M
9    Julia Berkman                     Cleveland  OH         732   29      135       24:46.58    24:57.75      8:03/M
10    Lauren Franklin                   Cleveland  OH        1249   28      140       24:52.33    25:07.48      8:06/M
11    Hana Topalovic                    Lakewood  OH         1104   27      143       24:54.01    25:00.59      8:04/M
12    Vanessa Osorio                    Cleveland  OH         981   28      144       24:54.46    25:04.97      8:05/M
13    Megan Brunarski                   Thompson  OH         1173   24      149       24:58.52    25:06.45      8:06/M
14    Sarah Filus                       Westlake  OH         1386   24      153       25:03.24    25:24.99      8:12/M
15    Lauren Seibert                    Willoughby  OH       1058   24      155       25:04.03    25:22.15      8:11/M
16    Mara Boak                         Cleveland  OH        1219   25      156       25:04.99    25:46.57      8:19/M
17    Justin Parks                      Chardon  OH          1158   26      160       25:10.15    25:18.21      8:10/M
18    Elizabeth Schreiber               Shaker Heights  OH   1051   27      168       25:34.63    26:15.88      8:28/M
19    Natalie Watson                    Independence  OH     1117   27      176       25:45.02    26:34.38      8:34/M
20    Jill Anghilante                   Lakewood  OH          707   29      182       26:01.61    26:05.87      8:25/M
21    Joy Kessler                       Cleveland  OH        1211   23      189       26:19.89    26:46.51      8:38/M
22    Meaghan Seilkop                   Cleveland  OH        1059   29      190       26:22.34    26:55.90      8:41/M
23    Jillian McFarland                 Cleveland  OH         939   26      197       26:30.11    27:06.49      8:45/M
24    Carrie Turbow                     Shaker Heights  OH   1108   29      200       26:34.32    26:44.44      8:37/M
25    Leah Sautosuosso                  Cleveland  OH        1283   26      206       26:38.71    26:46.90      8:38/M
26    Courtney Cahoon                   Akron  OH             752   24      211       26:44.21    27:23.65      8:50/M
27    Molly McCarthy                    Cleveland  OH         934   28      219       26:47.45    26:52.12      8:40/M
28    Annelyse Kozak                    Cleveland  OH         892   28      231       27:06.05    27:33.90      8:53/M
29    Brian Wiszniewski                 Independence  OH     1329   24      243       27:23.90    28:15.11      9:07/M
30    Brian Bellomo                     Cleveland  OH        1325   28      244       27:26.21    28:20.98      9:08/M
31    Amanda Escano                     Mayfield Heights  O   802   23      246       27:29.40    27:41.38      8:56/M
32    Vanessa Adkins                    Cleveland  OH         701   26      247       27:29.45    28:21.77      9:09/M
33    Liesc Nikrant                     Avon Lake  OH         968   22      264       27:46.93    28:22.47      9:09/M
34    Kim Horn                          Cleveland  OH        1189   25      265       27:47.53    27:50.02      8:59/M
35    Tracy Schell                      Lakewood  OH         1048   28      268       27:48.55    27:53.18      9:00/M
36    Erin Chlanda                      Brecksville  OH       760   24      273       27:50.78    28:19.82      9:08/M
37    Jennifer Saladin                  Amherst  OH          1040   25      275       27:59.00    28:03.59      9:03/M
38    Celeste Conklin                   Broadview Heights    1175   29      278       28:03.57    28:17.12      9:07/M
39    Jordan Black                      Cleveland  OH        1156   27      279       28:12.87    28:32.20      9:12/M
40    Olivia Mihalic                    Lakewood  OH          943   23      282       28:17.66    28:22.65      9:09/M
41    Elisa Vega                        Lakewood  OH         1115   24      287       28:20.02    28:24.90      9:10/M
42    Amanda Allen                      Medina  OH           1290   22      294       28:36.70    28:48.16      9:17/M
43    Allison Trelka                    Amherst  OH          1106   24      299       28:45.43    29:02.54      9:22/M
44    Candice Deforest                  Brunswick  OH         780   21      300       28:45.88    28:50.98      9:18/M
45    Amy Jordan                        North Royalton  OH   1247   27      302       28:48.83    28:51.36      9:18/M
46    Jessica Cheman                    Cleveland  OH         756   23      303       28:49.58    28:56.12      9:20/M
47    Stephanie Hovan                   Maple Heights  OH     855   25      315       29:13.54    29:21.94      9:28/M
48    Kate Portman                      Bay Village  OH      1010   26      317       29:14.18    29:34.32      9:32/M
49    Jackie Pasek                      Cleveland  OH         986   24      319       29:15.99    29:52.20      9:38/M
50    Gwen Forte                        Cleveland  OH         816   29      331       29:49.37    30:49.08      9:56/M
51    Megan McCormick                   Mogadore  OH          937   23      335       29:57.94    30:37.67      9:53/M
52    Erin Oconnor                      Akron  OH             976   22      338       30:00.06    30:39.87      9:53/M
53    Mairghread Johnson                Shaker Heights  OH    866   29      339       30:01.36    30:22.40      9:48/M
54    Moira MacKay                      Cleveland  OH         925   27      341       30:01.58    30:59.86     10:00/M
55    Sarah Brainard                    Cleveland  OH        1224   29      348       30:11.62    30:31.09      9:51/M
56    Rachel Smolic                     Maple Heights  OH    1077   29      353       30:22.52    31:16.80     10:05/M
57    Kate Uehlein                      Broadview Heights    1109   28      357       30:32.77    30:53.20      9:58/M
58    Maria Vigliucci-Jesse             North Ridgeville  O  1185   26      358       30:33.73    30:46.96      9:55/M
59    Susan Guo                         Cleveland  OH         839   27      366       30:45.50    30:49.96      9:56/M
60    Nichole Brunarski                 Mentor  OH           1267   26      373       31:00.67    31:11.78     10:04/M
61    Abby Szeszak                      Brunswick  OH        1186   26      383       31:22.72    31:35.79     10:11/M
62    Natalie McAllister                Shaker Heights  OH    933   28      386       31:31.10    31:49.95     10:16/M
63    Amy Hill                          Cleveland  OH         853   28      387       31:31.55    31:50.13     10:16/M
64    Erin Kriynovich                   Arlington  VA         896   27      392       31:33.04    31:52.62     10:17/M
65    Millicent Kozak                   Gates Mills  OH      1273   26      397       31:39.63    32:07.63     10:22/M
66    Anna Leuenberger                  Lakewood  OH          909   24      399       31:44.18    31:51.81     10:16/M
67    Katie Kirby                       Lakewood  OH          878   25      401       31:47.90    32:48.36     10:35/M
68    Krista Petrolla                   Cleveland  OH        1327   26      405       31:50.19    32:38.86     10:32/M
69    Nicole Zmij                       Brunswick  OH        1302   26      415       32:07.77    32:14.99     10:24/M
70    Jessica Clemens                   Cleveland  OH        1238   29      417       32:18.19    32:31.67     10:29/M
71    Michelle Gliha                    Maple Heights  OH     831   27      424       32:30.15    33:24.74     10:46/M
72    Madeline Weber                    Cleveland  OH        1187   24      426       32:35.96    32:53.34     10:36/M
73    Shannon Murphy                    Medina  OH            959   22      432       32:51.03    33:32.10     10:49/M
74    Julie Currid                      Cleveland  OH         775   28      434       32:55.52    33:10.98     10:42/M
75    Kelly Lewicki                     Hinckley  OH          912   29      435       32:55.90    33:45.65     10:53/M
76    Sarah Gray                        Independence  OH      835   27      438       33:18.20    33:56.12     10:57/M
77    Jen Danko                         Broadview Heights    1328   23      441       33:27.98    34:18.49     11:04/M
78    Melissa Schieb                    Cleveland  OH        1153   29      449       33:48.49    34:01.92     10:58/M
79    Katie Sorokas                     Lake Milton  OH      1201   25      452       33:51.85    34:18.50     11:04/M
80    Janet Nguyen                      Cleveland  OH         966   28      457       34:03.03    34:34.53     11:09/M
81    Angela Allman                     Strongsville  OH      702   23      458       34:03.44    34:35.06     11:09/M
82    Erin Greenfield                   Lakewood  OH          836   28      459       34:05.82    34:57.76     11:16/M
83    Meghan Curran                     Lakewood  OH          774   28      460       34:07.39    34:58.73     11:17/M
84    Alisa Testa-Finelli               Cuyahoga Falls  OH   1275   27      465       34:15.73    34:53.89     11:15/M
85    Rachel Edwards                    Fairview Park  OH    1256   27      466       34:17.56    35:00.49     11:17/M
86    Mandy Jagiella                    Cleveland  OH        1157   25      479       35:02.97    35:42.29     11:31/M
87    Maryjean Starr                    Twinsburg  OH        1093   29      481       35:12.33    35:33.20     11:28/M
88    Jill Polak                        Cleveland  OH        1009   28      483       35:23.63    36:19.80     11:43/M
89    Jillian Bishop                    Mentor  OH            738   26      484       35:24.31    36:20.23     11:43/M
90    Stephanie Littauer                Mayfield Heights  O  1209   29      491       35:50.31    36:00.66     11:37/M
91    Erica Krupp                       Parma  OH             898   27      506       36:48.88    37:19.72     12:02/M
92    Chelsea Mikula                    Lakewood  OH          944   25      507       36:53.41    37:54.98     12:14/M
93    Jeanette Pausch                   Cleveland  OH         987   29      513       37:10.57    37:20.30     12:03/M
94    Kate Moss                         Broadview Heights     955   29      520       37:28.02    37:51.72     12:13/M
95    Brenda Ronevich                   Weirton  WV          1300   29      526       37:54.97    38:28.78     12:25/M
96    Debra Karwoski                    Parma  OH             869   23      527       38:01.23    38:56.79     12:34/M
97    Nicole Leclair                    Cleveland  OH         908   26      532       38:37.98    39:14.05     12:39/M
98    Mary Assad                        Parma  OH             711   25      534       39:07.23    39:47.39     12:50/M
99    Angela Mass                       Lakewood  OH          930   24      537       40:37.15    40:43.46     13:08/M
100    Katie Shannon                     Cleveland  OH        1062   24      548       43:21.58    44:09.95     14:15/M
101    Sejal Sheth                       Cleveland  OH        1064   28      557       48:23.23    48:53.48     15:46/M
102    Saima Karim                       Strongsville  OH      868   28      564       51:02.79    51:12.12     16:31/M
103    Kristen Dutton                    Lakewood  OH          797   24      567       51:17.95    51:56.18     16:45/M
104    Britney Bennett                   Cleveland  OH         730   22      580       52:20.94    53:19.94     17:12/M
105    Ann Bomberger                     Cleveland  OH         740   27      583       52:23.06    53:22.20     17:13/M
106    Jamie Knurek                      Cleveland  OH         886   26      589       53:56.79    54:30.94     17:35/M
107    Ashley Amenhauser                 Oberlin  OH          1145   21      591       57:21.87    58:27.32     18:51/M
Top

