2007 5K Results

Ohio City Run & Crawl 5K

Age Group Results

June 16, 2007


Hermes Sports & Events, Inc.



Men: 0- 1 2-20 21-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 1 2-20 21-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Open Winners

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Lauren Gustafson       Cleveland  OH        114    24     9    17:56.60    17:59.20    00:02.60    5:48/M
Top

Female No Age

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Jennifer Kennedy       Cleveland  OH        151         268    27:32.75    27:45.50    00:12.75    8:57/M
Top

Female 20 & Under

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Hannah Evans           Lakewood  OH         463    15    55    20:58.55    21:02.90    00:04.35    6:47/M
2    Rebecca Verner         Cleveland  OH        316    19   107    23:03.30    23:08.20    00:04.90    7:28/M
3    Kalin Toedebusch       Eugene  OR           310    19   162    24:40.10    25:25.75    00:45.65    8:12/M
4    Hannah Thompson        Cleveland  OH        307    14   414    33:37.30    34:15.60    00:38.30   11:03/M
Top

Female 21 to 29

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Katharine Schweitzer   MacEdonia  OH        270    21    25    19:21.30    19:27.60    00:06.30    6:16/M
2    Katie Burke            Medina  OH            41    26    43    20:31.20    20:41.50    00:10.30    6:40/M
3    Melissa Terwilliger    Akron  OH            304    23    62    21:15.75    21:25.60    00:09.85    6:55/M
4    Megan Wilinski         Independence  OH     330    25    83    22:10.85    22:19.05    00:08.20    7:12/M
5    Melissa Spigutz        Cleveland  OH        290    27   105    23:00.55    23:12.80    00:12.25    7:29/M
6    Leah Shea              Berea  OH            275    29   120    23:31.70    24:23.20    00:51.50    7:52/M
7    Erin Becka             Cleveland  OH         19    24   135    24:02.40    24:54.95    00:52.55    8:02/M
8    Kyle Sloan             Avon  OH             390    28   149    24:19.15    24:39.15    00:20.00    7:57/M
9    Katie Glick            Chagrin Falls  OH    479    24   151    24:23.10    25:04.90    00:41.80    8:05/M
10    Sandy McCreary         Cleveland  OH        465    25   155    24:32.00    25:22.75    00:50.75    8:11/M
11    Gillian Cox            Cleveland  OH         63    29   157    24:34.20    25:05.05    00:30.85    8:05/M
12    Marie Burtch           Cleveland  OH         42    26   158    24:35.80    25:23.75    00:47.95    8:11/M
13    Lindsay Herwerden      Cleveland  OH        129    25   160    24:36.70    25:19.10    00:42.40    8:10/M
14    Kirk Miesle            Cleveland  OH        466    28   168    24:56.50    25:47.60    00:51.10    8:19/M
15    Elizabeth Heier        Aurora  OH           127    29   170    24:58.05    25:22.45    00:24.40    8:11/M
16    Nicole Morris          Cleveland  OH        210    29   172    25:03.50    25:49.55    00:46.05    8:20/M
17    Jen Brawner            Cleveland  OH         37    29   176    25:08.75    25:50.65    00:41.90    8:20/M
18    Nicole Jenny           Cleveland  OH        144    23   192    25:29.50    25:34.40    00:04.90    8:15/M
19    Shannon Milliard       Cleveland  OH        495    27   193    25:37.25    25:49.40    00:12.15    8:20/M
20    Sarah Schnell          Maple Heights  OH    268    29   195    25:42.80    26:16.35    00:33.55    8:28/M
21    Melon Piscopo          Cleveland  OH        239    25   197    25:46.30    26:22.35    00:36.05    8:30/M
22    Rachel Vocaire         Cleveland  OH        319    29   198    25:46.45    26:01.50    00:15.05    8:24/M
23    Nicole Kuzma           Lakewood  OH         379    28   201    25:49.15    26:14.75    00:25.60    8:28/M
24    Abigael Biehl          Cleveland  OH         26    25   205    25:51.70    26:17.70    00:26.00    8:29/M
25    Erika Roth             Cleveland  OH        251    27   210    26:01.75    26:28.05    00:26.30    8:32/M
26    Jennifer Flaherty      Euclid  OH            88    25   209    26:01.75    26:28.05    00:26.30    8:32/M
27    Catherine Schlabowske  Cleveland  OH        265    24   220    26:05.85    26:45.75    00:39.90    8:38/M
28    Nhu Hang               Cleveland  OH        435    27   223    26:06.90    26:34.90    00:28.00    8:34/M
29    Jennifer Mihalik       Cleveland  OH        200    26   229    26:16.35    27:04.40    00:48.05    8:44/M
30    Christina Dunn         Lakewood  OH          77    28   232    26:18.60    26:43.60    00:25.00    8:37/M
31    Megan MacKay           Rocky River  OH      176    24   234    26:23.20    27:06.10    00:42.90    8:45/M
32    Meghan Griffin         Cleveland  OH        112    26   237    26:24.90    27:06.70    00:41.80    8:45/M
33    Laura Palisin          Rocky River  OH      482    25   241    26:29.35    26:38.15    00:08.80    8:35/M
34    Kelly McFeaters        Cleveland  OH        196    27   250    26:51.30    27:05.55    00:14.25    8:44/M
35    Lauren Ebling          Cleveland  OH         79    26   252    26:51.85    27:05.85    00:14.00    8:44/M
36    An Chelesa             Cleveland  OH        473    25   256    26:56.05    27:44.60    00:48.55    8:57/M
37    Alana Papp             Brunswick  OH        228    27   263    27:19.75    27:43.70    00:23.95    8:56/M
