2008 5K Results

Ohio City Run & Crawl 5K

Age Group Results

June 21, 2008


Hermes Sports & Events, Inc.



Men: 0- 1 2-20 21-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 1 2-20 21-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Open Winners

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Cara Bokovitz          Cleveland  OH         19    32    30    20:42.05    20:53.75    00:11.70    6:44/M
Top

Female 21 to 29

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Kate Mone              Cleveland  OH        184    24    37    21:06.05    21:32.05    00:26.00    6:57/M
2    Lindsey Dodge          Lakewood  OH          57    26    40    21:14.80    21:20.35    00:05.55    6:53/M
3    Tana Steinmetz         Euclid  OH           252    25    50    22:05.15    22:42.95    00:37.80    7:19/M
4    Elizabeth Flanagan     Hudson  OH            75    26    53    22:29.60    22:36.80    00:07.20    7:17/M
5    Bridget Becka          Painesville  OH       12    22    62    22:49.65    23:02.40    00:12.75    7:26/M
6    Patsy Lombardo         Mentor  OH           334    29    69    23:05.40    23:12.40    00:07.00    7:29/M
7    Dina Andcjeran         Mentor  OH           298    24    78    23:28.20    23:36.70    00:08.50    7:37/M
8    Kara Gavin             Cleveland  OH         78    21    82    23:42.80    24:01.30    00:18.50    7:45/M
9    Megan Wilinski         Independence  OH     279    26    87    23:56.85    24:06.25    00:09.40    7:46/M
10    Meagan Seitz           Cleveland  OH        361    27    88    23:57.15    24:12.20    00:15.05    7:48/M
11    Meredith McKay         Cleveland  OH        169    21    92    24:07.35    24:26.90    00:19.55    7:53/M
12    Jill Anghilante        Lakewood  OH           2    27    93    24:09.55    24:32.30    00:22.75    7:55/M
13    Erika Roth             Cleveland  OH        224    28    95    24:24.10    24:30.40    00:06.30    7:54/M
14    Nadine Lippa           Cleveland  OH        302    22    96    24:30.25    24:38.90    00:08.65    7:57/M
15    Jennifer Flaherty      Kent  OH              74    26   103    24:53.40    24:59.80    00:06.40    8:04/M
16    Alison Lipton          Cleveland  OH        143    27   107    25:06.25    25:26.25    00:20.00    8:12/M
17    Christine Miller       Olmsted Falls  OH    176    29   110    25:11.70    25:44.35    00:32.65    8:18/M
18    Elizabeth Bouch        Cleveland  OH         26    29   115    25:27.85    25:34.90    00:07.05    8:15/M
19    Leigh Taylor           Strongsville  OH     260    29   120    25:32.90    25:49.60    00:16.70    8:20/M
20    Valerie McCoy          Cleveland  OH        368    26   131    26:05.40    26:22.70    00:17.30    8:30/M
21    Monica Shein           Cleveland  OH        231    28   133    26:08.00    26:16.80    00:08.80    8:28/M
22    Melissa Keough         Beachwood  OH        123    27   134    26:08.85    26:35.55    00:26.70    8:35/M
23    Tamare Brown                                315    28   135    26:12.35    26:39.90    00:27.55    8:36/M
24    Rosalyn Fry            Lakewood  OH          77    27   145    26:32.50    27:02.90    00:30.40    8:43/M
25    Elizabeth Conn         Cleveland  OH         42    28   153    26:53.85    27:10.40    00:16.55    8:46/M
26    Kim Korb               Rocky River  OH      128    25   157    27:04.00    27:29.40    00:25.40    8:52/M