Male 21 to 29

Record: Makor Bondo Salnkombo – Year: 2010 – Time: 16:03.47- New Record!

                                                                                               Chip         Gun  
Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
1    Makor Bondo Salnkombo             Lakewood  OH         1171   21        2       16:03.47    16:04.12      5:11/M
2    Tom Francecangeli                 Cleveland  OH        1301   26        3       17:56.17    17:57.03      5:47/M
3    David Goldberg                    Cleveland  OH         832   25        7       18:39.17    18:40.33      6:01/M
4    Ryan McCartney                    Cleveland  OH         935   25        9       18:54.36    18:54.76      6:06/M
5    David Vargas                      North Olmsted  OH    1191   25       12       19:23.40    19:24.36      6:15/M
6    Jason Kassabri                    Olmsted Falls  OH    1280   26       16       19:35.54    19:36.40      6:19/M
7    James Kish                        Cleveland  OH        1164   27       19       19:58.13    20:02.07      6:28/M
8    Mate Rimac                        Rocky River  OH      1027   26       23       20:27.58    20:29.11      6:36/M
9    Alois Chasko                      Lakewood  OH          755   26       25       20:31.22    20:33.14      6:38/M
10    Greg Jolivette                    University Heights   1253   28       26       20:32.21    21:04.95      6:48/M
11    Mike Koch                         Shaker Heights  OH    887   25       29       20:41.08    21:23.14      6:54/M
12    Joey Marginian                    Fairview Park  OH    1292   27       36       21:10.70    21:36.62      6:58/M
13    Niko Spyrou                       Mayfield Village  O  1165   26       49       22:01.73    22:13.75      7:10/M
14    Carlo Claridad                    Cleveland  OH        1152   24       69       22:59.53    23:12.02      7:29/M
15    Victor Granger                    Cleveland  OH        1197   25       77       23:18.08    23:25.83      7:33/M
16    Kevin Slodic                      Hiram  OH            1240   25       83       23:26.88    24:04.26      7:46/M
17    Raymond Romero                    Westlake  OH         1251   29       84       23:29.26    23:31.28      7:35/M
18    Kevin Risner                      North Olmsted  OH    1030   26       90       23:37.01    23:39.31      7:38/M
19    David Sporar                      Lakewood  OH         1088   29       91       23:37.40    23:54.42      7:43/M
20    Mario Flores                      Lakewood  OH          813   24       97       23:50.07    24:11.67      7:48/M
21    Tim Atherton                      Cleveland  OH         712   28       98       23:51.48    23:54.77      7:43/M
22    Andrew O'Conke                    Berea  OH             974   27      103       23:57.43    24:52.35      8:01/M
23    James Barbur                      Mentor  OH            720   25      105       24:00.68    24:37.67      7:56/M
24    Seth Linnick                      Cleveland  OH         919   27      118       24:18.10    24:51.45      8:01/M
25    P C                               North Ridgeville  O  1306   28      123       24:25.80    24:50.74      8:01/M
26    Jim Sotak                         Dublin  OH           1083   25      126       24:31.71    24:38.09      7:57/M
27    Antoine Beauchemin                Cleveland  OH         726   25      130       24:36.04    25:02.66      8:05/M
28    Eric Barnett                      Elyria  OH           1293   27      133       24:43.51    25:10.09      8:07/M
29    Jerry Franklin                    Cleveland  OH        1250   28      137       24:46.85    25:01.71      8:04/M
30    Damian Blakeley                   Mentor  OH           1263   27      154       25:03.49    25:46.06      8:19/M
31    Hank Swager                       Cleveland  OH        1098   29      161       25:12.52    25:45.57      8:18/M
32    Kevin Dutkiewicz                  Cleveland  OH        1225   29      172       25:38.33    25:42.82      8:17/M
33    Todd Van Dyke                     Aurora  OH           1113   28      180       25:53.77    26:08.53      8:26/M
34    Gordon Kropp                      Lakewood  OH         1272   27      183       26:02.37    26:15.00      8:28/M
35    Ryan Uehlein                      Avon Lake  OH        1111   29      185       26:16.47    26:36.63      8:35/M
36    Michael Uehlein                   Avon Lake  OH        1110   26      195       26:28.18    26:48.57      8:39/M
37    David Berman                      Cleveland  OH         733   29      208       26:40.97    26:44.32      8:37/M
38    Frank Lauria                      Cleveland  OH        1236   24      209       26:41.29    26:54.08      8:41/M
39    Joe Hayduk                        Fairview Park  OH    1204   27      215       26:46.14    27:13.41      8:47/M
40    Stephen Pandy                     Cleveland  OH        1258   26      222       26:52.04    27:07.74      8:45/M
41    Adam Lueken                       Rocky River  OH       923   29      224       26:55.81    27:27.54      8:51/M
42    Jeffrey Sindelar                  Macedonia  OH        1068   28      229       27:03.45    27:37.62      8:55/M
43    Michael Yee                       Cleveland  OH        1144   29      245       27:27.86    28:27.53      9:11/M
44    Justin MacKe                      Avon Lake  OH         926   24      255       27:37.62    28:13.34      9:06/M
45    Dino Campellone                   Independence  OH     1190   26      266       27:47.98    27:50.35      8:59/M
46    David Kistler                     Akron  OH             881   28      272       27:50.22    28:05.40      9:04/M
47    Joe Schebek                       Brunswick  OH        1193   21      286       28:19.62    28:32.67      9:12/M
48    Brandon Danko                     North Royalton  OH    777   28      318       29:15.43    30:06.33      9:43/M
49    David Levereaux                   Wickliffe  OH         911   23      332       29:49.75    30:18.36      9:46/M
50    Gabriel Smith                     Cleveland  OH        1074   27      368       30:52.90    31:52.90     10:17/M
51    Patrick Murphy                    Medina  OH            958   22      374       31:01.03    31:41.95     10:13/M
52    Jeffrey Ferfolia                  Arlington  VA         809   28      390       31:32.53    31:52.15     10:17/M
53    Kevin Pettit                      Parma  OH             993   29      402       31:48.95    32:21.95     10:26/M
54    Michael Arcuri                    Berea  OH             710   26      403       31:49.03    32:33.28     10:30/M
55    Scott Rising                      Broadview Heights    1029   29      409       31:59.90    32:20.96     10:26/M
56    Dan Klempay                       Youngstown  OH        883   25      412       32:05.05    32:47.20     10:35/M
57    Jeremy Kinch                      Rocky River  OH      1170   26      440       33:26.35    34:01.05     10:58/M
58    Derek Veith                       Cleveland  OH        1116   26      448       33:39.87    33:47.70     10:54/M
59    Paul Walles                       Lake Milton  OH      1200   25      456       34:02.94    34:29.46     11:07/M
60    Dan Murphy                        Medina  OH            957   23      463       34:13.69    34:55.53     11:16/M
61    Michael Quinlac                   Westlake  OH         1022   25      467       34:17.91    34:52.97     11:15/M
62    Bryan Knight                      Cleveland  OH         884   26      521       37:29.44    37:46.91     12:11/M
63    Brad Smith                        Lakewood  OH         1071   27      528       38:06.32    38:35.00     12:27/M
64    Ryan Sweeney                      Lakewood  OH         1099   24      541       42:10.05    42:33.09     13:44/M
65    Christopher Bindel                Lakewood  OH          737   24      566       51:17.40    51:55.74     16:45/M
66    Brian Falkewski                   Mentor  OH           1389   24      576       51:54.58    53:00.11     17:06/M
67    Mark Tepsich                                           1206   28      581       52:21.80    52:57.55     17:05/M
68    Raymond Orinoco                   Cleveland  OH         980   26      590       55:43.52    56:08.35     18:06/M
Top