38    Monica Nowac           Cleveland  OH        224    27   264    27:24.55    28:11.10    00:46.55    9:05/M
39    Christine Sullivan     Rocky River  OH      414    29   266    27:27.60    28:03.90    00:36.30    9:03/M
40    Amanda Marcinek        Parma Heights  OH    369    24   269    27:33.00    28:28.30    00:55.30    9:11/M
41    Kelly Gatta            Chagrin Falls  OH    102    25   270    27:33.55    27:46.00    00:12.45    8:57/M
42    Elizabeth Kappa        Lakewood  OH         150    26   293    28:09.00    28:20.25    00:11.25    9:08/M
43    Kristin Johnson        Lakewood  OH         145    27   294    28:16.45    29:06.45    00:50.00    9:23/M
44    Mara Richards          Cleveland  OH        248    28   296    28:20.90    28:43.70    00:22.80    9:16/M
45    Katherine Valek        Cleveland  OH        314    25   301    28:22.75    29:12.00    00:49.25    9:25/M
46    Reena Desai            North Ridgeville  O   71    22   305    28:29.50    28:58.10    00:28.60    9:21/M
47    Nicole Bailey          Cleveland  OH        443    26   309    28:40.25    29:02.05    00:21.80    9:22/M
48    Kristen Kalich         Lakewood  OH         149    25   310    28:43.55    29:31.90    00:48.35    9:31/M
49    Holly Matlock          Cleveland  OH        186    25   321    29:10.50    29:32.30    00:21.80    9:32/M
50    Kristin Gillombardo    Independence  OH     402    24   323    29:18.30    30:00.50    00:42.20    9:41/M
51    Katie Matia            Rocky River  OH      185    29   328    29:31.95    29:58.25    00:26.30    9:40/M
52    Jennifer Wobser        Cleveland  OH        486    26   333    29:46.40    30:29.95    00:43.55    9:50/M
53    Erica Parsons          Willoughby  OH       231    24   339    29:56.15    30:05.55    00:09.40    9:42/M
54    Jodi Kaiser            Cleveland  OH        504    27   344    30:18.20    30:58.85    00:40.65    9:59/M
55    Carla Campbell         North Olmsted  OH     44    21   347    30:22.70    30:37.15    00:14.45    9:53/M
56    Sharda Desai           Solon  OH             72    22   354    30:47.95    31:16.85    00:28.90   10:05/M
57    Rachel Zalewski        Cleveland  OH        338    24   355    30:50.35    31:21.50    00:31.15   10:07/M
58    Amanda Auerbach        Cleveland  OH         11    24   356    30:50.60    31:21.80    00:31.20   10:07/M
59    Kirsten Hoffmann       Cleveland  OH        131    29   357    30:50.65    31:18.30    00:27.65   10:06/M
60    Julie Stone            Cleveland  OH        296    27   366    31:16.20    31:47.55    00:31.35   10:15/M
61    Shirah Platt           Cleveland  OH        241    27   367    31:16.40    31:47.75    00:31.35   10:15/M
62    Samantha Krauss        Cleveland  OH        345    26   375    31:37.35    31:52.95    00:15.60   10:17/M
63    Kimberly Cook          Cleveland  OH         60    29   379    32:04.35    32:36.45    00:32.10   10:31/M
64    Amy Lamantia           Cleveland  OH        164    27   382    32:15.35    33:11.45    00:56.10   10:42/M
65    Dianah Koz             North Royalton  OH   386    27   387    32:20.00    33:15.90    00:55.90   10:44/M
66    Megan Nyerges          Cleveland  OH        225    27   391    32:25.80    32:56.05    00:30.25   10:37/M
67    Janis Klonowski        Strongsville  OH     424    28   396    32:32.30    32:57.50    00:25.20   10:38/M
68    Ashley Atkinson        Lakewood  OH         483    26   397    32:37.20    32:46.45    00:09.25   10:34/M
69    Maggie Watson          Westlake  OH         323    28   401    32:53.30    33:14.80    00:21.50   10:43/M
70    Leigh Roth             Cleveland  OH        252    25   405    33:08.85    33:37.05    00:28.20   10:51/M
71    Sarah Panto            Hudson  OH           460    26   408    33:23.35    34:07.00    00:43.65   11:00/M
72    Kristy Pierce          Twinsburg  OH        237    28   411    33:28.30    33:41.45    00:13.15   10:52/M
73    Valerie McCoy          Cleveland  OH        346    25   419    33:56.90    34:12.85    00:15.95   11:02/M
74    Michele Allen          Lakewood  OH           5    28   426    34:25.75    34:51.00    00:25.25   11:15/M
75    La Tania Moore         Euclid  OH           206    28   428    34:26.20    34:35.90    00:09.70   11:09/M
76    Katie Malone           Cleveland  OH        179    29   433    35:01.65    35:11.05    00:09.40   11:21/M
77    Ana Radoric            Cleveland  OH        436    25   435    35:05.75    35:34.20    00:28.45   11:28/M
78    Lindsay Hirschfeld     Cleveland  OH        130    25   442    37:33.75    37:54.95    00:21.20   12:14/M
79    Vickie Lipnick         Lakewood  OH         172    25   443    38:26.95    39:19.10    00:52.15   12:41/M
80    Elizabeth Bischof      Mentor  OH            30    29   446    38:41.10    39:05.50    00:24.40   12:36/M
81    Rebecca Kumor          Wickliffe  OH        162    29   447    38:43.35    39:06.55    00:23.20   12:37/M
82    Emily Shurilla         Cleveland  OH        276    28   448    38:47.70    39:22.30    00:34.60   12:42/M
83    Jenny Krystan          Cleveland Heights    393    27   451    39:38.85    40:26.30    00:47.45   13:03/M
84    Amanda Papp            Cleveland  OH        229    28   454    41:01.50    41:27.30    00:25.80   13:22/M
85    Melissa Monter         North Olmsted  OH    454    29   462    45:51.40    46:21.15    00:29.75   14:57/M
Top