27    Kristin Gillombardo    Independence  OH     372    25   162    27:12.65    27:37.25    00:24.60    8:55/M
28    Kristen Kalich         Cleveland  OH        118    26   172    27:39.60    27:58.75    00:19.15    9:01/M
29    Jacy Nichols           Cleveland  OH        191    27   178    28:02.20    28:22.90    00:20.70    9:09/M
30    Jennifer Kennedy       Cleveland  OH        122    29   179    28:02.55    28:14.40    00:11.85    9:06/M
31    Diana MacWilliams      Cleveland  OH        153    27   194    28:57.70    29:23.10    00:25.40    9:29/M
32    Katie Dyer             Twinsburg  OH         65    28   197    29:09.00    29:23.90    00:14.90    9:29/M
33    Vanessa Votypka        Cleveland  OH        270    26   199    29:25.95    29:43.90    00:17.95    9:35/M
34    Maura Neumeister       Cleveland  OH        190    21   201    29:37.10    29:56.80    00:19.70    9:39/M
35    Sarah Gray             Lakewood  OH          91    25   207    29:53.90    30:19.20    00:25.30    9:47/M
36    Heidi Lateulere        Cleveland  OH        138    26   210    29:58.40    30:20.30    00:21.90    9:47/M
37    Susan Wittek           Cleveland  OH        281    21   213    30:01.95    30:21.35    00:19.40    9:47/M
38    Wendy Baker            Cleveland  OH        354    28   217    30:19.55    30:47.15    00:27.60    9:56/M
39    Maggie Sohnlein        Cleveland  OH        242    27   223    30:41.85    30:54.90    00:13.05    9:58/M
40    Casey Miklowski        Lakewood  OH         174    28   226    30:51.55    31:06.30    00:14.75   10:02/M
41    Genevieve McDougal     Cleveland  OH        165    29   228    31:01.50    31:32.25    00:30.75   10:10/M
42    Meghan Bistrica        Independence  OH      17    25   231    31:20.95    31:49.80    00:28.85   10:16/M
43    Heidi Henry            Sandusky  OH         103    24   232    31:27.60    31:40.75    00:13.15   10:13/M
44    Emily Mahrle           Lakewood  OH         157    25   233    31:31.15    31:57.15    00:26.00   10:18/M
45    Cassandra Goodman                           330    24   234    31:39.25    32:08.65    00:29.40   10:22/M
46    Kristy Pierce          Hudson  OH           210    29   238    32:32.50    32:57.00    00:24.50   10:38/M
47    Ann McDonald           Lakewood  OH         163    29   241    33:03.10    33:14.75    00:11.65   10:43/M
48    Noel Fenton            Covington  KY         71    24   242    33:40.85    33:54.05    00:13.20   10:56/M
49    Joy McGuire            Streetsboro  OH      167    27   243    33:41.00    33:54.20    00:13.20   10:56/M
50    Niki Novello           Lyndhurst  OH        196    23   247    34:13.80    34:17.85    00:04.05   11:04/M
51    Jena Richards          Canton  OH           221    23   250    35:00.10    35:14.95    00:14.85   11:22/M
52    Linzee King            Columbus  OH         310    24   253    35:18.15    35:33.00    00:14.85   11:28/M
53    Erin Burns             Canton  OH            29    25   254    35:18.35    35:33.05    00:14.70   11:28/M
54    Amy Holliday           Chagrin Falls  OH    349    21   258    36:52.50    36:58.90    00:06.40   11:55/M
55    Jocelyn Jones                               391    29   260    38:09.10    38:27.15    00:18.05   12:24/M
56    Amber Matheson         Cleveland  OH        304    28   261    38:09.30    38:27.00    00:17.70   12:24/M
57    Brenna Polzin                               390    28   262    38:11.95    38:30.20    00:18.25   12:25/M
Top