Female 30 to 39

Record: Megan Allen – Year: 2007 – Time: 20:07.10

                                                                                               Chip         Gun  
Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
1    Megan Feeney                      Bay Village  OH      1192   36       33       21:04.35    21:31.13      6:56/M
2    Michelle Jack                     Berea  OH             862   32       53       22:18.38    22:20.77      7:12/M
3    Amber Coyne                       North Ridgeville  O  1385   32       64       22:49.88    23:00.49      7:25/M
4    Christine Oblak                   Broadview Heights     975   37      101       23:55.05    24:19.12      7:51/M
5    Krissy Hansen                     Cleveland  OH         840   32      111       24:06.99    24:12.96      7:48/M
6    Erin Samide                       Fairview Park  OH    1042   36      112       24:08.72    24:22.81      7:52/M
7    Missy Kidder                      Columbus  OH          873   31      120       24:21.48    24:39.31      7:57/M
8    Maureen Soeder                    Cleveland  OH        1079   30      132       24:42.24    25:01.67      8:04/M
9    Alissa Roedig                     Santa Cruz,  CA      1033   30      139       24:50.03    25:21.21      8:11/M
10    Kelly McFeaters                   Cleveland  OH         940   30      151       24:59.79    25:18.31      8:10/M
11    Patty Leystik                     Lakewood  OH         1261   38      177       25:47.59    26:01.90      8:24/M
12    Kristi Nowakowski                 Cleveland  OH         972   33      179       25:50.95    25:53.27      8:21/M
13    Liz Ratliff                       Euclid  OH           1023   32      181       26:00.71    26:23.80      8:31/M
14    Amanda Rabatin                    Cleveland  OH        1210   30      191       26:23.85    26:34.71      8:34/M
15    Danielle Constantine              Lakewood  OH          768   30      192       26:25.08    27:01.15      8:43/M
16    Carol Ward                        Proctorville  OH     1298   31      194       26:25.82    26:37.53      8:35/M
17    Corrine Zimmerman                 Macedonia  OH        1139   34      198       26:33.19    27:03.88      8:44/M
18    Katie Wenger                      Lorain  OH           1121   31      202       26:35.65    27:10.87      8:46/M
19    Tanya Stamp                       Cleveland  OH        1092   38      210       26:43.31    27:09.58      8:45/M
20    Amanda Sanuk                      Cleveland  OH        1044   32      213       26:45.17    27:14.24      8:47/M
21    Kiki Kowalczyk                    Cleveland  OH         891   32      220       26:49.74    27:29.23      8:52/M
22    Jennifer Priem                    Northfield  OH       1018   35      221       26:50.99    27:01.22      8:43/M
23    Danielle Wilson                   Mentor  OH           1130   33      227       27:01.21    27:41.15      8:56/M
24    Renee Dugan                       North Ridgeville  O   795   37      234       27:07.15    27:26.30      8:51/M
25    Kimberly Stoffko                  Lakewood  OH         1307   34      236       27:13.05    27:32.88      8:53/M
26    Melissa Gleeson                   Chagrin Falls  OH     830   36      248       27:29.50    28:10.26      9:05/M
27    Megan Dwyer                       Lakewood  OH          798   33      250       27:31.74    28:22.77      9:09/M
28    Sarah Oliver                      Parma  OH             977   30      252       27:33.43    28:23.43      9:09/M
29    Mathinyah Windle                  Westlake  OH         1146   30      261       27:43.42    27:50.15      8:59/M
30    Julie Podracky                    Willoughby  OH       1008   33      263       27:44.25    28:00.63      9:02/M
31    Anita Wilson                      Salem  OH            1129   36      269       27:48.83    28:05.54      9:04/M
32    Lisa Dudukovich                   Lorain  OH            793   31      274       27:51.55    28:17.40      9:07/M
33    Heather Shannon                   Eastlake  OH         1061   33      276       27:59.02    28:22.01      9:09/M
34    Carrie O'Dell                     Westlake  OH         1214   34      277       28:01.60    28:15.25      9:07/M
35    Tina Piscazzi                     Cleveland  OH        1001   39      281       28:17.55    28:26.03      9:10/M
36    Kelly Nolan                       Brunswick  OH         970   33      284       28:19.45    28:47.17      9:17/M
37    Christine Malcuit                 Strongsville  OH     1388   30      289       28:20.46    29:02.48      9:22/M
38    Kristy Lantz                      Hudson  OH            906   31      291       28:23.43    28:53.62      9:19/M
39    Noel Salwan                       Cleveland  OH        1291   37      293       28:35.91    28:48.15      9:17/M
40    Nancy Figueroa                    Cleveland  OH         811   39      304       28:50.98    29:03.11      9:22/M
41    Kara Lade                         Bay Village  OH       901   32      307       28:56.42    29:37.73      9:33/M
42    Amy Kulisheck                     Cleveland  OH         900   38      308       29:00.12    29:40.65      9:34/M
43    Melissa Krupp                     Westlake  OH          899   30      310       29:00.72    29:30.27      9:31/M
44    Lori Fauvie                       Cleveland  OH         808   36      311       29:02.74    29:24.37      9:29/M
45    Abbey Samide                      Cleveland  OH        1041   38      312       29:03.00    29:21.73      9:28/M
46    Tracy Stratford                   Bay Village  OH      1097   36      313       29:06.33    29:40.21      9:34/M
47    Jennifer Parker                   Lakewood  OH          983   35      314       29:13.37    29:24.15      9:29/M
48    Rochelle Somsak                   North Olmsted  OH    1082   36      316       29:13.80    29:34.03      9:32/M
49    Nicole Thomas                     Cleveland  OH        1102   39      321       29:22.11    30:04.07      9:42/M
50    Tracy Kissell                     Chagrin Falls  OH     880   33      322       29:23.20    29:44.81      9:35/M
51    Bridget Harkins                   Avon  OH             1148   37      323       29:23.41    29:30.40      9:31/M
52    Christy Palacios                  Cleveland  OH         982   37      328       29:40.89    29:58.80      9:40/M
53    Michele Chenelle                  Cleveland  OH         758   33      329       29:47.90    29:56.89      9:39/M
54    Erin Dulaney                      North Ridgeville  O   796   32      330       29:48.52    29:56.81      9:39/M
55    Erika McLaughlin                  Cleveland  OH        1174   33      337       29:58.95    30:11.17      9:44/M
56    Melissa Harmon                    Aurora  OH            844   34      340       30:01.46    30:33.16      9:51/M
57    Jessica Grondolsky                Lakewood  OH          837   35      352       30:21.86    30:28.86      9:50/M
58    Tara Gallagher                    Lakewood  OH          820   33      356       30:29.81    30:43.83      9:55/M
59    Shannon Millard                   Cleveland  OH         946   30      359       30:35.35    31:23.13     10:07/M
60    Jennifer Karn                     Cleveland  OH        1322   36      361       30:38.26    31:26.29     10:08/M
61    Sheri Evans                       Bedford Heights  OH   804   31      367       30:50.39    30:57.41      9:59/M
62    Elizabeth Lucas                   Cleveland  OH         921   30      371       30:58.39    31:15.06     10:05/M
63    Lori Forester                     Bay Village  OH       814   36      377       31:06.49    31:12.40     10:04/M
64    Pati Kemp                         Cleveland  OH         871   37      379       31:09.22    31:43.96     10:14/M
65    Tara Pierce                       Fairview Park  OH     996   39      380       31:09.56    31:43.97     10:14/M
66    Jessica Mullen                    Cleveland  OH        1270   35      381       31:12.96    31:33.06     10:11/M
67    Hazel Presot                      Independence  OH     1017   34      382       31:16.91    32:00.77     10:19/M
68    Jade Andrako                      Rocky River  OH       706   30      385       31:27.30    31:36.56     10:12/M