Female 30 to 39

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Megan Allen            Rocky River  OH      388    37    38    20:07.10    20:11.60    00:04.50    6:31/M
2    Josee Adamson          Hudson  OH             2    34    80    22:03.05    22:07.65    00:04.60    7:08/M
3    Andrea Fisher          Lakewood  OH         498    38    98    22:44.80    23:30.15    00:45.35    7:35/M
4    Yi Huang               Berea  OH            136    31   113    23:19.10    23:37.60    00:18.50    7:37/M
5    Karen Keptner          Cleveland  OH        411    32   119    23:29.30    23:39.40    00:10.10    7:38/M
6    Jaimy Lekan            Olmsted Falls  OH    457    31   136    24:02.70    24:26.10    00:23.40    7:53/M
7    Alexandra Maver        Willoughby  OH       188    36   137    24:05.55    24:17.50    00:11.95    7:50/M
8    Lisa Evans             Lakewood  OH          83    39   140    24:09.15    24:16.45    00:07.30    7:50/M
9    Norma Polanco-Boyd                          243    36   145    24:15.55    24:41.25    00:25.70    7:58/M
10    Jacqueline Lausin      Timberlake  OH       167    38   148    24:17.00    24:28.90    00:11.90    7:54/M
11    Heidi Sliter           Westlake  OH         284    35   166    24:51.95    25:28.35    00:36.40    8:13/M
12    Jennifer Welfley       Beachwood  OH        494    35   179    25:12.00    25:17.30    00:05.30    8:09/M
13    Kimberly Palmer        Cleveland  OH        227    37   184    25:15.60    26:08.50    00:52.90    8:26/M
14    Wendy Kouvaras         Brunswick  OH        158    34   185    25:17.05    25:35.70    00:18.65    8:15/M
15    Erika Zakrajsek        Cleveland  OH        371    37   187    25:21.55    25:47.10    00:25.55    8:19/M
16    Abbie Salovon          Chagrin Falls  OH    258    37   189    25:25.00    25:45.80    00:20.80    8:18/M
17    Tennaz Parakh          Cleveland  OH        385    31   190    25:25.40    26:18.30    00:52.90    8:29/M
18    Laura Calaiacovo       Strongsville  OH      43    37   213    26:02.55    26:09.05    00:06.50    8:26/M
19    Victoria Mills         Cleveland Heights    518    36   217    26:04.80    26:24.30    00:19.50    8:31/M
20    Amy Sullivan           Mentor  OH           298    30   219    26:05.70    26:25.15    00:19.45    8:31/M
21    Laurel Stusek          Cleveland  OH        297    33   222    26:06.70    26:39.95    00:33.25    8:36/M
22    Laetitia Kasl          Olmsted Falls  OH    363    36   224    26:08.45    26:34.90    00:26.45    8:34/M
23    Meg Jeffers            Bay Village  OH      143    38   239    26:28.80    26:59.80    00:31.00    8:42/M
24    Diane Clark            Medina  OH            54    38   246    26:45.65    27:13.05    00:27.40    8:47/M
25    Lynette Papushak       Olmsted Falls  OH    230    36   253    26:52.75    27:03.50    00:10.75    8:44/M
26    Michelle Lemak         Cleveland  OH        169    33   260    27:06.95    27:40.80    00:33.85    8:55/M
27    Mandy Thoburn          Rocky River  OH      431    30   273    27:36.75    28:27.10    00:50.35    9:11/M
28    Jennifer Watson        Cleveland  OH        432    30   275    27:39.30    28:30.40    00:51.10    9:12/M
29    Pamela Zelonis         Westlake  OH         340    37   277    27:43.05    28:28.10    00:45.05    9:11/M
30    Alisa Regensburger Mc  Cleveland  OH        246    30   278    27:48.55    28:25.85    00:37.30    9:10/M
31    Lynne Day              Cleveland  OH         68    38   285    27:56.80    28:43.50    00:46.70    9:16/M
32    Susan Valerian         Lakewood  OH         497    39   298    28:22.30    29:00.70    00:38.40    9:21/M
33    Stephanie Krafick      North Royalton  OH   496    35   299    28:22.50    29:01.10    00:38.60    9:22/M
34    Tara Rich              Cleveland  OH        247    31   300    28:22.50    29:11.90    00:49.40    9:25/M
35    Sara Curran            Chagrin Falls  OH     65    39   302    28:24.85    28:37.90    00:13.05    9:14/M
36    Jin Boyd               Westlake  OH         445    34   304    28:25.60    28:52.20    00:26.60    9:19/M
37    Susan Nahra            Cleveland  OH        212    35   317    28:59.20    29:16.35    00:17.15    9:26/M
38    Victoria Pickett       Cleveland  OH        447    37   330    29:34.90    29:55.50    00:20.60    9:39/M
39    Vicki Cross            Twinsburg  OH        511    37   335    29:46.90    30:30.15    00:43.25    9:50/M
40    Cecilia Hyun           Cleveland  OH        140    31   337    29:48.25    30:32.80    00:44.55    9:51/M
41    Nichole Gallagher      Painesville  OH      381    30   340    30:08.60    31:00.75    00:52.15   10:00/M
42    Anne Marie Witmer      Cleveland  OH        334    36   351    30:26.95    30:43.30    00:16.35    9:55/M
43    Beth Adams             Broadview Heights      1    34   359    30:55.55    31:11.90    00:16.35   10:04/M
44    Christine Domme        Cleveland  OH        453    37   361    31:03.35    31:48.85    00:45.50   10:15/M
45    Lora Stalnaker         Madison  OH          292    37   370    31:24.45    32:11.90    00:47.45   10:23/M
46    Cathi Adinaro          Cleveland  OH          3    32   372    31:26.85    32:02.00    00:35.15   10:20/M
47    Laura Malone           Northfield  OH       412    33   376    31:39.20    32:25.80    00:46.60   10:27/M
48    Lisa Ellis             Cleveland  OH         80    32   383    32:15.65    33:11.15    00:55.50   10:42/M
49    Dara Krueger           Rocky River  OH      420    37   392    32:28.10    33:08.20    00:40.10   10:41/M
50    Kristen Ritchie        Rocky River  OH      421    37   393    32:28.75    33:08.05    00:39.30   10:41/M
51    Angela Hummel          Cleveland  OH        138    35   394    32:31.60    33:32.10    01:00.50   10:49/M
52    Charlotte Holt         Euclid  OH           133    30   399    32:51.25    33:35.70    00:44.45   10:50/M
53    Alice Gibbons          Washington  DC       104    31   402    32:53.40    33:15.00    00:21.60   10:44/M
54    Brandi Seitz           Columbia Station  O  272    33   403    32:57.45    33:38.55    00:41.10   10:51/M
55    Kelly Fransen          Cleveland  OH         91    36   409    33:23.85    34:07.25    00:43.40   11:00/M
56    Sara Troyan            Olmsted Falls  OH    311    32   410    33:25.85    33:45.95    00:20.10   10:53/M
57    Jennifer Hartle        Lakewood  OH         121    34   415    33:39.00    34:05.15    00:26.15   11:00/M
58    Tiffeni Fontno         Beachwood  OH         89    36   417    33:50.80    34:10.25    00:19.45   11:01/M
59    Jacqueline Zepeda      Madison  OH          354    32   420    34:00.35    34:14.60    00:14.25   11:03/M
60    Carissa Nettle         Avon  OH             215    32   423    34:07.70    34:43.35    00:35.65   11:12/M
61    Esther Hazlett         Lakewood  OH         125    39   424    34:12.45    34:58.45    00:46.00   11:17/M
62    Sarah Milliron         Lakewood  OH         202    31   425    34:14.15    34:55.25    00:41.10   11:16/M
63    Angela Evans           Euclid  OH            82    34   427    34:26.00    34:35.80    00:09.80   11:09/M
64    Wendy Sedola           Cleveland  OH        271    34   432    34:41.20    35:17.90    00:36.70   11:23/M
65    Emily Conforto         Fairview Park  OH     58    32   434    35:01.70    35:10.80    00:09.10   11:21/M
66    Stephanie Graham       Lakewood  OH         111    39   438    36:30.60    37:17.20    00:46.60   12:02/M
67    Mary Catherine Tartara Westlake  OH         302    34   441    37:30.55    38:06.05    00:35.50   12:17/M
68    Rebecca Jackson        Willoughby  OH       141    31   449    38:55.45    39:46.70    00:51.25   12:50/M
69    Amy Huddleson          Maineville  OH       352    36   452    40:38.45    41:32.90    00:54.45   13:24/M
70    Kathy Schram           Middletown  OH       351    38   453    40:38.50    41:32.65    00:54.15   13:24/M
71    Kris Jackson           Madison  OH          425    34   457    43:14.00    43:27.75    00:13.75   14:01/M
72    Jennifer Schmidt       Cleveland  OH        267    31   458    43:31.00    44:23.70    00:52.70   14:19/M
73    Kim Hardy              Euclid  OH           118    35   460    43:38.40    43:38.40               14:05/M
74    Michele Breariey       Avon  OH             376    36   463    45:51.95    46:21.60    00:29.65   14:57/M
75    Andrea Loescher        Elyria  OH           476    33   464    45:59.35    47:04.90    01:05.55   15:11/M
Top