Female 30 to 39

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Amy Sullivan           Mentor  OH           256    31    64    22:52.30    23:04.90    00:12.60    7:26/M
2    Karen Hentemann        Westlake  OH         351    36    81    23:39.80    23:50.45    00:10.65    7:41/M
3    Kristina Ferdig        Independence  OH      72    37    83    23:46.30    24:00.40    00:14.10    7:45/M
4    Michelle Jack          Berea  OH            111    30    89    23:57.50    24:11.75    00:14.25    7:48/M
5    Dena Dipippo           MacEdonia  OH         56    33    91    23:59.20    24:15.60    00:16.40    7:49/M
6    Abigail Standt         Cleveland  OH        316    32    94    24:18.10    24:45.40    00:27.30    7:59/M
7    Angela Collins         Euclid  OH            40    31   114    25:17.30    25:36.10    00:18.80    8:15/M
8    Laura Capuozzo         Cleveland  OH         30    33   142    26:26.30    26:40.70    00:14.40    8:36/M
9    Sarah Schnell          Maple Heights  OH    228    30   144    26:30.10    26:58.90    00:28.80    8:42/M
10    Andrea Del Busso       Cleveland  OH         53    33   150    26:45.50    26:55.20    00:09.70    8:41/M
11    Rebecca Kahl           Cleveland  OH        117    32   152    26:48.65    27:25.85    00:37.20    8:51/M
12    Maria Kirigin          Cleveland  OH        329    30   156    27:01.85    27:31.20    00:29.35    8:53/M
13    Ann Netzel             Cleveland  OH        189    31   160    27:10.60    27:29.40    00:18.80    8:52/M
14    Rose Abood             Cleveland  OH          1    34   165    27:25.55    27:45.60    00:20.05    8:57/M
15    Jacqueline Zepeda      Madison  OH          287    33   170    27:32.65    27:51.75    00:19.10    8:59/M
16    Elizabeth Slanina      Akron  OH            239    34   173    27:40.80    27:51.45    00:10.65    8:59/M
17    Rebekah Obratil        Perry  OH            201    33   174    27:43.35    27:55.80    00:12.45    9:00/M
18    Katherine Nickras      North Ridgeville  O  194    34   176    27:54.55    28:25.55    00:31.00    9:10/M
19    Christine Domme        Cleveland  OH         58    38   180    28:04.95    28:27.45    00:22.50    9:11/M
20    Janet Stcryr           Cleveland  OH        294    35   181    28:06.40    28:33.80    00:27.40    9:13/M
21    Kelly Lowman           Cleveland  OH        149    33   186    28:15.25    28:36.80    00:21.55    9:14/M
22    Kelly Morgan           Cleveland  OH        186    31   190    28:38.65    29:03.60    00:24.95    9:22/M
23    Becky Millward         Northfield  OH       182    35   192    28:48.30    29:02.40    00:14.10    9:22/M
24    Elizabeth Martin       Akron  OH            321    36   193    28:55.25    29:11.00    00:15.75    9:25/M
25    Kristy Karmelita       Lakewood  OH         119    30   203    29:47.70    30:58.45    01:10.75    9:59/M
26    Mollie MacDonald       Cleveland  OH        344    30   204    29:47.95    30:58.70    01:10.75    9:59/M
27    Nicole Swick           Cleveland  OH        343    33   205    29:52.10    30:58.40    01:06.30    9:59/M
28    Brooke Helmuth         Rocky River  OH      101    32   206    29:52.55    30:58.60    01:06.05    9:59/M
29    Angela Bolbach         Cleveland  OH         20    30   220    30:26.20    30:47.45    00:21.25    9:56/M
30    Marsha Arzaga          Cleveland  OH          5    32   221    30:26.80    30:48.65    00:21.85    9:56/M
31    Micah Pilat            Cleveland  OH        328    31   222    30:32.60    30:40.90    00:08.30    9:54/M
32    Maureen McNulty        Cleveland  OH        299    38   224    30:42.65    31:02.95    00:20.30   10:01/M
33    Mary Beth Gunerra      Chagrin Falls  OH     95    30   229    31:17.65    31:27.95    00:10.30   10:09/M
34    Irma Grace Barcelona   Independence  OH       8    36   235    32:19.55    32:52.10    00:32.55   10:36/M
35    Angela Hummel          Cleveland  OH        107    36   236    32:21.30    32:49.45    00:28.15   10:35/M
36    Cecilia Hyun           Cleveland  OH        108    32   240    32:56.00    33:15.40    00:19.40   10:44/M
37    Michelle Wolff         Grafton  OH          282    37   248    34:43.40    35:12.45    00:29.05   11:21/M
38    Brooke Harrison        Lakewood  OH         358    33   249    34:43.55    35:12.45    00:28.90   11:21/M
39    Kristin Karkutt        Lakewood  OH         341    32   256    35:35.40    35:59.00    00:23.60   11:36/M
40    Kelli Clark            Rocky River  OH       38    39   266    40:07.00    40:42.40    00:35.40   13:08/M
41    Frances Dibello        Cleveland  OH        375    32   268    41:30.65    41:39.75    00:09.10   13:26/M
42    Christie Tatman-Stroh  Akron  OH            259    35   270    47:08.55    47:46.25    00:37.70   15:25/M
Top

