2009 5K Results

Ohio City Run & Crawl 5K

Age Group Results

June 20, 2009


Hermes Sports & Events, Inc.



Men: 0- 1 2-20 21-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 1 2-20 21-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Open Winners

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Gina Gliozzo           Northfield  OH       222    34    21    20:10.63    20:20.61    00:09.98    6:34/M
Top

Female No Age Provided

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Courtney Miller        Cleveland  OH        319         296    29:29.42    29:54.18    00:24.76    9:39/M
2    Jennifer Smith         Brunswick  OH        393         386    33:22.33    33:47.51    00:25.18   10:54/M
3    Marie Stupica          Mentor  OH           581         469    59:47.85  1:00:43.79    00:55.94   19:35/M
4    Beth Markovic          Mentor  OH           580         470    59:48.86  1:00:44.31    00:55.45   19:35/M
Top

Female 20 and Under

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Brittany Bucey         Cleveland  OH        612    15   131    24:35.59    24:49.15    00:13.56    8:00/M
2    Rebecca Lehane         Columbia Station  O  516    19   188    26:30.00    26:50.97    00:20.97    8:39/M
3    Melissa Barry          Cleveland  OH        490    20   295    29:25.63    29:33.42    00:07.79    9:32/M
4    Sabrina England        Brecksville  OH      629    14   334    31:08.13    32:42.61    01:34.48   10:33/M
5    Sarah Gallagher        Olmsted Falls  OH    217    19   362    32:17.26    32:30.75    00:13.49   10:29/M
6    Linda Bucey            Cleveland  OH        611    16   377    32:59.39    33:13.15    00:13.76   10:43/M
7    Kalee Fennelly         Cleveland  OH        207    20   399    33:51.25    34:21.03    00:29.78   11:05/M
8    Stephanie Maderic      Cleveland  OH        300    19   431    37:13.19    37:29.56    00:16.37   12:05/M
Top