Female 40 to 49

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Maureen Scullin        Cleveland  OH        343    48    73    21:49.05    21:54.35    00:05.30    7:04/M
2    Allison Durbin         Solon  OH             78    44    88    22:27.40    22:35.90    00:08.50    7:17/M
3    Susan Dombrowski       North Royalton  OH   404    43    93    22:39.85    22:47.05    00:07.20    7:21/M
4    Nancy Lyon Staduer     Beachwood  OH        437    45   124    23:36.40    23:55.60    00:19.20    7:43/M
5    Leslie Simko           Hinckley  OH         279    44   163    24:40.95    24:51.75    00:10.80    8:01/M
6    Marianne Nemeth        North Royalton  OH   214    45   164    24:46.75    24:54.65    00:07.90    8:02/M
7    Natalie Wakulchuik     Cleveland Heights    387    42   191    25:27.30    25:46.50    00:19.20    8:19/M
8    Sherry Carbeck         Westlake  OH          47    46   204    25:51.20    26:40.75    00:49.55    8:36/M
9    Kim Kamps              Parma Heights  OH    359    41   212    26:02.45    26:11.45    00:09.00    8:27/M
10    Joni Androne           North Olmsted  OH      8    43   221    26:06.10    26:55.95    00:49.85    8:41/M
11    Kathy Bast             Cleveland  OH         18    41   225    26:10.80    26:29.85    00:19.05    8:33/M
12    Kathleen Murphy        Bay Village  OH      469    44   227    26:12.15    26:59.80    00:47.65    8:42/M
13    Cathy Manzo            Rocky River  OH      181    44   228    26:16.35    26:55.65    00:39.30    8:41/M
14    Karen Misichko         Rocky River  OH      203    44   236    26:24.70    26:36.60    00:11.90    8:35/M
15    Maurenn Sell           Strongsville  OH     383    41   243    26:39.80    26:46.20    00:06.40    8:38/M
16    Darlene Hudeck         MacEdonia  OH        137    41   245    26:43.15    27:40.70    00:57.55    8:55/M
17    Kathleen Baker         North Royalton  OH    12    48   251    26:51.80    27:16.10    00:24.30    8:48/M
18    Susan Hale             Cuyahoga Falls  OH   509    49   281    27:51.70    28:37.10    00:45.40    9:14/M
19    Aynne Hartman          Cleveland  OH        122    42   283    27:53.75    28:27.60    00:33.85    9:11/M
20    Shari Carroll          Avon  OH              48    47   303    28:24.95    29:04.60    00:39.65    9:23/M
21    Melissa Rinehart       Akron  OH            249    47   308    28:33.60    28:49.05    00:15.45    9:18/M
22    Elaine Campbell        Brecksville  OH       46    43   320    29:06.35    29:55.50    00:49.15    9:39/M
23    Gina Bartlett          Mentor  OH            17    41   324    29:22.65    29:39.65    00:17.00    9:34/M
24    Susan Polakoff Shaw                         342    47   332    29:46.20    30:26.10    00:39.90    9:49/M
25    Darlene Foste          North Royalton  OH    90    44   338    29:52.25    30:00.30    00:08.05    9:41/M
26    Gale Connor            Independence  OH      59    48   345    30:19.40    31:13.40    00:54.00   10:04/M
27    Carol Maxwell          North Olmsted  OH    191    43   348    30:23.45    31:02.25    00:38.80   10:01/M
28    Kate Biley             Strongsville  OH      28    43   349    30:24.30    30:52.90    00:28.60    9:57/M
29    Elizabeth Sosan        Solon  OH            286    40   358    30:54.10    31:05.40    00:11.30   10:02/M
30    Sara Burns             Rocky River  OH      452    42   363    31:04.70    31:22.30    00:17.60   10:07/M
31    Jacqueline Frazee      Strongsville  OH      92    42   369    31:19.40    31:49.75    00:30.35   10:16/M
32    Kim Fry                Azusa  CA             95    46   385    32:18.40    32:33.85    00:15.45   10:30/M
33    Peggy Hart             North Ridgeville  O  120    42   388    32:21.20    33:02.45    00:41.25   10:39/M
34    Ann Nortz              Bay Village  OH      221    42   389    32:23.15    32:37.15    00:14.00   10:31/M
35    Magda Gomez            Cleveland  OH        108    41   404    32:58.65    33:53.25    00:54.60   10:56/M
36    Janice Simon           Cleveland  OH        281    41   407    33:13.00    33:34.70    00:21.70   10:50/M
37    Christina Wilson       Independence  OH     332    40   439    36:47.70    36:55.50    00:07.80   11:55/M
38    Erica Hennigs          Strongsville  OH     128    46   450    39:27.75    39:58.35    00:30.60   12:54/M
39    Laurie Staltari        Cleveland  OH        293    48   459    43:31.15    44:03.80    00:32.65   14:13/M
40    Stephanie Maver        Willoughby  OH       190    40   461    43:38.90    44:23.10    00:44.20   14:19/M
41    Lisa Hegemier          Lakewood  OH         126    44   469    49:41.05    50:14.80    00:33.75   16:12/M
Top

Female 50 to 59

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Sue Funk               Cleveland  OH         98    54   181    25:12.55    25:23.15    00:10.60    8:11/M
2    Carol Kwan             Novelty  OH          163    53   233    26:18.85    26:29.15    00:10.30    8:33/M
3    Laura Knowles          Cleveland  OH        157    55   258    27:01.50    27:50.50    00:49.00    8:59/M
4    Donna Poseidon         Cleveland  OH        245    53   267    27:31.40    28:09.20    00:37.80    9:05/M
5    Connie Rupprecht       Cleveland  OH        255    57   314    28:50.95    29:32.50    00:41.55    9:32/M
6    Linda Craigo           Madison  OH          433    51   322    29:13.45    29:23.75    00:10.30    9:29/M
7    Sue Brown              Aurora  OH           507    55   325    29:22.65    29:40.50    00:17.85    9:34/M
8    Irene Bellomo          Willoughby  OH        23    55   346    30:19.75    30:42.25    00:22.50    9:54/M
9    Christine Rohn-Tielke  Avon  OH             250    56   362    31:03.90    31:40.85    00:36.95   10:13/M
10    Libby White            Westlake  OH         327    56   413    33:32.20    34:16.05    00:43.85   11:03/M
11    Patty Jackson          Northfield  OH       513    59   440    37:09.90    37:28.10    00:18.20   12:05/M
12    Karen Stanton          Rocky River  OH      373    50   455    41:16.60    42:10.30    00:53.70   13:36/M
13    Deborah Palko          Independence  OH     226    52   468    48:54.40    49:50.20    00:55.80   16:05/M
14    Janine Sot             Cleveland  OH        288    51   470    49:41.95    50:14.65    00:32.70   16:12/M
Top