Female 40 to 49

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Allison Carson         Solon  OH            378    45    66    22:53.90    23:00.90    00:07.00    7:25/M
2    Lisa Spinale           Avon  OH             244    44    99    24:42.20    25:22.10    00:39.90    8:11/M
3    Beth Horvath           Painesville  OH      331    48   106    25:01.05    25:25.65    00:24.60    8:12/M
4    Jacqueline Lausin      Eastlake  OH         140    40   111    25:14.25    25:44.50    00:30.25    8:18/M
5    Leslie Simko           Hinckley  OH         237    45   125    25:49.60    25:57.20    00:07.60    8:22/M
6    Gale Connor            Independence  OH     297    49   212    30:01.60    30:26.90    00:25.30    9:49/M
7    Cindy Schumacker       Rocky River  OH      230    43   227    30:59.90    32:49.10    01:49.20   10:35/M
8    Carol Maxwell          North Olmsted  OH    160    44   244    33:41.60    34:11.90    00:30.30   11:02/M
9    Renee Slaw             Cleveland  OH        240    40   252    35:08.65    36:57.50    01:48.85   11:55/M
10    Doris Patrick          Grafton  OH          205    45   264    39:49.80    40:19.75    00:29.95   13:00/M
Top

Female 50 to 59

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Laura Knowles          Cleveland  OH        126    56   169    27:30.45    27:47.60    00:17.15    8:58/M
2    Christine Rohn-Tielke  Avon  OH             222    57   185    28:10.40    28:38.70    00:28.30    9:14/M
3    Jane Springer          Aurora  OH           245    57   202    29:41.00    29:57.35    00:16.35    9:40/M
4    Karen Stanton          Rocky River  OH      249    51   263    39:49.70    40:19.95    00:30.25   13:00/M
5    Deborah Palko          Independence  OH     204    53   271    47:15.55    47:50.30    00:34.75   15:26/M
Top

Female 60 and over

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Chady Hall             Akron  OH             96    63   214    30:02.80    30:18.60    00:15.80    9:46/M
Top

Overall Male Open Winners

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Tom Maloney            Westlake  OH         367    43     1    16:57.85    17:01.50    00:03.65    5:29/M
Top

Men No Age

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Glenn Nickerson                             388         245    33:52.75    34:25.75    00:33.00   11:06/M
Top

Male 20 & Under

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Joel Bosque            Cleveland  OH         25    17    32    20:47.10    20:50.30    00:03.20    6:43/M
2    Devine White           Cleveland  OH        278    16    39    21:09.10    21:13.25    00:04.15    6:51/M
3    Alex Bosque            Cleveland  OH         24    14    58    22:43.65    22:47.40    00:03.75    7:21/M
4    Nick Gillomberdo                            371    19   113    25:17.15    25:42.25    00:25.10    8:17/M
5    Orion Piper            Cleveland  OH        211     9   175    27:47.75    27:55.95    00:08.20    9:00/M
6    Damian Tribaro                              376    11   269    41:31.10    41:39.80    00:08.70   13:26/M
Top