69    Holly Emery                       Medina  OH            799   30      388       31:31.57    31:59.47     10:19/M
70    Stefanie Boyd                     Cleveland  OH         745   30      391       31:32.91    31:42.43     10:14/M
71    Laura Diffendal                   Lakewood  OH          787   33      396       31:39.28    31:57.29     10:18/M
72    Molly Seilkop                     Bulger  PA           1060   33      400       31:45.11    32:19.30     10:25/M
73    Sarah Merens                      Cleveland  OH        1166   30      407       31:53.22    32:02.93     10:20/M
74    Alison Jackson                    Avon Lake  OH         864   35      408       31:55.66    32:38.95     10:32/M
75    Betsy Cimaglio                    Mayfield Heights  O   763   34      413       32:06.90    32:50.39     10:35/M
76    Thuytien Nguyen                   Canton  OH            967   34      414       32:07.75    32:29.17     10:29/M
77    Angela MacKey                     Avon  OH              927   32      416       32:12.53    32:37.52     10:31/M
78    Nora Graham                       Lakewood  OH          834   32      418       32:18.22    32:37.36     10:31/M
79    Regina Curati                     Canton  OH            772   31      420       32:24.79    32:42.91     10:33/M
80    Bethany Paschal                   Lakewood  OH          985   32      421       32:25.17    32:53.83     10:36/M
81    Jennifer Budzick                  Rocky River  OH      1215   37      422       32:27.07    32:52.02     10:36/M
82    Sarah Hayes                       Cleveland  OH        1151   37      423       32:27.19    32:36.84     10:31/M
83    Pamela Baynes                     Aurora  OH            725   33      428       32:45.51    33:07.73     10:41/M
84    Kristi Petrecca                   Eastlake  OH          989   37      429       32:46.28    33:09.83     10:42/M
85    Tracy Richeson                    Cleveland  OH        1167   37      433       32:53.81    33:00.15     10:39/M
86    Megan Traum                       Cleveland  OH        1105   35      436       33:00.77    33:07.97     10:41/M
87    Hollie Gantzer                    Rocky River  OH       821   33      437       33:17.90    33:28.32     10:48/M
88    Michelle Dietrich                 Solon  OH            1259   34      439       33:18.68    34:03.17     10:59/M
89    Jody Jordan                       North Royalton  OH   1246   30      442       33:29.12    33:31.54     10:49/M
90    Stephanie Gertner                 Bay Village  OH       824   35      444       33:29.59    33:55.65     10:56/M
91    Lori Quirina                      Cleveland  OH        1317   36      445       33:30.51    33:47.03     10:54/M
92    Angela Hummel                     Cleveland  OH         857   38      446       33:31.05    34:22.87     11:05/M
93    Laurie McWilliams                 Cleveland  OH        1296   36      455       34:00.91    34:28.10     11:07/M
94    Cynde Stetler                     Brecksville  OH      1287   38      461       34:08.05    34:35.61     11:09/M
95    Jennifer Nielson                  Cleveland  OH        1198   39      462       34:08.84    34:36.19     11:10/M
96    Meghan Estes                      Cleveland  OH        1264   34      472       34:36.00    34:58.27     11:17/M
97    Kimberly Scott                    Cleveland  OH        1056   37      487       35:36.46    35:50.99     11:34/M
98    Jill Blevins                      Stow  OH             1316   32      488       35:46.63    36:46.47     11:52/M
99    Christen Schneid                  North Olmsted  OH    1288   30      489       35:49.26    36:01.29     11:37/M
100    Melissa Bixler                    Newton Falls  OH      739   30      492       35:57.87    36:56.82     11:55/M
101    Candice Brown                     North Royalton  OH    747   34      495       36:08.40    36:45.31     11:51/M
102    Kathleen Beck                     Cleveland  OH         727   35      503       36:46.00    37:18.96     12:02/M
103    Michele Riemer                    Cleveland  OH        1026   37      505       36:48.51    37:21.48     12:03/M
104    Kimmy Marzec                      Lakewood  OH          929   33      509       36:58.38    38:00.88     12:15/M
105    Kristy Cross                      Lakewood  OH          771   32      510       36:58.57    38:00.78     12:15/M
106    April Hardin                      Rocky River  OH       841   32      511       37:08.07    37:17.22     12:02/M
107    Crystal Sills                     Lakewood  OH         1066   34      514       37:11.06    37:20.41     12:03/M
108    Kelly Powalie                     Cleveland  OH        1015   34      515       37:11.48    37:44.80     12:10/M
109    Julie Ritchie                     Berea  OH            1031   34      516       37:16.58    37:42.11     12:10/M
110    Alison Muth                       Bay Village  OH       962   32      517       37:17.37    37:42.02     12:10/M
111    Katie Rundle                      Medina  OH           1036   31      518       37:17.51    37:46.01     12:11/M
112    Angela Bailey                     Ravenna  OH           715   31      519       37:23.07    38:14.05     12:20/M
113    Nika McNulty                      University Heights   1309   33      523       37:37.13    38:27.61     12:24/M
114    Julie Goulis                      Cleveland  OH         833   37      531       38:37.03    39:02.46     12:35/M
115    Jennifer Post                     Cleveland  OH        1011   31      543       42:34.51    43:28.06     14:01/M
116    Leslie Quilty                     Cleveland  OH        1021   38      545       43:05.50    44:04.80     14:13/M
117    Julie Wesley                      Cleveland  OH        1123   35      546       43:18.09    44:07.54     14:14/M
118    Autumn Enovitch                   Cleveland  OH         801   34      547       43:21.35    44:09.88     14:15/M
119    Jacqulyn Stachowiak               Brunswick  OH        1090   30      549       43:59.01    44:17.24     14:17/M
120    Sabrina Ryan                      Cleveland  OH        1039   30      550       43:59.83    44:17.52     14:17/M
121    Frances Dibello                   Cleveland  OH         784   34      551       45:32.92    46:18.65     14:56/M
122    Laurel Chianese                   Olmsted Falls  OH     759   33      556       48:20.35    48:51.38     15:45/M
123    Shannon Gallagher                 Cleveland  OH        1269   31      558       50:25.60    51:28.97     16:36/M
124    Kelly Nottingham                  Cleveland  OH         971   36      560       50:26.05    50:59.41     16:27/M
125    Debbie Mulhern                    Broadview Heights     956   39      561       50:26.18    50:59.51     16:27/M
126    Alisha Bausone                    Cleveland  OH        1177   31      562       50:53.18    51:09.05     16:30/M
127    Dawn Biggs                        Aurora  OH            735   39      563       50:53.51    51:09.46     16:30/M
128    Laura Dunn                        Beachwood  OH        1217   30      565       51:03.24    51:13.96     16:31/M
129    Angela Glassco                    Cleveland  OH         827   39      570       51:35.31    52:33.85     16:57/M
130    Anya Hodgson                      Cleveland  OH        1382   33      571       51:35.74    52:29.74     16:56/M
131    Bethany Thomas                    Lakewood  OH         1101   34      577       51:57.56    52:35.81     16:58/M
132    Lyn Nagy                          Bay Village  OH       963   37      579       51:58.18    52:35.66     16:58/M
133    Hedi Nasheri                      Chagrin Falls  OH    1207   34      582       52:21.90    52:57.49     17:05/M
134    Laura Bouchahine                  Brecksville  OH       743   35      588       53:18.74    54:16.25     17:30/M
135    Heather Hofman                    Cleveland  OH         854   33      592       57:22.24    58:27.53     18:51/M
136    Terri Murphy                      Cleveland  OH         960   39      600       59:29.84  1:00:19.92     19:27/M
137    Robin Helbig                      Brecksville  OH       850   38      601       59:30.32  1:00:19.86     19:27/M
Top