Female 60 and over

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Judith White           Akron  OH            326    64   364    31:10.90    31:36.30    00:25.40   10:12/M
2    Chady Hall             Akron  OH            117    62   380    32:11.10    32:48.90    00:37.80   10:35/M
Top

Overall Male Open Winners

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Makorobondo Salukombo  Lakewood  OH         259    18     1    16:05.90    16:07.75    00:01.85    5:12/M
Top

Men No Age

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Adam Saurwein          Cleveland  OH        262         207    25:53.45    26:16.05    00:22.60    8:28/M
2    Damaris Wawak          Lakewood  OH         324         279    27:48.65    28:01.80    00:13.15    9:02/M
3    Ethan Saurwein         Cleveland  OH        263         377    31:48.15    32:10.60    00:22.45   10:23/M
Top

Male 20 & Under

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    McClain Stoneburner    Avon Lake  OH        442    16    13    18:26.65    18:29.25    00:02.60    5:58/M
2    Sam Thompson           Cleveland  OH        485    16    47    20:37.35    21:15.05    00:37.70    6:51/M
3    Chris Gnandt           Cleveland  OH        106    19    49    20:49.60    21:01.85    00:12.25    6:47/M
4    Emmanuel Aouad         Cleveland Heights    350    19    50    20:49.85    20:52.40    00:02.55    6:44/M
5    Thomas Salukombo       Lakewood  OH         260    13    79    22:01.70    22:05.40    00:03.70    7:07/M
Top

Male 21 to 29

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    John Crabb             Cleveland  OH         64    27     4    17:14.30    17:18.60    00:04.30    5:35/M
2    Brandon Traud          Cleveland  OH        492    24    12    18:22.45    18:29.25    00:06.80    5:58/M
3    Timothy Jones          Cleveland  OH        147    27    15    18:50.65    18:53.40    00:02.75    6:05/M
4    Patrick Kolozvary      Berea  OH            439    28    18    18:59.80    19:05.40    00:05.60    6:09/M
5    Corey Fitch            Cleveland  OH         86    27    19    19:03.65    19:06.00    00:02.35    6:10/M
6    Adam Patrick           Cleveland  OH        232    24    22    19:11.80    19:15.65    00:03.85    6:13/M
7    Jamie Kish             Cleveland  OH        356    24    30    19:37.55    19:41.20    00:03.65    6:21/M
8    Scott Freeland         Lakewood  OH          93    28    32    19:44.00    19:54.60    00:10.60    6:25/M
9    Alois Chasko           Madison  OH           52    23    34    19:46.30    19:53.60    00:07.30    6:25/M
10    Adam Zimmerman         Lakewood  OH         341    26    39    20:13.70    20:17.05    00:03.35    6:33/M
11    Frank Chahulski        Strongsville  OH      50    29    40    20:20.55    20:24.40    00:03.85    6:35/M
12    Brad Lantz             Twinsburg  OH        165    28    46    20:35.70    20:47.85    00:12.15    6:42/M
13    Denny Matheou          Strongsville  OH     490    23    51    20:53.10    20:59.50    00:06.40    6:46/M
14    Alex Sarady            Lakewood  OH         261    29    58    21:06.75    21:36.15    00:29.40    6:58/M
15    Chris Maeder           Cleveland  OH        177    26    65    21:20.20    21:26.30    00:06.10    6:55/M
16    Kevin Schneider        Rocky River  OH      355    27    72    21:40.80    21:58.85    00:18.05    7:05/M
17    Matthew Millard        Cleveland  OH        201    28    75    21:52.20    22:04.70    00:12.50    7:07/M
18    Michael Epp            Westlake  OH          81    28    77    21:53.40    22:02.90    00:09.50    7:06/M
19    Andrew Guzowski        Cleveland  OH        115    26    89    22:29.70    22:45.45    00:15.75    7:20/M
20    Matt Androne           North Olmsted  OH    422    23    90    22:29.75    23:16.95    00:47.20    7:30/M
21    William Costigan       Cleveland  OH         62    23    96    22:42.30    23:09.90    00:27.60    7:28/M
22    Bryan McCelland        Hudson  OH           517    23    97    22:43.85    23:08.95    00:25.10    7:28/M
23    Joshua Schaeffer       Amherst  OH          400    28   104    23:00.40    23:11.95    00:11.55    7:29/M
24    Michael Gnandt         Cleveland  OH        107    22   106    23:03.00    23:17.60    00:14.60    7:31/M
25    Kevin Sullivan         Cleveland  OH        300    23   110    23:15.60    23:40.20    00:24.60    7:38/M
26    Brian Siedler          Willoughby  OH       277    27   111    23:17.50    23:26.60    00:09.10    7:34/M
27    Sean McCabe            Cleveland  OH        192    23   112    23:18.35    23:44.45    00:26.10    7:39/M
28    Jim Pinter             Aurora  OH           238    25   116    23:24.60    24:02.40    00:37.80    7:45/M
29    David Sibley           Cleveland  OH        478    24   118    23:27.05    24:08.00    00:40.95    7:47/M