Male 21 to 29

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Jerome McKeever        Cleveland  OH        170    23    12    19:10.30    19:25.65    00:15.35    6:16/M
2    Alois Chasko           Cleveland  OH         34    24    14    19:15.80    19:21.30    00:05.50    6:15/M
3    Adam Nemashi                                309    29    15    19:20.85    19:23.95    00:03.10    6:15/M
4    Jamie Kish             Cleveland  OH        332    25    17    19:26.30    19:29.95    00:03.65    6:17/M
5    Timothy Jones          Cleveland  OH        115    28    18    19:34.15    19:36.75    00:02.60    6:19/M
6    Patrick Mayock         Cleveland  OH        162    23    26    20:16.75    20:24.45    00:07.70    6:35/M
7    Patrick Mone           Westlake  OH         185    28    38    21:06.15    21:32.60    00:26.45    6:57/M
8    Brad Lantz             Hudson  OH           136    29    42    21:24.30    21:48.10    00:23.80    7:02/M
9    Paul Waling            Brunswick  OH        320    26    45    21:40.95    21:45.25    00:04.30    7:01/M
10    Matthew Millard        Cleveland  OH        175    29    49    22:03.95    22:16.70    00:12.75    7:11/M
11    Stephen Wagner         Westlake  OH         271    23    51    22:08.80    22:32.40    00:23.60    7:16/M
12    Ken Tass               Limaville  OH        314    29    52    22:09.20    22:18.30    00:09.10    7:12/M
13    Jason Ogren            Cleveland  OH        362    29    55    22:39.90    22:56.60    00:16.70    7:24/M
14    David Berman           Cleveland  OH         14    27    57    22:41.90    23:05.00    00:23.10    7:27/M
15    Anthony Peyor          Akron  OH            313    28    60    22:47.35    22:50.80    00:03.45    7:22/M
16    Mike Gnandt            Cleveland  OH         83    23    65    22:53.00    23:03.95    00:10.95    7:26/M
17    Jim Pinter             Cleveland  OH        339    26    67    22:55.15    23:00.05    00:04.90    7:25/M
18    Chad Blanchard         Cleveland  OH        325    26    71    23:06.30    23:17.55    00:11.25    7:31/M
19    David Henry            Sandusky  OH         102    26    75    23:14.55    23:19.55    00:05.00    7:31/M
20    James Bongorno         Cleveland  OH         23    28    86    23:50.20    24:26.80    00:36.60    7:53/M
21    Scott Nichols          Cleveland  OH        192    27    98    24:41.25    25:03.15    00:21.90    8:05/M
22    Breese Watson          Rocky River  OH      275    29   100    24:45.40    24:51.00    00:05.60    8:01/M
23    Christopher Bongorno   Cleveland  OH         22    29   101    24:48.65    25:25.05    00:36.40    8:12/M
24    Brian Malone           Cleveland  OH        373    23   109    25:09.90    25:25.95    00:16.05    8:12/M
25    Steven Shein           Cleveland  OH        232    28   122    25:39.05    25:48.30    00:09.25    8:19/M
26    T.j. Lewarchick        Cleveland  OH        141    28   128    25:55.80    26:22.10    00:26.30    8:30/M
27    Mike McHugh            Cleveland  OH        168    23   136    26:13.20    26:21.60    00:08.40    8:30/M
28    Nathanael Hoelzel      Cleveland  OH        105    28   148    26:38.05    26:51.45    00:13.40    8:40/M
29    Ryan Weisinver         Cleveland  OH        301    27   155    26:59.80    27:09.50    00:09.70    8:45/M
30    Kevin Pfeffer          Maple Heights  OH    359    25   158    27:05.50    27:15.70    00:10.20    8:47/M
31    Ray Danner             Cleveland  OH         48    28   159    27:10.35    27:36.05    00:25.70    8:54/M
32    Matthew Roth           Lexington  KY        225    26   166    27:27.20    27:56.90    00:29.70    9:01/M
33    Todd Panfil            Lakewood  OH         356    29   167    27:28.75    27:41.20    00:12.45    8:56/M
34    William Himmelsbach    Oberlin  OH          327    22   168    27:29.05    27:41.55    00:12.50    8:56/M
35    Damaris Wawak          Cleveland  OH        350    27   177    27:59.80    28:28.35    00:28.55    9:11/M
36    Andrew Warburton       Westlake  OH         273    28   184    28:09.95    28:39.00    00:29.05    9:15/M
37    Tony Uti               Cleveland  OH        268    24   196    29:08.45    29:26.60    00:18.15    9:30/M
38    James Nickras          Cleveland  OH        193    29   200    29:35.10    30:07.50    00:32.40    9:43/M
39    Joe McHale             Rocky River  OH      308    29   216    30:18.00    31:09.75    00:51.75   10:03/M
40    John Lateulere         Cleveland  OH        139    29   218    30:22.30    30:44.75    00:22.45    9:55/M
41    Eric Hack              Cleveland  OH        338    21   239    32:36.90    32:45.30    00:08.40   10:34/M
42    Roger Mills            Lakewood  OH         181    29   257    36:19.50    36:39.50    00:20.00   11:49/M
Top