Female 21 to 29

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Rachael Quiring        Brunswick  OH        491    22    38    21:39.03    21:44.70    00:05.67    7:01/M
2    Kelly Staruch          Westlake  OH         401    24    49    22:09.63    22:14.24    00:04.61    7:10/M
3    Sarah Gearhart         Cleveland  OH        218    24    63    22:38.18    22:43.74    00:05.56    7:20/M
4    Krista Petrolla        Cleveland  OH        663    25    69    22:45.27    23:04.52    00:19.25    7:26/M
5    Jessica Bagwell        Lakewood  OH         524    25    74    22:54.40    22:59.51    00:05.11    7:25/M
6    Kate Helfrich          Bemus Point  NY      569    22    80    23:09.71    23:17.19    00:07.48    7:31/M
7    Susan Hlava            Twinsburg  OH        466    28    83    23:19.77    23:35.46    00:15.69    7:36/M
8    Danielle Piscura       Cleveland  OH        656    28    86    23:24.91    23:46.74    00:21.83    7:40/M
9    Jessica James          North Olmsted  OH    646    29    95    23:39.49    24:03.74    00:24.25    7:45/M
10    Elyse Pothier          Westlake  OH         355    22    96    23:40.94    23:56.42    00:15.48    7:43/M
11    Adrianna Gugliotti     Cleveland  OH        614    24    99    23:47.18    24:04.99    00:17.81    7:46/M
12    Lindsay Herwerden      Cleveland  OH        242    27   101    23:49.04    24:00.25    00:11.21    7:45/M
13    Beth Litten            Cleveland  OH        294    28   111    24:03.09    24:09.04    00:05.95    7:47/M
14    Kristina Wolf          Cleveland  OH        454    26   120    24:12.31    24:20.64    00:08.33    7:51/M
15    Renee Froerer          Lakewood  OH         213    29   121    24:13.98    24:20.10    00:06.12    7:51/M
16    Mary Hutson            Cuyahoga Falls  OH   250    27   125    24:21.40    25:00.10    00:38.70    8:04/M
17    Molly Lenarcic         Newton Falls  OH     292    22   133    24:38.46    24:46.71    00:08.25    7:59/M
18    Heather Zeigler        Downers Grove  IL    444    29   137    24:42.35    24:49.72    00:07.37    8:00/M
19    Jennifer Flaherty      Kent  OH             211    27   148    24:59.93    25:09.66    00:09.73    8:07/M
20    Meredith Painter       Twinsburg  OH        339    25   168    25:53.14    26:10.91    00:17.77    8:26/M
21    Rachel Anderson        Strongsville  OH     487    23   170    25:59.79    26:22.09    00:22.30    8:30/M
22    Jill Anghilante        Lakewood  OH          95    28   175    26:13.14    26:20.26    00:07.12    8:30/M
23    Carlin Kilbane         Rocky River  OH      269    27   180    26:19.74    26:36.85    00:17.11    8:35/M
24    Beth Stallings         Lakewood  OH         519    26   184    26:24.82    26:33.37    00:08.55    8:34/M
25    Megan Smith            Chesterland  OH      542    27   192    26:35.58    27:11.62    00:36.04    8:46/M
26    Abigail Klamer         Chardon  OH          476    28   193    26:37.90    27:14.29    00:36.39    8:47/M
27    Stephanie Charles      Amherst  OH          126    28   195    26:40.14    27:42.59    01:02.45    8:56/M
28    Cassandra Stevenson    Cleveland  OH        654    26   196    26:43.83    27:11.08    00:27.25    8:46/M
29    Lauren Heath           Cleveland  OH        238    24   200    26:46.88    27:18.76    00:31.88    8:48/M
30    Molly O'Hare           Euclid  OH           334    23   201    26:47.15    26:59.54    00:12.39    8:42/M
31    Colleen Cano           Batavia  OH          121    26   202    26:47.22    27:32.15    00:44.93    8:53/M
32    Alisha Moreno          Broadview Heights    323    23   213    27:02.31    27:39.48    00:37.17    8:55/M
33    Dana Halicki           Broadview Heights    230    25   214    27:02.55    27:39.35    00:36.80    8:55/M
34    Brooke Tabaka          Cuyahoga Falls  OH   408    25   222    27:10.79    27:48.60    00:37.81    8:58/M
35    Anna Rodriguez         Mishawaka  IN        659    24   229    27:22.84    28:10.58    00:47.74    9:05/M
36    Lauren Ebling          Columbus  OH         202    28   234    27:25.17    27:55.47    00:30.30    9:00/M
37    Kelly McFeaters        Cleveland  OH        313    29   235    27:25.32    27:55.48    00:30.16    9:00/M
38    Kristin Gillombardo    Euclid  OH           642    26   240    27:37.77    28:22.50    00:44.73    9:09/M
39    Sandi Borgione         Cleveland  OH        450    25   242    27:39.63    28:02.84    00:23.21    9:03/M
40    Kate Hawk              Lakewood  OH         448    29   251    27:54.42    28:35.74    00:41.32    9:13/M
41    Amanda Escano          Cleveland  OH        205    22   253    27:56.93    28:33.62    00:36.69    9:13/M
42    Shannon Millard        Cleveland  OH        318    29   255    27:57.62    28:33.21    00:35.59    9:13/M
43    Michelle Szabo         Mentor  OH           475    25   258    28:06.12    28:33.17    00:27.05    9:13/M
44    Rosalyn Fry            Lakewood  OH         602    28   264    28:14.54    28:33.67    00:19.13    9:13/M
45    Bridget Bobel          New York  NY         104    29   265    28:15.01    28:45.85    00:30.84    9:16/M
46    Kelly Sandy            Leplante  MD         634    26   268    28:17.35    28:43.65    00:26.30    9:16/M
47    Kate Taseff            Cleveland  OH        462    27   271    28:23.91    28:45.66    00:21.75    9:16/M
48    Amy Busser             San Diego  CA        114    26   274    28:29.84    28:56.25    00:26.41    9:20/M
49    Karrie Leibacher       Cleveland  OH        291    25   275    28:30.25    28:56.18    00:25.93    9:20/M
50    Beth Simon             Lakewood  OH         388    29   276    28:31.07    28:42.32    00:11.25    9:15/M
51    Sarah Malenich         Lakewood  OH         301    29   284    28:56.51    29:06.57    00:10.06    9:23/M
52    Jenna Simenic          Cleveland  OH        385    25   290    29:14.81    29:23.81    00:09.00    9:29/M
53    Ashley Hackett         Cleveland  OH        227    25   291    29:15.40    29:23.78    00:08.38    9:29/M
54    Megan Monsman          Streetsboro  OH      321    29   292    29:19.57    29:51.01    00:31.44    9:38/M
55    Caitlin Lynch Huggins  Baltimore  MD        638    26   297    29:31.30    30:05.94    00:34.64    9:42/M
56    Devon Lynch-Huggins    Lakewood  OH         639    25   300    29:35.75    30:09.41    00:33.66    9:44/M
57    Susan Brunt            Lakewood  OH         112    26   301    29:38.72    30:04.69    00:25.97    9:42/M
58    Katelyn Gallagher      Olmsted Falls  OH    215    21   302    29:43.23    29:57.10    00:13.87    9:40/M
59    Michelle Parrett       Westlake  OH         341    28   304    29:49.45    30:15.60    00:26.15    9:45/M
60    Megan Anders           North Olmsted  OH     91    27   305    29:49.74    30:15.65    00:25.91    9:45/M
61    Erin Brown             Cleveland  OH        459    29   309    30:05.07    30:26.71    00:21.64    9:49/M
62    Kristin Habegger       Oregon  OH           226    23   310    30:05.22    30:51.59    00:46.37    9:57/M
63    Margaret Brinich       Lakewood  OH         623    23   312    30:11.83    30:24.94    00:13.11    9:48/M
64    Maureen Purcell        Cleveland  OH        360    27   318    30:30.92    31:05.21    00:34.29   10:02/M
65    Nicholl Karmansky      North Olmsted  OH    256    28   319    30:33.37    31:04.52    00:31.15   10:01/M
66    Robin Kratzemstein     Cleveland  OH        546    27   323    30:52.19    31:36.39    00:44.20   10:12/M
67    Carrie Linn            Cleveland  OH        293    29   326    30:53.04    31:09.44    00:16.40   10:03/M
68    Nichol Wickline        Cleveland  OH        429    28   337    31:21.06    32:16.28    00:55.22   10:25/M
69    Elizabeth Neuner       Cleveland  OH        463    27   338    31:21.33    31:42.56    00:21.23   10:14/M
70    Lizabeth Hansen        Cleveland  OH        464    27   339    31:21.36    31:42.91    00:21.55   10:14/M
71    Nikki Calabrese        North Royalton  OH   117    23   345    31:30.53    31:59.95    00:29.42   10:19/M
72    Casey Bernard          North Royalton  OH   102    24   347    31:31.33    32:00.60    00:29.27   10:19/M
73    Claire Brothers        Fairview Park  OH    111    29   352    31:39.80    32:08.03    00:28.23   10:22/M
74    Elizabeth Heath        Cleveland  OH        237    27   354    31:52.29    32:24.21    00:31.92   10:27/M
75    Melanie Collier        Cleveland  OH        128    24   355    31:55.38    32:27.51    00:32.13   10:28/M
76    Christine Adams        North Royalton  OH    90    26   356    31:57.82    32:29.81    00:31.99   10:29/M
77    April Lattner          Lakewood  OH         290    28   363    32:20.24    32:42.46    00:22.22   10:33/M
78    Juliann Zaylor         Chagrin Falls  OH    442    25   365    32:25.83    32:47.17    00:21.34   10:35/M
79    Abigail Zaylor         Chagrin Falls  OH    492    25   366    32:26.46    32:47.35    00:20.89   10:35/M
80    Tanisha Askew-Ginerich Cleveland  OH        647    26   370    32:32.19    32:39.21    00:07.02   10:32/M
81    Erin Kelsey            Huron  OH            259    26   371    32:33.42    32:59.86    00:26.44   10:38/M
82    Kendra Novotny         Cleveland  OH        633    26   372    32:33.85    33:00.42    00:26.57   10:39/M
83    Virginia Utz           Rocky River  OH      416    27   375    32:59.16    33:15.89    00:16.73   10:44/M
84    Katherine Voroselo     Cleveland  OH        420    24   379    33:03.05    33:49.45    00:46.40   10:55/M
85    Rebecca Kistler        Cuyahoga Falls  OH   272    27   382    33:12.10    33:26.76    00:14.66   10:47/M
86    Erika Wolford          Cleveland  OH        435    26   383    33:12.37    33:26.91    00:14.54   10:47/M
87    Tina McGee             Chagrin Falls  OH    314    27   384    33:13.81    33:33.95    00:20.14   10:49/M
88    Allison Trelka         Amherst  OH          447    23   390    33:30.04    33:45.82    00:15.78   10:53/M
89    Lisa Feld              Cleveland  OH        536    26   395    33:36.37    33:46.96    00:10.59   10:54/M
90    Kelly Knoblauch        Cleveland  OH        467    23   400    33:51.25    34:30.37    00:39.12   11:08/M
91    Alexis Supan           Beachwood  OH        534    23   401    33:51.51    34:30.67    00:39.16   11:08/M
92    Stacey Marotta         Brook Park  OH       306    29   402    33:52.25    34:02.91    00:10.66   10:59/M
93    Koli Stefanos          Strongsville  OH     523    25   405    34:11.85    34:20.61    00:08.76   11:05/M
94    Heather Page           Chagrin Falls  OH    570    25   409    34:36.81    34:57.94    00:21.13   11:16/M
95    Kristin Skrinyer       Stow  OH             664    25   411    34:38.00    34:51.51    00:13.51   11:15/M
96    Marcella Hovancsek     Gates Mills  OH      248    25   412    34:38.26    34:59.09    00:20.83   11:17/M
97    Rachel Edwards         Cleveland  OH        565    26   413    34:47.96    35:25.14    00:37.18   11:25/M
98    Laura Ulatowski        Cleveland  OH        695    28   416    35:31.94    36:25.52    00:53.58   11:45/M
99    Elisabeth Rathburn     Mentor  OH           361    27   418    35:44.20    36:36.28    00:52.08   11:48/M
100    Colleen Faciana        North Royalton  OH   206    24   420    35:52.51    36:18.53    00:26.02   11:43/M
101    Cassie Kennedy         Aurora  OH           263    22   421    35:52.99    36:18.95    00:25.96   11:43/M
102    Julie Roberts          Newton Falls  OH     364    24   424    35:58.39    36:06.99    00:08.60   11:39/M
103    Jessica Walrath        Cleveland  OH        422    28   426    36:10.38    36:20.55    00:10.17   11:43/M
104    Amanda Botson          Rocky River  OH      107    24   427    36:11.06    36:45.59    00:34.53   11:51/M
105    Aren Murad                                  327    29   429    36:13.42    36:30.04    00:16.62   11:46/M
106    Katherine Moss         Broadview Heights    325    28   430    36:47.57    37:06.57    00:19.00   11:58/M
107    Kelly Wasserman        Lakewood  OH         424    29   433    37:17.89    37:28.41    00:10.52   12:05/M
108    Kelley Gorbett         Lorain  OH           521    29   438    37:47.75    38:28.34    00:40.59   12:25/M
109    Loren Sobieski         Cleveland  OH        395    24   449    43:15.30    44:00.51    00:45.21   14:12/M
110    Rachel Cottom          Cleveland  OH        132    24   450    43:15.39    44:00.63    00:45.24   14:12/M
111    Mandy Carte            Cleveland  OH        122    25   454    43:44.67    44:36.16    00:51.49   14:23/M
112    Lori Tuscano           Euclid  OH           414    26   462    51:25.57    52:09.16    00:43.59   16:49/M
113    Christine Pettit       Eastlake  OH         349    26   463    51:26.02    52:09.31    00:43.29   16:49/M
114    Keesha Bazie           Cleveland  OH        662    29   471  1:00:04.73  1:00:56.77    00:52.04   19:39/M
115    Melissa Gurchensky     Cleveland  OH        451    28   472  1:00:05.41  1:00:56.01    00:50.60   19:39/M
116    Theresa Horvath        Cleveland  OH        247    26   473  1:00:06.16  1:00:56.58    00:50.42   19:39/M
Top