Male 30 to 39

Record: Jeremy Xarins – Year: 2010 – Time: 15:33.28- New Record!

                                                                                               Chip         Gun  
Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
1    Jake Krider                       North Olmsted  OH     895   34        8       18:50.73    19:00.48      6:08/M
2    Mike Brown                        Cleveland  OH        1160   38       13       19:30.16    19:32.91      6:18/M
3    Frank Chahulski                   Strongsville  OH      754   32       14       19:32.90    19:33.87      6:18/M
4    Doug McKean                       Cleveland  OH        1286   32       15       19:32.98    19:34.37      6:19/M
5    Aaron Tillman                     Lakewood  OH         1304   30       17       19:56.09    20:06.12      6:29/M
6    Brad Lantz                        Hudson  OH            905   31       24       20:28.87    20:32.20      6:37/M
7    Anthony Piyor                     Akron  OH            1248   30       31       20:56.50    21:45.67      7:01/M
8    Alex Sarady                       Lakewood  OH         1045   32       34       21:06.10    21:19.21      6:53/M
9    Michael Evans                     Bedford Heights  OH   803   31       38       21:13.00    21:18.95      6:52/M
10    Bob Colacarro                     Westlake  OH          765   34       41       21:20.09    21:22.68      6:54/M
11    Sean Kilban                       Cleveland  OH        1285   39       44       21:44.56    21:45.32      7:01/M
12    Michael Stewart                   Cleveland  OH        1095   33       46       21:52.64    22:04.88      7:07/M
13    Matt Piskur                       Elyria  OH           1002   37       48       21:57.35    22:23.28      7:13/M
14    David Debord                      Cleveland  OH         779   32       50       22:06.73    22:40.90      7:19/M
15    Pat Conlon                        Cleveland  OH        1178   39       56       22:25.85    22:32.78      7:16/M
16    Adam Pierce                       Fairview Park  OH     995   38       59       22:36.79    22:51.58      7:22/M
17    Matthew Millard                   Cleveland  OH         945   31       60       22:39.02    23:22.01      7:32/M
18    Shawn Windle                      Westlake  OH         1230   34       61       22:39.91    22:46.96      7:21/M
19    Kevin Schneider                   Rocky River  OH      1050   30       62       22:41.82    22:45.29      7:20/M
20    Jacob Boscroy                     Cleveland  OH        1324   31       63       22:42.91    22:54.26      7:23/M
21    Reese Edwards                     Cleveland  OH        1255   30       65       22:50.92    23:24.70      7:33/M
22    Stephen Jackson                   Avon Lake  OH         865   39       66       22:50.95    23:24.66      7:33/M
23    Rick Ferrara                      Gates Mills  OH      1199   30       67       22:53.76    22:55.52      7:24/M
24    Jeffrey Hunter                    Cleveland  OH         858   32       68       22:56.54    23:01.95      7:25/M
25    Brad Hauber                       Cleveland  OH         849   38       72       23:03.56    23:10.00      7:28/M
26    Christopher Smith                 Brunswick  OH        1072   36       73       23:05.38    23:17.39      7:31/M
27    Patrick Mone                      Lakewood  OH          950   30       75       23:10.27    23:25.39      7:33/M
28    Mark Musson                       Cleveland  OH         961   30       80       23:23.05    24:09.25      7:47/M
29    David Young                       Olmsted Falls  OH    1136   39       81       23:23.73    23:49.22      7:41/M
30    Sam McNulty                       Cleveland  OH        1194   35       88       23:35.67    23:47.23      7:40/M
31    Eric Dietrich                     Solon  OH            1260   39       94       23:48.18    24:32.36      7:55/M
32    David Krupp                       Parma  OH             897   32       95       23:48.47    24:19.30      7:51/M
33    Fred Howery                       Fairview Park  OH    1226   39       96       23:49.70    24:11.61      7:48/M
34    Corey Gregg                       Lakewood  OH         1227   33      102       23:56.08    24:03.67      7:45/M
35    Todd Bartel                       Strongsville  OH     1208   38      104       23:57.84    24:09.29      7:47/M
36    Wayne Scott                       Cleveland  OH        1057   38      106       24:02.10    24:07.79      7:47/M
37    Tom Gill                          Lakewood  OH         1196   35      107       24:02.55    24:16.95      7:50/M
38    Daniel Clemens                    Cleveland  OH        1237   32      108       24:02.75    24:15.82      7:49/M
39    John Buzby                        Cleveland  OH         750   37      113       24:09.44    24:14.35      7:49/M
40    Brian King                        Cleveland  OH         874   33      116       24:12.68    24:24.19      7:52/M
41    Christopher Schell                Lakewood  OH         1047   30      121       24:23.18    24:26.17      7:53/M
42    Kirk Hodgson                      Cleveland  OH        1381   36      129       24:34.94    25:00.06      8:04/M
43    Scott Robinson                    Cleveland  OH        1241   34      131       24:39.92    25:25.24      8:12/M
44    Troy Piper                        Cleveland  OH        1000   36      136       24:46.64    25:26.56      8:12/M
45    Steve Tokish                      Eastlake  OH         1274   32      138       24:47.89    25:20.58      8:10/M
46    Jason Berner                      Mayfield Heights  O   734   34      141       24:53.58    25:35.25      8:15/M
47    Matt Silversten                   Cleveland  OH        1067   34      142       24:53.89    25:26.70      8:12/M
48    David Ozeriawiki                  Cleveland  OH        1314   39      145       24:55.09    25:19.58      8:10/M
49    Jeff Powalie                      Cleveland  OH        1014   35      147       24:55.70    25:28.30      8:13/M
50    Kevin Hudson                      Lakewood  OH          856   31      150       24:59.75    25:18.44      8:10/M
51    Jason Scott                       Mentor  OH           1055   33      157       25:07.64    25:24.04      8:12/M
52    Jason Samide                      Fairview Park  OH    1043   36      158       25:08.74    25:23.44      8:11/M
53    Chris Bongorno                    Cleveland  OH         741   31      159       25:10.06    26:06.44      8:25/M
54    Josh Hershberger                  Dublin  OH            852   32      162       25:21.19    25:47.46      8:19/M
55    Arik Kaschalk                     Cleveland  OH        1312   31      163       25:22.33    25:45.07      8:18/M
56    Adam Saurwein                     Cleveland  OH        1384   33      164       25:24.51    25:32.94      8:14/M
57    Gregory Smith                     Avon  OH             1075   37      166       25:33.52    25:50.81      8:20/M
58    Larry Croats                      Cleveland  OH        1147   39      167       25:34.39    25:56.88      8:22/M
59    Nathan Zavorek                    Eastlake  OH         1262   34      170       25:37.18    26:20.81      8:30/M