Male 30 to 39

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    David Mooney           Cuyahoga Falls  OH   295    31     2    17:37.85    17:40.45    00:02.60    5:42/M
2    David Miceli           Beachwood  OH        323    34     4    18:01.15    18:03.70    00:02.55    5:49/M
3    Kevin Martin           Akron  OH            322    37     6    18:32.00    18:34.75    00:02.75    5:59/M
4    Curt Warren            Madison  OH          374    38     9    19:00.60    19:04.35    00:03.75    6:09/M
5    Michael Zbieglen       Euclid  OH           286    30    10    19:04.35    19:07.75    00:03.40    6:10/M
6    Jason Kucharski        Cleveland  OH        133    33    16    19:25.45    19:28.25    00:02.80    6:17/M
7    Jon Grafious           Painesville  OH       85    34    21    19:49.75    19:55.35    00:05.60    6:25/M
8    Jason Conn             Beachwood  OH         43    37    23    19:54.90    19:59.05    00:04.15    6:27/M
9    Marty MacKar           Lakewood  OH         152    30    25    20:16.25    20:28.15    00:11.90    6:36/M
10    Troy Piper             Cleveland  OH        212    34    28    20:27.30    20:34.00    00:06.70    6:38/M
11    Todd Poulson           Cleveland  OH        215    37    31    20:43.80    21:01.10    00:17.30    6:47/M
12    Sean Kilbane                                312    37    35    20:55.35    21:09.15    00:13.80    6:49/M
13    Chris Martino          North Royalton  OH   318    30    36    20:56.80    21:04.80    00:08.00    6:48/M
14    Steve Tokish           Eastlake  OH         386    30    41    21:17.55    21:38.75    00:21.20    6:59/M
15    Sean Gilbert                                319    36    44    21:39.80    21:47.90    00:08.10    7:02/M
16    Pete Bolbach           Cleveland  OH         21    30    46    21:43.70    22:00.70    00:17.00    7:06/M
17    Andrew Cox             Cleveland  OH        383    38    47    21:57.60    22:02.10    00:04.50    7:06/M
18    Michael Stewart        Cleveland  OH        254    31    54    22:29.60    22:40.55    00:10.95    7:19/M
19    Scott Robinson         Cleveland  OH        364    32    56    22:41.75    22:46.40    00:04.65    7:21/M
20    Chris Lutjen           Cleveland  OH        340    37    63    22:52.20    22:57.50    00:05.30    7:24/M
21    Steve Lacko            Cleveland  OH        135    38    68    23:02.25    23:53.40    00:51.15    7:42/M
22    Jim Lombardo           Mentor  OH           333    31    70    23:05.70    23:12.40    00:06.70    7:29/M
23    David Pfundstein       Cleveland  OH        209    32    73    23:11.30    23:20.10    00:08.80    7:32/M
24    Mike Tressler          Pickerington  OH     265    37    74    23:13.80    23:30.20    00:16.40    7:35/M
25    Brad Hauber            Cleveland  OH         98    36    76    23:20.10    23:35.55    00:15.45    7:36/M
26    Dan Drda               Elyria  OH            61    39    77    23:21.70    23:21.70                7:32/M
27    Brian Fleming          Lakewood  OH         293    31    79    23:32.60    23:59.50    00:26.90    7:44/M
28    Chris Sullivan         Mentor  OH           257    35    80    23:32.90    23:44.85    00:11.95    7:39/M
29    Jeff Povale            Cleveland  OH        385    33    84    23:46.95    24:07.60    00:20.65    7:47/M
30    Kirk Spielmaker                             360    30    85    23:49.65    24:02.10    00:12.45    7:45/M
31    Brad Casucci           Cleveland  OH         33    35    90    23:58.45    24:17.20    00:18.75    7:50/M
32    Brandon Steinmetz      Euclid  OH           251    31    97    24:30.55    25:05.15    00:34.60    8:05/M
33    Aaron Dyer             Twinsburg  OH         64    32   102    24:50.10    25:05.85    00:15.75    8:05/M
34    Timothy McNichols      Cleveland  OH        171    39   105    24:58.00    25:19.10    00:21.10    8:10/M
35    David Murphy           Willoughby  OH       377    34   108    25:06.75    25:36.40    00:29.65    8:15/M