30    Geoff Boecker          Bay Village  OH       31    26   125    23:37.60    23:48.05    00:10.45    7:41/M
31    Mike Yozipovich        Timberlake  OH       418    28   127    23:41.85    23:50.85    00:09.00    7:41/M
32    John Gallagher         Cleveland  OH        100    27   129    23:49.35    24:31.85    00:42.50    7:55/M
33    Michael Doris          Cleveland  OH        413    23   133    23:58.10    24:39.80    00:41.70    7:57/M
34    Mike Murray            Cleveland  OH        211    27   142    24:12.20    24:24.35    00:12.15    7:52/M
35    Brian Kostura          North Olmsted  OH    440    28   143    24:14.55    24:20.25    00:05.70    7:51/M
36    Bryan Geha             Cleveland  OH        103    26   144    24:15.10    24:25.40    00:10.30    7:53/M
37    Bill Hurder            Cleveland  OH        491    23   150    24:22.85    24:50.70    00:27.85    8:01/M
38    Chris Bauman           Chardon  OH          367    25   161    24:38.95    24:54.45    00:15.50    8:02/M
39    James Bongorno         Cleveland  OH         33    27   165    24:51.40    25:19.25    00:27.85    8:10/M
40    Christopher Bongorno   Cleveland  OH         32    28   167    24:53.05    25:21.35    00:28.30    8:11/M
41    Todd Zorko             Chesterland  OH      370    29   173    25:05.85    25:13.20    00:07.35    8:08/M
42    Ben Vodila             Cleveland  OH        320    26   175    25:07.10    25:18.70    00:11.60    8:10/M
43    Jim Fulton             Hudson  OH            96    24   180    25:12.20    25:24.10    00:11.90    8:12/M
44    Michael Russo          Lakewood  OH         417    28   183    25:14.05    25:45.70    00:31.65    8:18/M
45    Rich Andera            Brook Park  OH       360    27   196    25:43.05    26:15.10    00:32.05    8:28/M
46    Erin Robinson          Lakewood  OH         416    29   199    25:46.70    26:18.15    00:31.45    8:29/M
47    Eric Wobfer            Cleveland  OH        487    28   203    25:50.90    26:32.60    00:41.70    8:34/M
48    Jeffrey Schlabowske    Cleveland  OH        266    25   206    25:52.35    26:30.65    00:38.30    8:33/M
49    Mike McKinney          Maple Heights  OH    398    22   211    26:01.85    26:22.00    00:20.15    8:30/M
50    Brian Bellomo          Willoughby  OH        21    25   226    26:11.90    26:50.30    00:38.40    8:39/M
51    Kevin Pfeffer          Maple Heights  OH    396    24   231    26:18.20    26:38.65    00:20.45    8:35/M
52    Matthew Pullarc        Rocky River  OH      480    26   238    26:26.10    26:39.55    00:13.45    8:36/M
53    Arik Kaschalk          Cleveland  OH        488    28   254    26:55.60    27:10.45    00:14.85    8:46/M
54    Brad Bellorno          Willoughby  OH        24    29   257    27:01.25    27:39.70    00:38.45    8:55/M
55    Charles Druesedow      Cleveland  OH        368    27   289    28:04.00    28:33.15    00:29.15    9:13/M
56    Patrick Branagan       Cleveland  OH         36    24   291    28:04.30    28:57.20    00:52.90    9:20/M
57    Michael Cook           Cleveland  OH         61    29   292    28:07.75    28:40.30    00:32.55    9:15/M
58    Ron Raleigh            Mentor  OH           419    29   306    28:29.55    28:43.50    00:13.95    9:16/M
59    Mirko Briemle          Cleveland  OH         38    26   307    28:29.70    28:57.55    00:27.85    9:20/M
60    Breese Watson          Westlake  OH         322    28   313    28:49.95    29:11.20    00:21.25    9:25/M
61    Raphael Ngengwe        Cleveland  OH        218    26   319    29:05.00    29:19.60    00:14.60    9:27/M
62    Jay Vocaire            Cleveland  OH        318    29   334    29:46.90    30:01.90    00:15.00    9:41/M
63    Eric Kremer            Cleveland  OH        503    28   343    30:17.65    30:58.45    00:40.80    9:59/M
64    Clifford Bender        Lakewood  OH         362    23   353    30:31.90    30:58.95    00:27.05    9:59/M
65    John Michelvon         Lakewood  OH         199    27   360    30:59.75    31:14.60    00:14.85   10:05/M
66    Nicholas Hidey         Parma Heights  OH    456    27   373    31:28.90    32:25.50    00:56.60   10:27/M
67    Ryan White             Cleveland  OH        329    26   374    31:32.75    31:44.30    00:11.55   10:14/M
68    John Cavailer          Cleveland  OH        444    27   384    32:15.85    32:37.75    00:21.90   10:31/M
69    Douglas McElroy        Cleveland  OH        195    29   406    33:12.30    34:06.40    00:54.10   11:00/M
70    Jose Felicianor Jr     Aurora  OH            85    29   422    34:07.45    34:20.20    00:12.75   11:05/M
71    Michael Ingram         Cleveland  OH        430    26   429    34:32.20    35:17.90    00:45.70   11:23/M
72    Akins Antoine          Cleveland  OH        429    24   436    36:05.15    36:50.65    00:45.50   11:53/M
Top