60    James Bongorno                    Cleveland  OH         742   30      173       25:38.95    26:36.37      8:35/M
61    Matthew Kissell                   Chagrin Falls  OH     879   33      174       25:39.48    26:01.63      8:24/M
62    Todd Snyder                       Cleveland  OH        1180   32      175       25:39.76    26:17.26      8:29/M
63    Ryan Clark                        Cleveland  OH        1321   31      184       26:11.19    26:23.91      8:31/M
64    David Stack                       Cleveland  OH        1091   39      188       26:18.35    26:29.24      8:33/M
65    David Martinez                    Cleveland  OH        1239   30      193       26:25.27    26:39.12      8:36/M
66    Joseph Del Re                     Cleveland  OH         781   32      196       26:29.97    26:34.27      8:34/M
67    Dan Bauer                         Lakewood  OH         1216   31      203       26:36.53    26:56.25      8:41/M
68    Ryan Zimmerman                    Macedonia  OH        1140   36      205       26:38.37    27:10.22      8:46/M
69    Brian Laney                       Stow  OH             1315   30      207       26:40.89    27:39.41      8:55/M
70    Joe Frey                          Cleveland  OH        1313   34      212       26:45.11    27:15.15      8:47/M
71    Mike Sanuk                        Cleveland  OH        1195   32      214       26:45.39    27:14.80      8:47/M
72    John Danik                        Mentor  OH            776   30      216       26:46.28    27:02.49      8:43/M
73    Mike MacEski                      North Olmsted  OH    1242   39      217       26:46.32    27:15.13      8:47/M
74    James Povejsil                    Mentor  OH           1013   34      218       26:46.34    27:02.18      8:43/M
75    Brian Bittner                     Eastlake  OH         1179   33      223       26:53.81    27:26.15      8:51/M
76    Gary Wilson Jr                    Mentor  OH           1131   33      225       26:57.79    27:41.24      8:56/M
77    Alex Spinds                       Parma  OH            1150   38      226       27:00.16    27:42.80      8:56/M
78    Chris Dugan                       North Ridgeville  O   794   38      232       27:06.67    27:26.06      8:51/M
79    Matthew Curry                     Cleveland  OH        1154   35      233       27:06.83    27:20.95      8:49/M
80    Mike Smith                        Cleveland  OH        1076   38      237       27:14.87    27:39.25      8:55/M
81    Jeff Conklin                      Broadview Heights    1176   31      238       27:15.19    27:28.63      8:52/M
82    Nick Soeder                       Cleveland  OH        1080   30      239       27:16.72    27:35.68      8:54/M
83    William Beachy                    Cleveland  OH        1390   36      249       27:30.16    28:19.58      9:08/M
84    Matt Barnes                       Lorain  OH            722   38      251       27:32.54    27:32.54      8:53/M
85    Joshua Pigman                     Cleveland  OH        1212   31      254       27:34.79    27:52.58      8:59/M
86    Nick Quirino                      Cleveland  OH        1318   39      257       27:38.58    28:09.54      9:05/M
87    Ryan Roman                        North Canton  OH     1035   30      260       27:42.92    28:24.04      9:10/M
88    Todd Shannon                      Eastlake  OH         1063   32      283       28:19.14    28:39.16      9:15/M
89    Kevin Wiley                       Shaker Heights  OH   1127   38      288       28:20.38    28:56.28      9:20/M
90    Whitey Woityra                    Cleveland  OH        1132   33      290       28:21.29    29:01.63      9:22/M
91    Matthew McAllister                Shaker Heights  OH    932   33      295       28:41.45    29:00.34      9:21/M
92    Jack Link                         Eastlake  OH         1143   36      320       29:20.20    29:47.72      9:36/M
93    Brian Canterbury                  Akron  OH            1183   33      327       29:35.83    29:50.73      9:37/M
94    Brad Berger                       Mayfield Heights  O   731   30      333       29:53.71    30:04.61      9:42/M
95    Charles Druesedow                 Fairview Park  OH    1203   30      350       30:14.05    30:25.72      9:49/M
96    Brian Kelly                       Rocky River  OH       870   31      351       30:20.51    30:57.94      9:59/M
97    Timothy Brown                     Berea  OH             748   30      360       30:35.65    31:31.16     10:10/M
98    Justin Falcone                    Painesville  OH      1268   30      364       30:42.54    30:53.92      9:58/M
99    Tim Kramer                        Willoughby  OH        893   36      365       30:43.74    31:11.23     10:04/M
100    Steven Beeler                     Cleveland  OH         728   31      370       30:57.23    31:14.15     10:05/M
101    Brett Harkins                     Avon  OH             1149   39      372       30:59.63    31:06.87     10:02/M
102    Sean Wenger                       Lorain  OH           1122   31      384       31:24.62    31:46.91     10:15/M
103    Dave Diffendal                    Lakewood  OH          786   32      395       31:38.67    31:56.87     10:18/M
104    Jason Leuenberger                 Lakewood  OH          910   31      398       31:43.82    31:51.21     10:16/M
105    Jeffery Chen                      Sandusky  OH          757   39      406       31:52.89    32:43.65     10:33/M
106    Tony Harmon                       Aurora  OH            845   33      430       32:46.67    33:18.35     10:45/M
107    Jeremy Petro                      Columbia Station  O   990   31      451       33:50.32    34:44.47     11:12/M
108    Kyle Weigand                      Lakewood  OH         1118   31      453       33:56.84    34:18.25     11:04/M
109    Joe Schneid                       North Olmsted  OH    1289   39      468       34:18.09    34:31.78     11:08/M
110    Justin Sohnlein                   Cleveland  OH        1081   31      470       34:30.10    35:12.39     11:21/M
111    Eric Webser                       Cleveland  OH        1319   31      474       34:51.50    34:55.35     11:16/M
112    Kent Mesnard                      Fairview Park  OH    1257   33      477       34:59.29    35:42.14     11:31/M
113    Daniel Bailey                     Kent  OH              716   34      486       35:31.29    36:21.84     11:44/M
114    Mark Rundle                       Medina  OH           1037   32      496       36:28.54    36:57.83     11:55/M
115    Andy Andrako                      Rocky River  OH       705   30      498       36:34.44    36:44.09     11:51/M
116    Matt Ward                         Proctorville  OH     1299   32      502       36:43.40    36:56.44     11:55/M
117    Charles Orinoco                   Cleveland  OH         979   30      504       36:48.43    37:04.47     11:57/M
118    Lance Stunning                    Cleveland  OH        1383   35      539       41:49.49    42:22.19     13:40/M
119    Rossairo Augustino                Cleveland  OH         713   30      552       45:33.66    46:18.79     14:56/M
120    Andrew Stachowiak                 Brunswick  OH        1089   32      554       46:42.41    47:30.17     15:19/M
Top