36    Robert Barcelona       Lakewood  OH           9    33   112    25:16.35    25:49.40    00:33.05    8:20/M
37    Scott Zarzycki         Cleveland  OH        311    35   117    25:30.70    25:54.00    00:23.30    8:21/M
38    Steve Reszler          Lakewood  OH         220    38   119    25:32.00    25:49.60    00:17.60    8:20/M
39    John Cook              Novelty  OH           44    31   121    25:35.40    26:09.70    00:34.30    8:26/M
40    Jeffery Luce           Westfield  NY        150    35   123    25:45.50    25:53.10    00:07.60    8:21/M
41    Jim Young              Beachwood  OH        305    30   124    25:46.35    26:13.35    00:27.00    8:27/M
42    Keith Gesiorski        Cleveland  OH        347    38   126    25:50.60    26:23.70    00:33.10    8:31/M
43    Sam McNulty            Cleveland  OH        389    34   129    25:59.60    25:59.60                8:23/M
44    Matt Logar             Cleveland  OH        337    37   130    26:04.55    26:12.75    00:08.20    8:27/M
45    Adrian Del Busso       Cleveland  OH         52    33   132    26:06.35    26:16.05    00:09.70    8:28/M
46    Mike Azzarello         Strongsville  OH     369    39   139    26:19.85    26:25.40    00:05.55    8:31/M
47    Dave Stack             Cleveland  OH        246    37   141    26:25.65    26:59.10    00:33.45    8:42/M
48    John Link              Eastlake  OH         142    34   143    26:29.85    26:53.55    00:23.70    8:40/M
49    Kyle Koenig            Aurora  OH           127    32   146    26:33.70    26:49.60    00:15.90    8:39/M
50    Joseph Del Re          Cleveland  OH         54    30   147    26:38.00    26:51.50    00:13.50    8:40/M
51    Sean Zepeda            Madison  OH          288    35   149    26:40.85    26:59.70    00:18.85    8:42/M
52    Steve Talcott          Madison  OH          258    31   151    26:46.15    26:57.55    00:11.40    8:42/M
53    Jeremy Miller          Olmsted Falls  OH    179    32   161    27:12.35    27:46.20    00:33.85    8:57/M
54    Michael Fisher         Broadview Heights     73    33   164    27:25.00    27:50.55    00:25.55    8:59/M
55    Tim Kramer             Euclid  OH           129    34   171    27:36.30    27:59.65    00:23.35    9:02/M
56    Chris Smith            Brunswick  OH        317    34   182    28:06.60    28:18.15    00:11.55    9:08/M
57    Michael Capuozzo       Cleveland  OH         31    34   183    28:07.25    28:22.00    00:14.75    9:09/M
58    John Obratil           Perry  OH            200    31   187    28:16.95    28:28.85    00:11.90    9:11/M
59    Alan Lysle             Bay Village  OH      151    35   191    28:39.00    29:03.50    00:24.50    9:22/M
60    Jason Farnung          Cleveland  OH         70    33   198    29:20.55    29:52.60    00:32.05    9:38/M
61    Mark Priemer                                382    37   208    29:55.00    30:29.35    00:34.35    9:50/M
62    Rob Harrington         Cleveland  OH         97    30   209    29:55.30    30:00.70    00:05.40    9:41/M
63    Andre Capers                                355    33   215    30:12.70    30:39.20    00:26.50    9:53/M
64    Craig Miller           Cleveland  OH        177    32   219    30:22.90    30:44.30    00:21.40    9:55/M
65    Chad Gunerra           Chagrin Falls  OH     94    33   230    31:18.05    31:28.25    00:10.20   10:09/M
66    Golo Von Schwerdtner   Cleveland  OH        269    36   237    32:23.30    32:46.35    00:23.05   10:34/M
67    Tom Krumroy            Wickliffe  OH        131    38   246    34:13.25    34:17.90    00:04.65   11:04/M
68    Jeffery Chen           Sandusky  OH          35    37   251    35:00.90    35:23.35    00:22.45   11:25/M
69    Mike Stein             Cleveland  OH        250    39   255    35:28.25    35:42.05    00:13.80   11:31/M
70    Ricardo Collins        Cleveland  OH         41    35   259    36:54.50    37:08.15    00:13.65   11:59/M
Top