Male 30 to 39

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Adam Hunter            Mentor  OH           139    36     7    17:48.85    17:50.80    00:01.95    5:45/M
2    Chris Longstreet       Rome  OH             382    34    11    18:18.65    18:23.35    00:04.70    5:56/M
3    Angelo Matheou         Cleveland  OH        184    33    16    18:56.95    19:00.05    00:03.10    6:08/M
4    Michael Brown          Cleveland  OH        462    35    17    18:59.50    19:06.10    00:06.60    6:10/M
5    Madison Mauze          Cleveland  OH        187    30    20    19:06.85    19:09.80    00:02.95    6:11/M
6    Joe Torzok             Cleveland  OH        374    39    21    19:07.05    19:09.40    00:02.35    6:11/M
7    Kevin Martin           Akron  OH            182    36    26    19:21.55    19:24.00    00:02.45    6:15/M
8    Eric Malone            Atlanta  GA          178    33    28    19:32.45    19:43.70    00:11.25    6:22/M
9    Jim Rowell             Chagrin Falls  OH    375    39    33    19:44.60    19:49.30    00:04.70    6:24/M
10    Todd Leveck            Westlake  OH         170    39    41    20:27.90    20:33.45    00:05.55    6:38/M
11    Matthew Lindley        Cleveland  OH        448    36    42    20:29.15    20:46.10    00:16.95    6:42/M
12    Justin Clemens         Cleveland  OH        407    38    44    20:31.75    20:49.05    00:17.30    6:43/M
13    Jon Grafious           Painesville  OH      110    33    52    20:54.05    20:57.25    00:03.20    6:45/M
14    Todd Bernard           Amherst  OH          399    30    56    20:59.65    21:04.30    00:04.65    6:48/M
15    Jeff Kapostasy         Cleveland  OH        449    34    60    21:12.15    21:29.80    00:17.65    6:56/M
16    Bob Colacarro          Cleveland  OH         56    31    61    21:14.25    21:56.65    00:42.40    7:05/M
17    Mark Wollerman         Cleveland  OH        348    30    68    21:20.75    21:36.80    00:16.05    6:58/M
18    Scott Bookman          Cleveland  OH         34    30    69    21:36.70    21:53.35    00:16.65    7:04/M
19    Andrew Burke           Cleveland  OH         40    32    70    21:38.95    21:55.90    00:16.95    7:04/M
20    Michael Sladick        Parma Heights  OH    283    39    78    21:59.30    22:07.20    00:07.90    7:08/M
21    James Pollock          Cleveland  OH        244    37    85    22:17.85    22:23.55    00:05.70    7:13/M
22    Matthew Lisi           Madison  OH          173    38    86    22:20.20    22:28.10    00:07.90    7:15/M
23    Steve Kuri             Cleveland  OH        358    39    87    22:26.85    22:30.90    00:04.05    7:15/M
24    Scott Robinson         Cleveland  OH        423    31    99    22:47.50    23:23.60    00:36.10    7:33/M
25    Anthony Bays           Strongsville  OH     434    30   100    22:50.35    23:29.65    00:39.30    7:35/M
26    Gregory Boru           Cleveland  OH         35    39   101    22:53.80    23:02.90    00:09.10    7:26/M
27    Tim Seitz              Columbia Station  O  273    33   102    22:58.60    23:39.40    00:40.80    7:38/M
28    Pat Scanlon            Parma Heights  OH    406    36   114    23:22.90    23:38.40    00:15.50    7:37/M
29    Jayson Lekan           Independence  OH     458    34   115    23:24.25    23:46.85    00:22.60    7:40/M
30    Chris Sullivan         Mentor  OH           299    34   117    23:24.70    23:42.95    00:18.25    7:39/M
31    Marc Bielecki          Cleveland  OH         27    32   123    23:35.85    24:00.45    00:24.60    7:45/M
32    Jerry Sloan            Cleveland  OH        391    30   126    23:38.00    23:58.10    00:20.10    7:44/M
33    Dan Kabicek            Cleveland  OH        148    39   130    23:51.10    24:29.70    00:38.60    7:54/M
34    Todd Bartel            Strongsville  OH     475    36   131    23:51.80    24:37.55    00:45.75    7:56/M
35    Dan Wolters            Avon Lake  OH        335    32   132    23:52.45    24:16.25    00:23.80    7:50/M
36    Daniel Spahr           Cleveland  OH        289    31   134    23:58.35    24:12.30    00:13.95    7:48/M
37    Rob Minteer            Bay Village  OH      377    30   138    24:08.10    24:40.60    00:32.50    7:57/M
38    Philip Manti           Rocky River  OH      180    38   139    24:08.40    24:58.70    00:50.30    8:03/M
39    John Boyle             Cleveland  OH        384    30   147    24:16.45    25:09.85    00:53.40    8:07/M
40    Jay Crane              Cleveland  OH        471    32   152    24:26.40    24:50.00    00:23.60    8:01/M
41    Mike Rowell            Lakewood  OH         378    34   159    24:35.90    24:51.95    00:16.05    8:01/M
42    Ian Flaherty           Euclid  OH            87    30   171    25:00.65    25:27.45    00:26.80    8:13/M
43    Chris Preinitt         Olmsted Falls  OH    505    32   178    25:10.80    25:24.50    00:13.70    8:12/M
44    John Podojil           Cleveland  OH        242    34   188    25:24.90    26:13.40    00:48.50    8:27/M
45    John Coleman           Timberlake  OH       415    31   194    25:39.50    26:15.90    00:36.40    8:28/M
46    Gary Nowac             Cleveland  OH        514    31   202    25:49.75    26:36.65    00:46.90    8:35/M
47    Glenn Osoteco          North Royalton  OH   395    38   218    26:04.95    26:28.55    00:23.60    8:32/M
48    Vince Nappi            Cleveland  OH        213    35   230    26:16.90    27:05.25    00:48.35    8:44/M
49    Greg Gleine            Cleveland  OH        441    33   235    26:24.30    27:07.00    00:42.70    8:45/M
50    John Jeffers           Lakewood  OH         142    39   240    26:28.85    26:59.45    00:30.60    8:42/M
51    David Larson           Lakewood  OH         166    32   248    26:49.45    27:04.35    00:14.90    8:44/M
52    Robby Piscopo          Cleveland  OH        240    34   249    26:50.55    27:27.25    00:36.70    8:51/M
53    Joe Lee                Willoughby  OH       472    38   255    26:55.65    27:44.50    00:48.85    8:57/M
54    Mark Steinberg         Strongsville  OH     455    31   262    27:15.10    28:11.60    00:56.50    9:05/M
55    Eric Nettle            Avon  OH             216    36   276    27:41.25    28:11.00    00:29.75    9:05/M
56    Kirk Hodyson           Cleveland  OH        519    33   280    27:49.05    28:53.10    01:04.05    9:19/M
57    David Czerniawski      Cleveland  OH        520    36   284    27:54.20    28:58.85    01:04.65    9:21/M
58    Michael Martini        Lakewood  OH         183    30   290    28:04.00    28:41.20    00:37.20    9:15/M
59    Matt Dugan             Lakewood  OH         516    39   336    29:47.10    30:43.90    00:56.80    9:55/M
60    Susan Berneike         Cleveland  OH        446    32   341    30:13.35    30:33.80    00:20.45    9:51/M
61    Larry Colucci          Brecksville  OH      481    33   342    30:13.35    31:02.80    00:49.45   10:01/M
62    Michael Ritz           Cleveland  OH        510    31   352    30:27.25    30:43.20    00:15.95    9:55/M
63    David Wilson           Independence  OH     333    39   381    32:12.15    32:18.85    00:06.70   10:25/M
64    Jamie Evans            Cleveland  OH        493    34   416    33:39.65    33:55.85    00:16.20   10:56/M
65    Jim Romley             Cleveland  OH        392    33   418    33:56.50    34:42.15    00:45.65   11:12/M
66    John Ginter            Cleveland  OH        105    30   431    34:40.70    35:18.10    00:37.40   11:23/M
67    Jess Rowney            Lakewood  OH         253    30   444    38:27.20    39:19.15    00:51.95   12:41/M
68    Cory Hamilton          Elyria  OH           477    31   465    47:05.10    47:05.10               15:11/M
69    John Yurik             Willoughby  OH       337    31   467    48:48.95    49:39.70    00:50.75   16:01/M
70    John Coleman           Cleveland  OH         57    35   471    56:12.95    56:19.30    00:06.35   18:10/M
Top