Female 40 to 49

Record: Maureen Scullin – Year: 2007 – Time: 21:49.05

                                                                                               Chip         Gun  
Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
1    Laura Crabb                       Bay Village  OH      1323   41       51       22:06.91    22:14.38      7:10/M
2    Lisa Evans                        Lakewood  OH         1294   42       78       23:19.98    23:24.18      7:33/M
3    Susie Mone                        Hinckley  OH          951   47       79       23:21.60    23:25.13      7:33/M
4    Christine Domme                   Cleveland  OH         789   40       89       23:35.84    23:37.86      7:37/M
5    Elaine Chontos                    Cleveland  OH         761   45      109       24:03.55    24:10.48      7:48/M
6    Jennifer Field                    Cleveland  OH         810   43      134       24:44.20    25:24.49      8:12/M
7    Kim Sotak                         Northfield  OH       1085   48      148       24:56.46    25:02.84      8:05/M
8    Amy Bush                          Lakewood  OH          749   40      152       25:00.16    25:02.96      8:05/M
9    Jeanine Nemecek                   Cleveland  OH        1159   40      235       27:09.20    27:33.46      8:53/M
10    Jacqueline Lausin                 Eastlake  OH          907   42      256       27:38.08    28:31.05      9:12/M
11    Laura Mimura                      Avon Lake  OH         948   48      258       27:39.33    28:26.35      9:10/M
12    Megan O'Bryan                     Cleveland  OH        1172   40      292       28:31.90    28:35.55      9:13/M
13    Sue Ambro                         Lakewood  OH          703   40      305       28:51.21    29:00.82      9:21/M
14    Nancy Kingsland                   Cleveland  OH        1281   45      343       30:02.99    30:26.91      9:49/M
15    Jan Omacht                        Broadview Heights     978   42      346       30:10.78    30:30.30      9:50/M
16    Laura Lewis                       University Heights    916   41      349       30:13.71    30:53.57      9:58/M
17    Laura Scherer                     Cleveland  OH        1205   46      362       30:40.47    31:27.99     10:09/M
18    Liz Monahan                       Strongsville  OH     1162   41      376       31:04.14    31:43.23     10:14/M
19    Cristal Doherty                   Mayfield Heights  O  1161   40      389       31:32.41    32:11.26     10:23/M
20    Kathleen Nofel                    Cleveland  OH        1297   45      410       32:01.67    32:14.08     10:24/M
21    Regina Geither                    Parma  OH             822   42      411       32:04.10    32:23.62     10:27/M
22    Cindy Schumacker                  Rocky River  OH      1053   45      425       32:34.87    33:30.17     10:48/M
23    Ana McLean                        Strongsville  OH     1387   41      431       32:47.79    33:02.67     10:39/M
24    Melissa Malley                    Westlake  OH          928   41      454       34:00.06    34:40.03     11:11/M
25    Cindy Menefee                     North Ridgeville  O  1252   45      469       34:26.29    34:56.19     11:16/M
26    Shelly Nahrstedt                  Avon Lake  OH         964   48      471       34:31.34    35:11.31     11:21/M
27    Tracy Biller                      Westlake  OH          736   41      475       34:52.61    35:29.11     11:27/M
28    Kate Klein                        Cleveland  OH         882   43      476       34:56.42    38:17.07     12:21/M
29    Kirsten Frei-Herrmann             Twinsburg  OH         818   43      480       35:11.83    35:32.75     11:28/M
30    Renee Slaw                        Cleveland  OH        1070   42      485       35:26.36    36:18.91     11:43/M
31    Carol Maxwell                     North Olmsted  OH     931   46      493       36:02.30    36:29.65     11:46/M
32    Christine Cowen                   Lakewood  OH          770   43      494       36:07.49    36:30.16     11:46/M
33    Laura McDonlad                    Cleveland  OH         938   49      508       36:57.12    37:04.89     11:57/M
34    Frances Prusha                    Hinckley  OH         1019   45      512       37:08.12    37:22.31     12:03/M
35    Lisa Whitfield                    Oberlin  OH          1125   42      525       37:46.83    38:13.35     12:20/M
36    Jamie Kortan                      Brunswick  OH         889   42      535       39:13.99    39:23.05     12:42/M
37    Laura Linn                        Bay Village  OH       918   44      536       40:34.96    40:57.25     13:13/M
38    Deborah McCormick                 Lebanon  OH           936   45      542       42:18.93    42:42.27     13:46/M
39    Cobi Dorn                         Huntsburg  OH        1163   41      544       42:50.83    43:06.67     13:54/M
40    Janet Kinzel                      Independence  OH      876   48      555       47:29.42    48:17.21     15:35/M
41    Kelly Tuokkola                    Lorain  OH           1311   44      568       51:18.93    51:50.03     16:43/M
42    Trena Falencki                    Lorain  OH            807   44      569       51:19.58    51:50.55     16:43/M
43    Kelley Barnes                     Lorain  OH            721   44      572       51:35.96    52:06.95     16:48/M
44    Debbie Drennan                    Parma  OH             791   40      574       51:39.59    52:34.53     16:57/M
45    Eva Mittler                       Cleveland  OH         949   40      575       51:54.32    52:59.89     17:05/M
46    Susan Lowe                        Bay Village  OH       920   48      578       51:57.68    52:35.82     16:58/M
47    Linda Podolski                    North Royalton  OH   1007   45      587       53:17.25    54:15.47     17:30/M
48    Jody Pucella                      Cleveland  OH        1020   49      593       58:44.89    59:39.12     19:15/M
49    Frankie Smith                     Cleveland  OH        1073   42      595       59:11.31    59:49.76     19:18/M
50    Caroline Brill                    Broadview Heights    1218   42      596       59:12.17    59:49.67     19:18/M
51    Michelle Hasson                   Eastlake  OH          848   43      597       59:22.70  1:00:15.13     19:26/M
52    Nancy Nimrichter                  Middlefield  OH       969   47      598       59:24.59  1:00:16.59     19:26/M
Top

Male 40 to 49

Record: Tom Maloney – Year: 2008 – Time: 16:57.85

                                                                                               Chip         Gun  
Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
1    Joe Hoffman                       North Royalton  OH   1276   44        4       18:02.24    18:02.43      5:49/M
2    Kevin Landis                      Elyria  OH            903   42        6       18:26.19    18:27.10      5:57/M
3    Neil Dostal                       Cleveland  OH         790   49       11       19:07.51    19:08.89      6:10/M
4    Dave Gudat                        Cleveland  OH         838   41       18       19:57.45    19:59.27      6:27/M
5    Matthew Yetter                    Lakewood  OH         1135   45       27       20:35.01    20:36.91      6:39/M
6    Peter Anderson                    Broadview Heights     704   45       28       20:39.18    20:45.07      6:42/M
7    Kevin Smyth                       Cleveland  OH        1078   43       32       20:57.13    21:00.15      6:46/M
8    Tom Gibeaut                       Olmsted Falls  OH     826   47       39       21:14.12    21:16.31      6:52/M
9    Ronald Geither                    Parma  OH             823   44       40       21:17.18    21:37.45      6:58/M
10    David Podolski                    North Royalton  OH   1005   44       42       21:30.98    21:36.50      6:58/M
11    Michael Pavlovack                 Mentor  OH           1181   43       52       22:10.47    22:13.37      7:10/M
12    Terry Spisak                      Aurora  OH           1087   49       54       22:20.17    22:35.42      7:17/M
13    Ron Bucey                         Cleveland  OH        1221   47       55       22:20.42    22:24.18      7:14/M
14    Michael Sathre                    Bay Village  OH      1046   42       70       23:00.36    23:04.82      7:26/M
15    Mike Powers                       Broadview Heights    1016   40       82       23:24.55    23:59.56      7:44/M
16    Jim Ray                           Cleveland  OH        1202   47       92       23:45.51    23:47.47      7:40/M
17    Joe Zeitz                         Twinsburg  OH        1138   42      110       24:03.61    24:07.75      7:47/M
18    Eric Tuokkola                     Lorain  OH           1310   44      114       24:10.19    24:45.69      7:59/M
19    Vince Dicaprio                    North Royalton  OH   1266   42      119       24:18.16    24:43.06      7:58/M
20    James Young                       Parma  OH            1137   40      127       24:34.53    24:59.71      8:04/M
21    Mark Miazga                       Cleveland  OH         942   48      128       24:34.77    24:58.76      8:03/M
22    Peter Russell                     Strongsville  OH     1038   44      146       24:55.31    25:17.22      8:09/M
23    Sean Fowler                       Sheffield Lake  OH    817   40      178       25:49.38    25:51.43      8:20/M
24    Jerry Schetterer                  Cleveland  OH        1049   43      199       26:33.89    27:16.52      8:48/M
25    Larry Stafford                    Willoughby  OH       1142   44      201       26:34.80    27:13.85      8:47/M
26    Mike Shanabruch                   Cleveland  OH        1155   44      228       27:01.28    27:28.13      8:52/M
27    Michael Kilbane                   Cleveland  OH        1278   46      240       27:19.05    28:03.51      9:03/M
28    Jim Sandy                         Medina  OH           1308   41      267       27:48.49    27:59.97      9:02/M
29    Ken Haughawout                    Cleveland  OH        1235   42      280       28:17.20    28:26.98      9:10/M
30    Paul Falencki                     Lorain  OH            806   48      298       28:44.63    29:21.11      9:28/M
31    Frank Chontos                     Cleveland  OH         762   47      301       28:46.01    28:52.65      9:19/M
32    Mathew Gleeson                    Chagrin Falls  OH     829   42      325       29:29.34    30:10.75      9:44/M
33    Travis Gertner                    Bay Village  OH       825   40      363       30:42.35    31:09.73     10:03/M
34    Alan Antel                        Bay Village  OH       708   44      378       31:07.17    31:30.18     10:10/M
35    Mark Kinzel                       Independence  OH      877   45      419       32:22.39    32:40.85     10:32/M
36    Glenn Nickerson                   Cleveland  OH        1233   49      443       33:29.43    33:31.60     10:49/M
37    John Limoli                       Rocky River  OH       917   41      497       36:32.04    36:57.92     11:55/M
38    Jim Kemp                          Avon Lake  OH        1234   47      530       38:27.16    38:48.58     12:31/M
39    Robert Drennan                    Parma  OH             792   43      573       51:38.60    52:34.16     16:57/M
Top