Male 40 to 49

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Pete Waters            Cleveland  OH        336    45     3    17:51.25    17:53.80    00:02.55    5:46/M
2    William Biscoff        Cleveland  OH        365    43     5    18:21.40    18:23.95    00:02.55    5:56/M
3    Trevor Kershevich      Cleveland  OH        124    49     7    18:33.00    18:36.80    00:03.80    6:00/M
4    Paul Krupa             Cleveland  OH        132    44     8    18:33.50    18:38.40    00:04.90    6:01/M
5    Mark Gibson            Columbia Station  O  366    40    11    19:06.15    19:29.95    00:23.80    6:17/M
6    Neil Dostal            Cleveland  OH         59    47    13    19:15.45    19:18.50    00:03.05    6:14/M
7    Gary Kuhn              Madison  OH          134    41    20    19:43.15    19:47.20    00:04.05    6:23/M
8    Tom Gibeaut            Olmsted Falls  OH     79    44    22    19:52.95    19:56.00    00:03.05    6:26/M
9    David Simko            Hinckley  OH         236    45    29    20:35.50    20:43.10    00:07.60    6:41/M
10    Eric Weaver            Elyria  OH           387    43    33    20:50.50    20:56.05    00:05.55    6:45/M
11    Matthew Yetter         Lakewood  OH         284    43    43    21:33.35    21:39.35    00:06.00    6:59/M
12    Bernie Thiel           Cleveland  OH        263    44    48    22:00.70    22:12.05    00:11.35    7:10/M
13    Robert Wright          Garrettsville  OH    283    41    61    22:48.75    22:56.05    00:07.30    7:24/M
14    Joseph Horvath         Mantua  OH           381    43    72    23:08.20    23:15.25    00:07.05    7:30/M
15    John Ostrowski         Lakewood  OH         384    44   104    24:56.85    25:21.95    00:25.10    8:11/M
16    Kendall Jarrell        Lakewood  OH         112    42   116    25:28.55    25:39.95    00:11.40    8:16/M
17    Paul Cote              Strongsville  OH     300    43   138    26:18.95    26:37.80    00:18.85    8:35/M
18    John Bender            North Ridgeville  O   13    40   154    26:53.90    27:25.40    00:31.50    8:51/M
19    Robert Thomson         Cleveland  OH        264    43   188    28:18.25    28:34.90    00:16.65    9:13/M
20    Rafiqur Rahman         North Ridgeville  O  324    43   195    29:03.20    29:18.70    00:15.50    9:27/M
21    Alan Barton            Cleveland  OH         11    40   211    30:01.20    30:22.10    00:20.90    9:48/M
22    Chris Burke            Cleveland  OH        363    45   225    30:44.50    31:06.80    00:22.30   10:02/M
23    Joe Lamantia           Rocky River  OH      326    46   265    40:03.90    40:20.45    00:16.55   13:01/M
24    Tim Clark              Rocky River  OH       39    41   267    40:07.25    40:42.90    00:35.65   13:08/M
Top

Male 50 to 59

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Gary Kirby             Brunswick  OH        296    51    19    19:37.20    19:40.55    00:03.35    6:21/M
2    Lloyd Prindle          Solon  OH            216    53    24    20:09.25    20:13.85    00:04.60    6:31/M
3    John Hurley            Berea  OH            306    52    27    20:25.05    20:28.55    00:03.50    6:36/M
4    Will Ross              Bay Village  OH      342    52    59    22:47.15    22:52.15    00:05.00    7:23/M
5    Daniel Peters          Independence  OH     207    59   127    25:52.25    26:01.45    00:09.20    8:24/M
6    Larry Bole             Cleveland  OH        353    55   137    26:15.70    26:25.70    00:10.00    8:31/M
7    George Pfeffer         Maple Heights  OH    357    57   140    26:20.85    26:31.80    00:10.95    8:33/M
8    Gary Underwood         Cleveland  OH        267    54   163    27:24.80    27:47.40    00:22.60    8:58/M
9    Edward Clark           Wadsworth  OH         37    52   189    28:19.25    28:41.55    00:22.30    9:15/M
Top

Male 60 and over

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Don Simm                                    380    75    34    20:54.55    20:58.95    00:04.40    6:46/M
2    Jerry Curran           Lakewood  OH          47    60   118    25:31.95    25:49.80    00:17.85    8:20/M