Female 30 to 39

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Dana Novotny           North Ridgeville  O  684    30    44    21:47.71    21:52.80    00:05.09    7:03/M
2    Amy Sullivan           Mentor  OH           404    32    66    22:40.68    22:48.14    00:07.46    7:21/M
3    Michelle Jack          Berea  OH            251    31    67    22:42.39    22:47.53    00:05.14    7:21/M
4    Erin Samide            Cleveland  OH        373    35    75    22:56.43    23:02.88    00:06.45    7:26/M
5    Enedina Canales        Lorain  OH           120    32    90    23:29.26    23:58.14    00:28.88    7:44/M
6    Carey McDonald         Twinsburg  OH        311    30   105    23:51.77    24:30.91    00:39.14    7:54/M
7    Molly Kennedy          Cleveland  OH        265    39   106    23:52.93    24:25.63    00:32.70    7:53/M
8    Jackie Belko           Twinsburg  OH         99    30   122    24:16.25    24:59.79    00:43.54    8:04/M
9    Jeanine Jandecka       Pittsburgh  PA       252    32   134    24:40.95    25:27.85    00:46.90    8:13/M
10    Anita Hamalainen       Cleveland  OH        231    31   140    24:51.69    25:01.35    00:09.66    8:04/M
11    Melissa Wright         Cleveland  OH        437    33   158    25:23.59    25:43.46    00:19.87    8:18/M
12    Marla Zarlenga         Rocky River  OH      441    38   160    25:27.80    25:53.17    00:25.37    8:21/M
13    Denise Stanphill       Medina  OH           399    34   171    26:00.84    26:40.34    00:39.50    8:36/M
14    Heather Manock         Harrisburg  PA       305    32   177    26:15.80    27:03.02    00:47.22    8:44/M
15    Megan Jones            Cleveland  OH        254    32   179    26:18.74    26:32.89    00:14.15    8:34/M
16    Erin Figer             Broadview Heights    567    31   181    26:22.68    26:41.12    00:18.44    8:36/M
17    Heather Carroll        North Ridgeville  O  495    30   189    26:32.93    26:43.59    00:10.66    8:37/M
18    Krisr Reeter           Cleveland  OH        362    34   191    26:34.96    27:07.94    00:32.98    8:45/M
19    Heather Vloc           Cleveland  OH        631    36   204    26:48.77    26:59.00    00:10.23    8:42/M
20    Janine Vloc            Cleveland  OH        632    38   206    26:50.75    27:00.08    00:09.33    8:43/M
21    Angela Passarelli      Cleveland  OH        578    30   210    26:56.41    27:08.15    00:11.74    8:45/M
22    Abbie Salovon          Chagrin Falls  OH    621    39   212    27:00.94    27:11.99    00:11.05    8:46/M
23    Jennifer Kennedy       Cleveland  OH        645    30   218    27:10.21    27:25.91    00:15.70    8:51/M
24    Karen Vitak            Cleveland  OH        529    33   225    27:19.23    27:44.61    00:25.38    8:57/M
25    Carol Ward             Proctorville  OH     478    30   227    27:21.65    27:29.62    00:07.97    8:52/M
26    Lisa Ellis             Cleveland  OH        203    34   237    27:33.88    27:56.33    00:22.45    9:01/M
27    Michelle Mauser        Cleveland  OH        308    36   243    27:43.03    28:02.50    00:19.47    9:03/M
28    Abbey Wilcox-Samide    Cleveland  OH        430    37   244    27:43.43    27:50.29    00:06.86    8:59/M
29    Amanda Burgett         Cleveland  OH        113    30   246    27:46.90    28:10.56    00:23.66    9:05/M
30    Liza Heinig            Avon  OH             239    34   248    27:51.02    28:32.56    00:41.54    9:12/M
31    Sarah Schaefer         Marysville  OH       379    31   257    28:03.36    28:34.22    00:30.86    9:13/M
32    Alyssa Weippert        Madison  OH          539    30   261    28:11.84    28:32.50    00:20.66    9:12/M
33    Noel Salwan            Cleveland  OH        665    36   277    28:31.80    29:12.94    00:41.14    9:25/M
34    Leigh Cavalli          Strongsville  OH     123    30   280    28:41.29    28:52.29    00:11.00    9:19/M
35    Lisa Plocher           Lakewood  OH         353    38   282    28:46.39    29:31.11    00:44.72    9:31/M
36    Jennifer Stakes        Akron  OH            398    33   303    29:44.52    30:12.93    00:28.41    9:45/M
37    Sandee Patti           Rocky River  OH      342    34   313    30:14.44    30:39.25    00:24.81    9:53/M
38    Kristy Lantz           Hudson  OH           289    30   314    30:15.00    30:15.00                9:45/M
39    Joseph Schneid         North Olmsted  OH    480    32   320    30:43.70    30:52.73    00:09.03    9:57/M
40    Ingrid Nolan           Cleveland  OH        332    37   321    30:50.52    30:58.60    00:08.08    9:59/M
41    Susan Thompson         North Royalton  OH   411    37   324    30:52.68    31:20.01    00:27.33   10:06/M
42    Molly Wimbiscus        Cleveland  OH        433    32   327    30:57.99    32:35.50    01:37.51   10:31/M
43    Elizabeth Hagen        Cleveland  OH        229    37   331    31:06.45    31:39.69    00:33.24   10:13/M
44    Nika McNulty           Cleveland  OH        316    32   333    31:07.64    31:57.14    00:49.50   10:18/M
45    Sunita Mathew          Lakewood  OH         307    32   336    31:08.83    32:42.92    01:34.09   10:33/M
46    Carla Laning           Northfield  OH       287    31   340    31:21.39    31:46.53    00:25.14   10:15/M
47    Jeanette Hollabaugh    Rocky River  OH      245    34   342    31:21.79    31:46.55    00:24.76   10:15/M
48    Laurie McWilliams-DunniCleveland  OH        483    35   346    31:30.84    31:53.33    00:22.49   10:17/M
49    Jami Walker            Lakewood  OH         518    32   349    31:32.08    31:40.42    00:08.34   10:13/M
50    Frances Dibello        Cleveland  OH        535    33   351    31:39.16    32:07.64    00:28.48   10:22/M
51    Leigh Ann Robusto      North Royalton  OH   365    32   367    32:28.49    32:48.72    00:20.23   10:35/M
52    Mellissa Degaetano     Chagrin Falls  OH    543    30   374    32:39.92    33:22.87    00:42.95   10:46/M
53    Maria Bidros           Cleveland  OH        609    33   376    32:59.26    33:15.63    00:16.37   10:44/M
54    Tim Monsman            Streetsboro  OH      322    30   380    33:04.64    33:35.54    00:30.90   10:50/M
55    Angela Hummel          Cleveland  OH        249    37   385    33:13.85    33:37.52    00:23.67   10:51/M
56    Heather Hlousek        Cleveland  OH        244    37   389    33:29.98    34:06.39    00:36.41   11:00/M
57    Karen Heitlinger       Cleveland  OH        240    36   392    33:31.15    34:07.51    00:36.36   11:00/M
58    Carrie Povejsil        Mentor  OH           357    33   397    33:42.60    34:15.70    00:33.10   11:03/M
59    Deborah Newell         Avon Lake  OH        331    34   403    34:07.87    34:46.71    00:38.84   11:13/M
60    Bridget Gorbett        Cleveland  OH        223    34   407    34:30.32    35:11.19    00:40.87   11:21/M
61    Marcy Lally            North Ridgeville  O  283    32   428    36:11.91    36:45.72    00:33.81   11:51/M
62    Natalie Gelbke         Rocky River  OH      469    32   432    37:14.68    38:05.47    00:50.79   12:17/M
63    Nicole Kyle            Lakewood  OH         281    31   434    37:34.38    38:15.50    00:41.12   12:20/M
64    Jennifer Musser        Strongsville  OH     330    32   435    37:35.23    38:13.81    00:38.58   12:20/M
65    Megan Dwyer            Lakewood  OH         201    32   436    37:41.74    38:10.60    00:28.86   12:19/M
66    Teresa Oszterling      Avon  OH             336    35   440    37:59.03    38:41.19    00:42.16   12:29/M
67    Jamee Perich           Cleveland  OH        497    32   441    38:17.40    38:28.34    00:10.94   12:25/M
68    Connie Calvert         Brecksville  OH      628    36   442    39:27.00    41:01.11    01:34.11   13:14/M
69    Diana Visi             Sheffield Lake  OH   419    35   445    40:26.63    40:34.28    00:07.65   13:05/M
70    Karen Cummings         Lakewood  OH         134    34   446    40:50.82    41:33.03    00:42.21   13:24/M
71    Melissa Feruito        Painesville  OH      208    37   447    42:44.67    43:34.01    00:49.34   14:03/M
72    Delia Mannen           Cleveland  OH        304    34   453    43:41.93    44:32.67    00:50.74   14:22/M
73    Leah Dalton            Cleveland  OH        135    33   455    43:53.88    44:36.34    00:42.46   14:23/M
74    Amy Kulisheck          Cleveland  OH        280    37   459    46:57.38    47:09.54    00:12.16   15:13/M
Top