Female 50 to 59

Record: Joanne Collins – Year: 2009 – Time: 21:54.80

                                                                                               Chip         Gun  
Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
1    Jean Budowanec                    Hinckley  OH         1305   52      241       27:19.86    27:31.85      8:53/M
2    Kathleen Baker                    North Royalton  OH    717   51      259       27:40.03    27:57.29      9:01/M
3    Laura Knowles                     Cleveland  OH         885   58      297       28:43.70    29:05.82      9:23/M
4    Carolyn Kollin                    Olmsted Falls  OH     888   52      309       29:00.19    29:39.53      9:34/M
5    Marcia Pothier                    Westlake  OH         1265   53      342       30:02.91    30:19.68      9:47/M
6    Michaelann Deville                Lakewood  OH          783   52      355       30:27.09    30:37.49      9:53/M
7    Gale Connor                       Independence  OH      767   51      369       30:56.76    31:25.32     10:08/M
8    Cathy King                        Mayfield Heights  O   875   55      393       31:36.78    32:13.38     10:24/M
9    Melissa Rinehart                  Lakewood  OH         1028   50      394       31:37.75    31:49.81     10:16/M
10    Paula Nylander                    Brecksville  OH       973   54      447       33:36.87    34:15.27     11:03/M
11    Dianne Morus                      Avon  OH              954   57      473       34:38.65    35:07.92     11:20/M
12    Susan Stewart                     Cleveland  OH        1096   58      490       35:50.13    36:00.52     11:37/M
13    Linda Dick                        Lakewood  OH          785   51      501       36:42.26    37:27.35     12:05/M
14    Beth Cooper                       Cleveland  OH         769   50      533       38:44.88    39:38.56     12:47/M
15    Judy Comeau-Hart                  Cleveland  OH         766   58      538       40:40.39    41:28.11     13:23/M
16    Denise Calvitti                   Fairview Park  OH     753   59      540       41:53.02    42:17.15     13:38/M
17    Nancy Gallagher                   Strongsville  OH      819   58      559       50:25.90    51:29.27     16:36/M
18    Donna Richey                      Wickliffe  OH        1025   53      594       58:46.27    59:39.91     19:15/M
19    Ann Monroe                        Chagrin Falls  OH     952   57      599       59:25.78  1:00:15.71     19:26/M
Top

Male 50 to 59

Record: John Lenandowski – Year: 2007 – Time: 18:00.55

                                                                                               Chip         Gun  
Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
1    Kerry Hunter                      Brunswick  OH         859   51       21       20:02.50    20:04.46      6:28/M
2    John Hurley                       Berea  OH            1169   54       37       21:10.84    21:11.88      6:50/M
3    John Sotak                        Northfield  OH       1084   50       43       21:40.52    21:47.16      7:02/M
4    Paul Herrgesell                   Cleveland  OH         851   50       86       23:31.86    24:24.41      7:52/M
5    Tim Pennell                       Brunswick  OH         988   57       99       23:52.35    24:06.18      7:46/M
6    Thomas Wolf                       Strongsville  OH     1134   52      124       24:27.25    24:37.82      7:56/M
7    Thomas Emig                       Cleveland  OH         800   52      165       25:25.60    25:48.70      8:19/M
8    Jim Schwalm                       Ann Arbor  MI        1054   59      171       25:38.05    26:00.47      8:23/M
9    Mike Nalepka                      Mayfield Heights  O  1188   50      187       26:17.85    26:42.19      8:37/M
10    Kenneth Fisher                    Cleveland  OH         812   58      204       26:37.65    26:50.53      8:39/M
11    Mitch Zunich                      Amherst  OH          1231   50      242       27:22.70    27:43.71      8:56/M
12    Christopher Milliron              Cleveland  OH         947   53      253       27:33.88    27:39.14      8:55/M
13    Joe Monroe                        Chagrin Falls  OH     953   58      262       27:43.43    27:48.64      8:58/M
14    Richard Baker                     North Royalton  OH    718   52      270       27:49.39    28:05.74      9:04/M
15    Edward Clark                      Wadsworth  OH         764   54      296       28:43.06    29:11.44      9:25/M
16    Gary Underwood                    Cleveland  OH        1112   56      306       28:53.42    28:53.42      9:19/M
17    Don Kingsland                     Lakewood  OH         1279   56      326       29:33.25    29:57.76      9:40/M
18    William Plumer                    Atlanta  GA          1003   57      344       30:03.54    30:23.87      9:48/M
19    Al Pettit                         Parma  OH             992   55      347       30:11.52    30:44.77      9:55/M
20    William Forester                  Bay Village  OH       815   52      375       31:03.50    31:09.44     10:03/M
21    Jack Hutchinson                   Brunswick  OH         860   58      450       33:49.91    34:17.68     11:04/M
22    Mark Nylander                     Brecksville  OH      1254   57      499       36:38.90    37:17.34     12:02/M
23    Butch Robbins                     Mentor  OH           1220   57      524       37:37.21    38:27.27     12:24/M
24    Dan O'Leary                       Westlake  OH         1232   57      529       38:26.30    38:47.66     12:31/M
Top

Female 60 and Over

Record: Virginia Roedig – Year: 2010 – Time: 28:19.45- New Record!

                                                                                               Chip         Gun  
Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
1    Virginia Roedig                   Mentor  OH           1034   60      285       28:19.45    29:05.43      9:23/M
2    Sarah Nice                        Gates Mills  OH      1182   62      324       29:27.41    29:43.69      9:35/M
3    Mary Lou Bennett                  Broadview Heights    1141   63      336       29:58.57    30:21.01      9:47/M
4    Jacque Piper                      Kinsman  OH           998   60      427       32:45.19    33:31.26     10:49/M
5    Mary Glassco                      North Olmsted  OH     828   60      553       45:43.14    46:36.73     15:02/M
Top

Male 60 and Over

Record: Don Simm – Year: 2008 – Time: 20:54.55

                                                                                               Chip         Gun  
Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
1    Lenny Richter                     Eastlake  OH         1243   62       58       22:29.72    22:32.55      7:16/M
2    Reed Hinman                       Avon Lake  OH        1271   67       85       23:31.12    23:34.20      7:36/M
3    Dennis Piper                      Kinsman  OH           997   62      169       25:35.72    26:16.04      8:28/M
4    Jerry Curran                      Lakewood  OH          773   62      186       26:16.68    27:08.53      8:45/M
5    Dave Hart                         Cleveland  OH         846   63      522       37:30.56    38:18.63     12:21/M