Female 40 to 49

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Allison Carson         Solon  OH            500    46    54    22:20.00    22:27.22    00:07.22    7:15/M
2    Joy Harlor             Cleveland  OH        655    45    94    23:38.07    24:00.15    00:22.08    7:45/M
3    Beth Horvath           Painesville  OH      538    49   146    24:59.18    25:19.05    00:19.87    8:10/M
4    Leslie Simko           Hinckley  OH         387    46   182    26:23.60    26:32.78    00:09.18    8:34/M
5    Patty Maloyan          Richfield  OH        302    45   194    26:38.29    27:16.84    00:38.55    8:48/M
6    Nina Dechant           Cleveland  OH        474    47   223    27:14.26    27:58.34    00:44.08    9:01/M
7    Laura Freeman          Mantua  OH           212    47   228    27:22.32    27:28.30    00:05.98    8:52/M
8    Jennifer Maderic       Cleveland  OH        299    48   236    27:30.23    27:45.31    00:15.08    8:57/M
9    Karen Gallagher        Olmsted Falls  OH    214    45   238    27:34.94    27:48.07    00:13.13    8:58/M
10    Janice Klesta          Elyria  OH           273    49   249    27:51.20    28:19.72    00:28.52    9:08/M
11    Kelli Zacharias        Cleveland  OH        572    42   272    28:24.59    28:39.42    00:14.83    9:15/M
12    Janet Yasechko         Ravenna  OH          593    47   273    28:28.88    29:28.92    01:00.04    9:30/M
13    Nancy Kingsland        Cleveland  OH        607    44   287    29:03.00    29:22.77    00:19.77    9:28/M
14    Joni Androne           North Olmsted  OH     93    45   289    29:11.85    29:11.85                9:25/M
15    Lynne Day              Cleveland  OH        604    40   308    30:04.27    30:31.70    00:27.43    9:51/M
16    Anita Gillberg         Avon  OH             219    44   316    30:24.41    30:34.46    00:10.05    9:52/M
17    Monica Owen            Lakewood  OH         338    43   329    30:59.90    31:31.25    00:31.35   10:10/M
18    Sue Costello           Cleveland  OH        131    45   330    31:00.23    31:14.65    00:14.42   10:05/M
19    Michael O'Callaghan    Cleveland  OH        636    46   344    31:25.91    31:39.01    00:13.10   10:13/M
20    Sharon Zeck            Cleveland  OH        443    47   350    31:35.36    31:50.95    00:15.59   10:16/M
21    Esther Hazlett         Lakewood  OH         236    41   357    32:04.26    32:40.11    00:35.85   10:32/M
22    Charbonneau Tracey     Broadview Heights    493    42   360    32:08.07    32:25.15    00:17.08   10:27/M
23    Carol Skoglund         Cleveland  OH        389    46   369    32:30.56    32:53.69    00:23.13   10:36/M
24    Jackie Pangonis        Twinsburg  OH        608    41   373    32:35.10    33:06.37    00:31.27   10:41/M
25    Jackie Wilkins         Medina  OH           431    40   381    33:10.83    33:50.44    00:39.61   10:55/M
26    Laura Lehane           Columbia Station  O  517    47   388    33:29.12    33:51.54    00:22.42   10:55/M
27    Elaine Campbell        Brecksville  OH      119    45   394    33:35.29    34:09.02    00:33.73   11:01/M
28    Carol Maxwell          North Olmsted  OH    309    45   404    34:08.96    34:39.19    00:30.23   11:11/M
29    Pam Kennedy            Aurora  OH           266    49   417    35:43.76    36:08.43    00:24.67   11:39/M
30    Kate Rosfelder         Rocky River  OH      648    40   422    35:56.26    36:40.82    00:44.56   11:50/M
31    Kathleen Nofel         Cleveland  OH        479    44   444    40:05.79    40:14.95    00:09.16   12:59/M
32    Karen Gorsuch          Olmsted Falls  OH    224    47   458    46:39.76    47:04.61    00:24.85   15:11/M
33    Melissa Rinehart       Lakewood  OH         618    49   465    58:41.79    59:42.40    01:00.61   19:15/M
34    Debbie Kramp           Cleveland  OH        651    42   468    58:43.61    59:44.51    01:00.90   19:16/M
Top

Female 50 to 59

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Joanne Collins         Avon  OH             455    50    45    21:54.80    22:00.63    00:05.83    7:06/M
2    Cathy Johnston         Painesville  OH      471    50   112    24:04.56    24:24.12    00:19.56    7:52/M
3    Laura Knowles          Cleveland  OH        274    57   197    26:45.24    27:09.08    00:23.84    8:45/M
4    Donna Poseidon         Cleveland  OH        354    55   269    28:17.74    28:55.21    00:37.47    9:20/M
5    Karen Stross           Cleveland  OH        403    55   293    29:19.58    29:27.01    00:07.43    9:30/M
6    Jane Springer          Aurora  OH           397    58   299    29:34.64    29:59.36    00:24.72    9:40/M
7    Christine Rohn-Tielke  Avon  OH             367    58   307    29:53.40    30:25.13    00:31.73    9:49/M
8    Marcia Pothier         Westlake  OH         356    52   391    33:31.08    33:47.20    00:16.12   10:54/M
9    Kelly Rudy             Cleveland  OH        370    50   415    35:10.95    35:25.80    00:14.85   11:25/M
10    Virginia Dodo          Cleveland  OH        197    52   419    35:44.56    36:36.60    00:52.04   11:48/M
11    Kathryn Weise          Cleveland  OH        427    54   423    35:56.32    36:40.76    00:44.44   11:50/M
12    Linda Dick             Lakewood  OH         136    50   425    36:04.25    36:27.24    00:22.99   11:45/M
13    Cathy Kelly            Cleveland  OH        258    55   443    39:28.50    40:20.30    00:51.80   13:01/M
14    Mickie Murphy          Chesterland  OH      532    59   451    43:25.86    44:08.77    00:42.91   14:14/M
15    Linda Pettit           Cleveland  OH        351    53   457    46:22.01    47:04.80    00:42.79   15:11/M
16    Pam Murad              Cleveland  OH        328    53   460    48:45.22    49:04.06    00:18.84   15:50/M
17    Deborah Palko          Independence  OH     340    54   464    52:13.50    52:59.91    00:46.41   17:05/M
Top

Overall Male Open Winners

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    William Biscoff        Cleveland  OH        637    44     1    17:56.53    18:00.06    00:03.53    5:48/M
Top

Male No Age Provided

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Sam McNullty                                595         108    23:57.60    24:46.32    00:48.72    7:59/M
2    Matt Heyduk            Bay Village  OH      690         298    29:32.58    29:50.63    00:18.05    9:37/M
3    Mark Prieman                                596         364    32:20.26    33:00.65    00:40.39   10:39/M
4    Peter Usante           Cleveland  OH        652         467    58:43.17    59:44.45    01:01.28   19:16/M
Top

Male 20 and Under

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Blake Pecoraro         Avon  OH             344    14    18    19:56.75    20:00.48    00:03.73    6:27/M
2    Nick Gillombardo       Independence  OH     641    20   147    24:59.33    25:43.80    00:44.47    8:18/M
3    Brandon Russo          Olmsted Falls  OH    371    19   208    26:54.84    27:06.83    00:11.99    8:45/M
Top

Male 21 to 29

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Thomas Francescangeli  Cleveland  OH        576    25     6    18:12.79    18:48.51    00:35.72    6:04/M
2    Patrick Fields         Berea  OH            488    24     7    18:46.91    19:09.37    00:22.46    6:11/M
3    Timothy Jones          Cleveland  OH        601    29     9    18:48.45    18:53.36    00:04.91    6:05/M
4    Trevor Hunt            Cleveland  OH        650    26    11    18:57.05    19:09.98    00:12.93    6:11/M
5    Ryan McCartney         Cleveland  OH        310    24    14    19:16.10    19:20.30    00:04.20    6:14/M
6    Jamie Kish             Cleveland  OH        456    26    16    19:29.52    19:35.44    00:05.92    6:19/M
7    Jeremiah Walton        Jacksonville  FL     423    27    22    20:17.02    20:21.68    00:04.66    6:34/M
8    Christopher Murphy     Cleveland  OH        547    28    26    20:36.10    20:41.38    00:05.28    6:40/M
9    Michael Wolford        Cleveland  OH        436    27    27    20:39.34    20:51.37    00:12.03    6:44/M
10    Tim Day                Cleveland  OH        644    25    35    21:20.54    21:46.12    00:25.58    7:01/M
11    Anthony Pryor          Cleveland  OH        689    29    39    21:40.09    22:02.94    00:22.85    7:06/M
12    Chad Blanchard         Cleveland  OH        499    27    43    21:47.56    22:01.99    00:14.43    7:06/M
13    Geoffrey Fleming       Brecksville  OH      615    26    47    22:03.67    22:20.93    00:17.26    7:12/M
14    Brett Stroney          Avon  OH             687    25    55    22:21.37    22:34.67    00:13.30    7:17/M
15    Dan Bennett            Rocky River  OH      540    29    57    22:28.21    22:37.88    00:09.67    7:18/M
16    Patrick Mone           Westlake  OH         320    29    58    22:28.28    22:51.39    00:23.11    7:22/M
17    Robert Page            Washington  DC       571    26    65    22:39.61    23:01.85    00:22.24    7:25/M
18    Mark Musser            Cleveland  OH        694    29    70    22:47.14    23:34.58    00:47.44    7:36/M
19    Gordon Kropp           Lakewood  OH         590    26    77    23:06.06    23:24.64    00:18.58    7:33/M
20    Grant Gavduer          Cleveland  OH        496    29    78    23:06.26    23:26.94    00:20.68    7:34/M
21    Carlo Claridad         Cleveland  OH        591    23    88    23:26.17    23:45.06    00:18.89    7:40/M
22    John Reeve             Akron  OH            622    26    92    23:35.26    23:53.45    00:18.19    7:42/M
23    Alex Piercey           Brook Park  OH       686    25   100    23:48.67    24:03.54    00:14.87    7:45/M
24    Dominic Litten         Cleveland  OH        295    28   110    24:02.73    24:09.10    00:06.37    7:47/M
25    Tristan Morris         Olmsted Falls  OH    324    21   117    24:10.10    24:22.56    00:12.46    7:52/M
26    David Kim              MacEdonia  OH        270    21   126    24:26.86    24:57.04    00:30.18    8:03/M
27    Resse Edwards          Cleveland  OH        486    29   127    24:27.20    25:03.30    00:36.10    8:05/M
28    Ben Gertz              Cleveland  OH        685    26   130    24:31.68    24:45.84    00:14.16    7:59/M
29    Nick Waychoff          Cleveland  OH        426    21   138    24:47.07    25:16.17    00:29.10    8:09/M
30    Dave Smith             Cleveland  OH        392    24   139    24:50.62    25:22.39    00:31.77    8:11/M
31    Patrick Driscoll       Lakewood  OH         198    29   142    24:55.51    25:07.94    00:12.43    8:06/M
32    Trevor Shaw            Cleveland  OH        383    22   143    24:56.09    25:25.38    00:29.29    8:12/M
33    Jason Brown            Cleveland  OH        693    24   144    24:57.86    25:24.21    00:26.35    8:12/M
34    Mark Purcell           Cleveland  OH        359    27   150    25:00.94    25:35.38    00:34.44    8:15/M
35    Adam Musser            Cleveland  OH        329    25   157    25:21.43    25:56.59    00:35.16    8:22/M
36    Kevin Dutkiewicz       Cleveland  OH        200    28   163    25:31.53    25:47.39    00:15.86    8:19/M
37    Gannon Danner          Mantua  OH           566    28   164    25:45.53    26:39.84    00:54.31    8:36/M
38    Todd Van Dyke          Aurora  OH           417    27   166    25:46.81    25:59.73    00:12.92    8:23/M
39    Ravi Pandey            Cleveland  OH        579    25   167    25:51.34    26:05.98    00:14.64    8:25/M
40    Andy Brachna           North Royalton  OH   660    26   173    26:09.62    26:49.30    00:39.68    8:39/M
41    Dave Berman            Cleveland  OH        101    28   174    26:12.00    26:19.50    00:07.50    8:29/M
42    Brian Kovach           Cleveland  OH        276    28   176    26:15.09    26:54.95    00:39.86    8:41/M
43    Brian Malone           Cleveland  OH        692    24   185    26:24.90    27:08.46    00:43.56    8:45/M
44    Michael Butler         Batavia  OH          115    29   203    26:47.40    27:32.39    00:44.99    8:53/M
45    David MacIas           Cleveland  OH        577    29   209    26:56.07    27:08.33    00:12.26    8:45/M
46    Mike Ensign            Cuyahoga Falls  OH   204    27   220    27:10.71    27:48.40    00:37.69    8:58/M
47    Nick Wegmer            Cleveland  OH        661    26   221    27:10.74    27:50.92    00:40.18    8:59/M
48    Dan Baron              Cleveland  OH        610    25   226    27:21.43    27:39.89    00:18.46    8:55/M
49    Jason Pokines          Cleveland  OH        522    28   239    27:35.30    27:51.85    00:16.55    8:59/M
50    Scott Bauchmoyer       Cleveland  OH        520    27   241    27:39.47    28:02.93    00:23.46    9:03/M
51    Chris Sweeney          Cleveland  OH        407    25   254    27:57.16    28:24.10    00:26.94    9:10/M
52    David Vorhol           Willoughby  OH       541    26   259    28:06.79    28:33.92    00:27.13    9:13/M
53    Dave Kistler           Cuyahoga Falls  OH   271    27   267    28:16.65    28:30.78    00:14.13    9:12/M
54    Nathan Maynard         Bedford  OH          465    27   279    28:35.92    29:11.43    00:35.51    9:25/M
55    Aaron Denzinger        Mantua  OH           489    28   281    28:44.36    29:39.30    00:54.94    9:34/M
56    Ethan Saurwein         Cleveland  OH        376    29   317    30:24.85    31:10.32    00:45.47   10:03/M
57    Donald Wickline        Cleveland  OH        428    28   341    31:21.39    32:16.07    00:54.68   10:25/M
58    Brian Prucha           Stow  OH             649    28   361    32:14.71    32:55.54    00:40.83   10:37/M
59    Kevin Pettit           Cleveland  OH        350    28   387    33:25.08    33:59.99    00:34.91   10:58/M
60    Justin Walford         Cleveland  OH        537    28   393    33:34.33    33:45.66    00:11.33   10:53/M
61    John Danik             Mentor  OH           485    29   396    33:41.38    34:16.70    00:35.32   11:03/M
62    John Hurt              Chardon  OH          494    25   410    34:37.04    34:58.95    00:21.91   11:17/M
63    Don Finucane           Brecksville  OH      588    25   414    35:08.03    35:29.86    00:21.83   11:27/M
64    Kevin Coughlin         Bay Village  OH      133    29   439    37:54.20    38:12.46    00:18.26   12:19/M
65    Raymond Romero         Grafton  OH          368    28   448    42:50.66    44:24.00    01:33.34   14:19/M
66    Ryan Kelsey            Huron  OH            260    26   456    45:38.61    45:38.61               14:43/M
Top

Male 30 to 39

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Joshua Strzala         Brook Park  OH       545    30     2    18:00.97    18:04.18    00:03.21    5:50/M
2    Tim Gingerich          Cleveland  OH        221    31     3    18:08.24    18:10.94    00:02.70    5:52/M
3    Timothy Long           Mentor  OH           297    30    12    19:14.06    19:21.26    00:07.20    6:15/M
4    Frank Chahulski        Strongsville  OH     125    31    13    19:14.79    19:19.39    00:04.60    6:14/M
5    Jeffrey Kennard        Cleveland  OH        261    30    15    19:16.66    19:23.10    00:06.44    6:15/M
6    Jason Conn             Beachwood  OH        129    38    20    19:59.18    20:02.90    00:03.72    6:28/M
7    Travis Haselswerdt     Westlake  OH         470    34    23    20:18.72    20:23.16    00:04.44    6:35/M
8    Michael Zbiegien       Euclid  OH           453    31    24    20:20.80    20:24.65    00:03.85    6:35/M
9    Brad Lantz             Hudson  OH           288    30    29    20:53.92    21:00.55    00:06.63    6:46/M
10    Tom Ryan               Brecksville  OH      587    31    30    20:54.83    20:59.56    00:04.73    6:46/M
11    Troy Bratz             Cleveland  OH        624    31    36    21:25.19    21:37.53    00:12.34    6:58/M
12    Christopher Bellotti   Cleveland  OH        515    31    37    21:29.50    21:32.85    00:03.35    6:57/M
13    Matthew Millard        Cleveland  OH        317    30    41    21:44.76    22:11.00    00:26.24    7:09/M
14    G Buu                  Lakewood  OH         116    36    46    22:01.68    22:07.65    00:05.97    7:08/M
15    Steve Jackson          Avon  OH             564    38    48    22:04.98    22:10.03    00:05.05    7:09/M
16    Joe Frey               Cleveland  OH        449    33    50    22:11.02    22:20.35    00:09.33    7:12/M
17    Alex Sarady            Lakewood  OH         643    31    52    22:15.53    22:24.45    00:08.92    7:14/M
18    Paul Mattis            Rocky River  OH      468    36    59    22:29.10    22:46.89    00:17.79    7:21/M
19    Jeffrey Brannen        Medina  OH           109    39    61    22:35.40    23:12.38    00:36.98    7:29/M
20    Rob Baraona            Cleveland  OH         97    37    64    22:39.49    22:52.75    00:13.26    7:23/M
21    Adam Pierce            Lakewood  OH         640    37    71    22:51.24    23:21.68    00:30.44    7:32/M
22    August Kristancic      Independence  OH     278    33    72    22:52.77    23:04.46    00:11.69    7:26/M
23    Dan Spirko             Cleveland  OH        585    37    79    23:07.83    23:21.58    00:13.75    7:32/M
24    Brendan Dann           Mantua  OH           484    32    81    23:13.71    23:43.55    00:29.84    7:39/M
25    Dwayne Reid            Northfield  OH       363    38    82    23:16.97    23:33.63    00:16.66    7:36/M
26    Keith Garner           Berea  OH            461    35    85    23:22.28    23:28.58    00:06.30    7:34/M
27    David Young            Olmsted Falls  OH    440    38    89    23:27.52    23:32.98    00:05.46    7:35/M
28    Jon Ginter             Cleveland  OH        630    32    91    23:34.03    23:43.23    00:09.20    7:39/M
29    Jeff Pesler            Cleveland  OH        346    32    97    23:43.04    23:56.29    00:13.25    7:43/M
30    Patrick Kennedy        Cleveland  OH        267    38    98    23:46.73    24:19.61    00:32.88    7:51/M
31    Matt Logan             Cleveland  OH        657    38   102    23:49.47    24:07.18    00:17.71    7:47/M
32    Scott McDonald         Twinsburg  OH        312    30   103    23:51.64    24:30.78    00:39.14    7:54/M
33    Knox Harrington        Amherst  OH          599    32   104    23:51.76    24:13.13    00:21.37    7:49/M
34    Sean Andrews           Cleveland  OH         92    37   109    23:58.65    24:19.12    00:20.47    7:51/M
35    Jacob Bosley           Cleveland  OH        106    30   115    24:07.60    24:43.95    00:36.35    7:58/M
36    Charles Hambly         Beachwood  OH        232    32   118    24:10.38    24:34.20    00:23.82    7:55/M
37    Brad Hauber            Cleveland  OH        531    37   124    24:19.47    24:47.55    00:28.08    8:00/M
38    Jason Scott            Mentor  OH           381    32   132    24:35.61    24:45.73    00:10.12    7:59/M
39    Chris Sullivan         Mentor  OH           405    36   135    24:41.92    24:49.47    00:07.55    8:00/M
40    Matt Branchik          Cleveland  OH        108    30   136    24:42.29    24:57.18    00:14.89    8:03/M
41    Ian Flaherty           Kent  OH             210    32   149    25:00.31    25:09.78    00:09.47    8:07/M
42    Tom Gill               Lakewood  OH         653    34   152    25:08.12    25:20.64    00:12.52    8:10/M
43    Mike Rowell            Concord  OH          573    36   153    25:10.72    25:29.60    00:18.88    8:13/M
44    Christopher Smith      Brunswick  OH        391    35   154    25:11.28    25:48.53    00:37.25    8:19/M
45    Jonathon Karpick       Cleveland  OH        257    35   155    25:12.82    25:40.67    00:27.85    8:17/M
46    Adam Saurwein          Cleveland  OH        375    32   159    25:25.54    25:41.76    00:16.22    8:17/M
47    Mike Hollabaugh        Rocky River  OH      246    36   165    25:45.70    26:11.20    00:25.50    8:27/M
48    Corey Sievers          Cleveland  OH        452    31   169    25:56.67    26:51.48    00:54.81    8:40/M
49    David Murphy           Willoughby  OH       582    35   178    26:17.77    26:49.76    00:31.99    8:39/M
50    Robert Cutherbertson   Cleveland  OH        575    30   187    26:28.23    26:45.70    00:17.47    8:38/M
51    Danny Rose             Rocky River  OH      626    34   190    26:34.63    26:46.85    00:12.22    8:38/M
52    Jason Samide           Cleveland  OH        374    35   205    26:48.96    26:55.54    00:06.58    8:41/M
53    Matt Karkoft           Lakewood  OH         574    35   207    26:52.21    27:09.73    00:17.52    8:45/M
54    Thomas Cavalli         Strongsville  OH     124    34   211    26:59.58    27:11.00    00:11.42    8:46/M
55    Rich Figer             Broadview Heights    568    34   216    27:04.80    27:24.98    00:20.18    8:50/M
56    Kevin Seay             Stow  OH             667    30   217    27:06.68    27:06.68                8:45/M
57    Craig Gillette         Avon Lake  OH        220    35   231    27:23.48    28:02.10    00:38.62    9:03/M
58    Aaron Brister          Cleveland  OH        110    30   233    27:25.05    27:55.84    00:30.79    9:00/M
59    Joshua Pigman          Cleveland  OH        352    30   256    28:02.51    28:38.65    00:36.14    9:14/M
60    James Povejsil         Mentor  OH           358    33   262    28:11.88    28:43.54    00:31.66    9:16/M
61    Aaron Powero           Cleveland  OH        603    30   263    28:13.97    28:33.92    00:19.95    9:13/M
62    Colin McIntyre         Cleveland  OH        315    36   266    28:15.36    28:45.81    00:30.45    9:16/M
63    Vincent Yafanaro       Lakewood  OH         438    35   283    28:54.68    29:09.56    00:14.88    9:24/M
64    Chad Hartup            Lakewood  OH         235    33   285    29:00.05    29:11.83    00:11.78    9:25/M
65    Jeremy Mertens         Cleveland  OH        446    31   288    29:07.66    29:34.31    00:26.65    9:32/M
66    Will Hart              Akron  OH            234    36   294    29:24.40    29:32.11    00:07.71    9:32/M
67    Charlie Druesdow       Cleveland  OH        627    35   306    29:51.56    30:00.44    00:08.88    9:41/M
68    Jason Farro            Broadview Heights    460    32   311    30:06.01    30:26.31    00:20.30    9:49/M
69    Steven Thompson        North Royalton  OH   410    38   325    30:52.92    31:20.25    00:27.33   10:06/M
70    Pat Rhode              Streetsboro  OH      635    39   343    31:25.43    31:39.19    00:13.76   10:13/M
71    Larry Krznaric         Brook Park  OH       279    36   353    31:44.44    32:30.66    00:46.22   10:29/M
72    William Beachy         Cleveland  OH        477    35   437    37:43.12    38:11.89    00:28.77   12:19/M
Top

Male 40 to 49

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Joe Torzok             Tampa  FL            412    41     4    18:08.97    18:12.12    00:03.15    5:52/M
2    Joe Hoffman            North Royalton  OH   625    43     5    18:09.52    18:12.76    00:03.24    5:52/M
3    Jim Rowell             Chagrin Falls  OH    481    41     8    18:47.84    18:51.04    00:03.20    6:05/M
4    Neil Dostal            Cleveland  OH        600    48    17    19:49.88    19:55.08    00:05.20    6:25/M
5    Matthew Yetter         Lakewood  OH         439    44    25    20:23.46    20:27.92    00:04.46    6:36/M
6    Paul McCauley          St. Joseph  MI       583    48    31    20:55.40    21:01.23    00:05.83    6:47/M
7    David Simko            Hinckley  OH         386    46    32    21:02.66    21:06.46    00:03.80    6:48/M
8    Eric Weaver            Elyria  OH           620    44    34    21:13.27    21:21.10    00:07.83    6:53/M
9    Chris Gillespie        Cleveland  OH        688    47    40    21:42.71    21:49.76    00:07.05    7:02/M
10    Michael Pavlovcak      Mentor  OH           343    42    42    21:45.84    22:22.15    00:36.31    7:13/M
11    Richard Grace          Cleveland  OH        225    43    51    22:11.04    22:32.01    00:20.97    7:16/M
12    Bill Roddy             Avon  OH             366    40    53    22:18.60    22:44.38    00:25.78    7:20/M
13    Bernie Thiel           Cleveland  OH        409    45    60    22:34.42    22:56.21    00:21.79    7:24/M
14    Ron Bucy               Cleveland  OH        613    44    62    22:36.05    22:40.84    00:04.79    7:19/M
15    Ivor Nolan             Cleveland  OH        333    40    68    22:45.09    22:52.35    00:07.26    7:23/M
16    Tim Gregory            Westlake  OH         606    40    84    23:21.59    23:36.66    00:15.07    7:37/M
17    Don Urbancsik          Mentor  OH           415    48    87    23:25.13    23:31.10    00:05.97    7:35/M
18    Frank Bitting          Aurora  OH           103    47    93    23:37.16    23:42.77    00:05.61    7:39/M
19    Joe Zeitz              Twinsburg  OH        445    41   107    23:54.11    24:37.20    00:43.09    7:56/M
20    Michael Gallagher      Olmsted Falls  OH    216    46   119    24:11.95    24:24.79    00:12.84    7:52/M
21    Jim Sandy                                   527    40   123    24:18.64    24:27.09    00:08.45    7:53/M
22    Joseph Horvath         Solon  OH            482    44   129    24:30.72    24:40.87    00:10.15    7:57/M
23    David Gentilcore       Rocky River  OH      530    40   141    24:52.04    24:56.62    00:04.58    8:03/M
24    Joe Hannum             Lakewood  OH         691    40   151    25:06.26    25:29.42    00:23.16    8:13/M
25    Mike Baraona           Chesterland  OH       96    43   156    25:18.52    25:32.40    00:13.88    8:14/M
26    Nick Scarletta         Bay Village  OH      377    42   161    25:27.83    25:53.20    00:25.37    8:21/M
27    Jack Redilla           Avon  OH             473    47   172    26:04.61    26:35.52    00:30.91    8:35/M
28    Paul Cote              Strongsville  OH     498    44   186    26:25.78    26:54.41    00:28.63    8:41/M
29    John Rzeczycki Jr      Cleveland  OH        372    44   199    26:46.50    27:17.92    00:31.42    8:48/M
30    James Sosan            Solon  OH            396    46   215    27:03.65    27:11.96    00:08.31    8:46/M
31    Joe Bokar              Mentor  OH           105    46   224    27:15.44    27:26.32    00:10.88    8:51/M
32    Thomas Jones           North Ridgeville  O  458    43   230    27:23.10    27:41.54    00:18.44    8:56/M
33    Steve Miles            Cleveland  OH        616    41   232    27:24.62    27:36.07    00:11.45    8:54/M
34    Robert Thomson         Cleveland  OH        528    44   245    27:45.87    28:14.98    00:29.11    9:06/M
35    Bill Kennedy           Aurora  OH           262    49   247    27:50.07    28:14.06    00:23.99    9:06/M
36    Randy Rosenlieb        Brecksville  OH      586    40   250    27:53.03    28:12.37    00:19.34    9:06/M
37    Jose Tovanche          Cleveland  OH        413    41   270    28:22.99    29:03.63    00:40.64    9:22/M
38    Derek Duncan           Chardon  OH          199    48   278    28:35.18    29:25.18    00:50.00    9:29/M
39    Mike Shanabruch        Cleveland  OH        696    43   286    29:00.36    29:41.92    00:41.56    9:35/M
40    Rick Maloyan           Richfield  OH        303    47   315    30:15.82    30:55.41    00:39.59    9:58/M
41    Keith Owen             Lakewood  OH         337    49   322    30:50.77    31:20.13    00:29.36   10:06/M
42    David Hagen            Cleveland  OH        228    40   332    31:06.73    31:40.10    00:33.37   10:13/M
43    Dale Campbell          Brecksville  OH      118    49   335    31:08.62    31:42.69    00:34.07   10:14/M
44    Craig Kennedy          Strongsville  OH     264    43   348    31:31.49    32:10.03    00:38.54   10:23/M
45    Jim Andraitis          Lakewood  OH         619    44   466    58:42.80    59:42.90    01:00.10   19:15/M
Top

Male 50 to 59

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Trevor Kershevich      Cleveland  OH        268    50    10    18:51.29    18:55.00    00:03.71    6:06/M
2    Bill Long              Cleveland  OH        296    55    19    19:58.25    20:02.37    00:04.12    6:28/M
3    John Hurley            Berea  OH            544    53    28    20:51.53    20:53.39    00:01.86    6:44/M
4    Jack Urbanek           Olmsted Falls  OH    525    50    56    22:22.43    22:32.39    00:09.96    7:16/M
5    Paul Lamison           Novelty  OH          605    50    73    22:52.81    23:11.35    00:18.54    7:29/M
6    Thomas Wolf            Strongsville  OH     434    51   113    24:06.15    24:18.20    00:12.05    7:50/M
7    Roger Smith            Avon  OH             394    52   114    24:07.56    24:11.74    00:04.18    7:48/M
8    Brent Krider           Painesville  OH      472    53   116    24:07.69    24:27.13    00:19.44    7:53/M
9    Timothy Pennell        Brunswick  OH        345    56   128    24:28.28    24:45.01    00:16.73    7:59/M
10    Jim Schwalm            Ann Arbor  MI        380    58   145    24:58.80    25:07.95    00:09.15    8:06/M
11    Kevin Shaw             Cleveland  OH        382    52   162    25:30.31    26:00.04    00:29.73    8:23/M
12    John Wilson            Cleveland  OH        432    52   183    26:24.71    26:52.88    00:28.17    8:40/M
13    Joseph Komperda        Cleveland  OH        275    59   198    26:46.17    27:06.18    00:20.01    8:45/M
14    Don Kingsland          Lakewood  OH         584    55   252    27:55.06    28:13.53    00:18.47    9:06/M
15    Butch Robbins          Mentor  OH           594    56   260    28:10.94    29:00.09    00:49.15    9:21/M
16    Dau Maderic            Cleveland  OH        298    51   328    30:58.20    31:13.56    00:15.36   10:04/M
17    Tom Mazzone            Bedford  OH          457    57   358    32:04.55    32:40.33    00:35.78   10:32/M
18    Matt Haren             Berea  OH            233    50   359    32:05.31    32:51.79    00:46.48   10:36/M
19    Paul Sullivan          Cleveland  OH        406    51   368    32:30.24    32:53.64    00:23.40   10:36/M
20    Al Pettit              Cleveland  OH        348    54   378    32:59.60    33:34.67    00:35.07   10:50/M
21    Idris Dodo             Cleveland  OH        137    56   398    33:43.57    34:33.62    00:50.05   11:09/M
22    Victor Ryckman         Cleveland  OH        592    57   406    34:27.33    35:27.67    01:00.34   11:26/M
23    Paul Murphy            Chesterland  OH      533    59   408    34:36.15    35:18.04    00:41.89   11:23/M
24    Allen Murad            Cleveland  OH        326    54   461    48:47.78    49:06.89    00:19.11   15:50/M
Top

Male 60 and Over

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    William Stross         Cleveland  OH        402    60    33    21:08.65    21:12.69    00:04.04    6:50/M
2    Reed Hinman            Avon Lake  OH        589    66    76    23:06.06    23:10.22    00:04.16    7:28/M
3    Daniel Peters          Independence  OH     347    60   219    27:10.43    27:19.95    00:09.52    8:49/M
4    Jerry Krayzel          Cleveland  OH        277    67   452    43:39.29    44:33.16    00:53.87   14:22/M