Male 40 to 49

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    Ron Dorfeld            Brunswick  OH         75    43     2    17:02.60    17:04.45    00:01.85    5:30/M
2    Tom Maloney            Cleveland  OH        461    42     3    17:11.65    17:13.85    00:02.20    5:33/M
3    Peter Waters           Cleveland  OH        438    44     5    17:23.35    17:25.10    00:01.75    5:37/M
4    Ben Szporluk           Cleveland  OH        301    42     6    17:44.45    17:46.60    00:02.15    5:44/M
5    Joe Hoffman            North Royalton  OH   506    41     8    17:48.95    17:50.00    00:01.05    5:45/M
6    Champion Chigwedu      East Chicago  IN     426    47    14    18:42.20    18:45.25    00:03.05    6:03/M
7    Matthew Yetter         Lakewood  OH         336    42    27    19:26.85    19:33.85    00:07.00    6:18/M
8    Neil Dostal            Lakewood  OH         499    46    29    19:35.90    19:38.75    00:02.85    6:20/M
9    Eric Weaver            Elyria  OH           389    42    31    19:41.95    19:48.05    00:06.10    6:23/M
10    Gary Kuhn              Madison  OH          160    40    35    19:46.50    19:53.20    00:06.70    6:25/M
11    Eric Bombrowski        North Royalton  OH   405    42    36    19:54.30    20:02.00    00:07.70    6:28/M
12    Dana Mitchell          Northfield  OH       204    40    37    20:03.85    20:09.05    00:05.20    6:30/M
13    Rob Havranek           Hudson  OH           123    40    45    20:34.00    20:38.30    00:04.30    6:39/M
14    Kyle Lybarger          Lakewood  OH         175    41    48    20:46.20    20:52.65    00:06.45    6:44/M
15    David Simko            Hinckley  OH         278    44    54    20:55.50    21:06.30    00:10.80    6:48/M
16    Jack Urbanek           Olmsted Falls  OH    394    48    57    21:04.10    21:08.70    00:04.60    6:49/M
17    Patrick Nortz          Bay Village  OH      222    42    63    21:16.70    21:22.30    00:05.60    6:54/M
18    Joseph Bija            Lakewood  OH         365    48    64    21:19.65    21:28.25    00:08.60    6:55/M
19    David Slater           Fremont  OH          357    40    66    21:20.45    21:23.60    00:03.15    6:54/M
20    James Osborne          Rocky River  OH      361    46    67    21:20.60    21:30.60    00:10.00    6:56/M
21    Michael Pavlovcak      Mentor  OH           234    40    71    21:39.70    22:09.70    00:30.00    7:09/M
22    Doug Fry               Azusa  CA             94    47    81    22:06.40    22:21.25    00:14.85    7:13/M
23    Peter Russell          Strongsville  OH     256    41    84    22:11.60    22:39.00    00:27.40    7:18/M
24    Bernie Thiel           Cleveland  OH        305    43    91    22:34.85    22:55.10    00:20.25    7:24/M
25    Tom Dieterich          Bay Village  OH       73    45    92    22:36.50    22:36.50                7:17/M
26    Rick Pearlstein        Chagrin Falls  OH    235    40    94    22:40.30    23:01.25    00:20.95    7:25/M
27    Ron Bucey              Cleveland  OH        380    44   103    22:58.80    23:00.95    00:02.15    7:25/M
28    James Nieberding       Lakewood  OH         220    42   108    23:12.50    23:25.85    00:13.35    7:33/M
29    Larry Deangelis        Cleveland  OH         69    41   109    23:14.80    23:59.55    00:44.75    7:44/M
30    Bud Wiser                                   364    44   121    23:31.95    24:39.90    01:07.95    7:57/M
31    Brad Beaman            Willoughby  OH       451    49   122    23:34.45    24:36.50    01:02.05    7:56/M
32    Scott Smith            Fremont  OH          285    49   141    24:11.80    24:17.40    00:05.60    7:50/M
33    Tom Jansa              Euclid  OH           450    44   146    24:16.15    25:17.90    01:01.75    8:09/M
34    Steve Charnas          Cleveland  OH         51    43   153    24:28.80    25:01.80    00:33.00    8:04/M
35    Gregory Zakrajsek      Cleveland  OH        372    43   169    24:56.90    25:22.60    00:25.70    8:11/M
36    James Ray              Cleveland  OH        468    44   182    25:12.90    25:56.75    00:43.85    8:22/M
37    Richard Baker          North Royalton  OH   600    49   186    25:20.80    25:44.00    00:23.20    8:18/M
38    Michael Kilbane        Cleveland  OH        366    43   200    25:48.55    26:06.45    00:17.90    8:25/M
39    Randy Metzger          Cleveland  OH        198    40   208    25:57.55    26:49.25    00:51.70    8:39/M
40    Jeff Wells             Hudson  OH           325    43   214    26:03.65    26:10.55    00:06.90    8:26/M
41    Daniel Holt            Euclid  OH           134    42   242    26:31.55    27:15.45    00:43.90    8:47/M
42    Jeff Hajek             Broadview Heights    116    44   244    26:42.35    27:39.75    00:57.40    8:55/M
43    James Sosan            Solon  OH            287    44   247    26:48.50    27:01.05    00:12.55    8:43/M
44    Mark Eddy              Berea  OH            347    40   259    27:01.80    27:21.50    00:19.70    8:49/M
45    David Liebal           Independence  OH     171    41   261    27:12.35    28:05.85    00:53.50    9:04/M
46    Alan Keptner           Euclid  OH           152    40   271    27:34.25    27:44.75    00:10.50    8:57/M
47    Jitendra Khare         Cleveland  OH        154    40   282    27:52.85    28:20.05    00:27.20    9:08/M
48    Dale Campbell          Brecksville  OH       45    46   287    27:58.30    28:47.85    00:49.55    9:17/M
49    Keith Gruber           North Royalton  OH   113    48   297    28:21.95    29:14.30    00:52.35    9:26/M
50    Mike Magpoc            Parma  OH            408    46   311    28:45.00    29:09.05    00:24.05    9:24/M
51    Glenn Nickenson        Cleveland  OH        397    46   312    28:47.30    28:50.85    00:03.55    9:18/M
52    George Czyrba          Lakewood  OH         508    46   315    28:54.80    29:11.45    00:16.65    9:25/M
53    Bernie Norman                               427    44   316    28:57.40    29:16.20    00:18.80    9:26/M
54    Scott Barber           Bay Village  OH       16    43   326    29:23.50    29:56.75    00:33.25    9:39/M
55    Neil Hutchinson                             428    42   327    29:26.10    29:44.60    00:18.50    9:35/M
56    Gloria Dugan           Lakewood  OH         515    42   329    29:33.20    30:27.00    00:53.80    9:49/M
57    Robert Thomson         Cleveland  OH        309    42   331    29:39.90    29:48.20    00:08.30    9:37/M
58    Mark Biley             Strongsville  OH      29    43   350    30:25.00    30:53.30    00:28.30    9:58/M
59    John Washell           Eastlake  OH         321    41   365    31:13.40    31:51.70    00:38.30   10:16/M
60    James Nicoulin         Cleveland  OH        219    47   368    31:17.25    31:57.60    00:40.35   10:18/M
61    Rob Hoffner            Brecksville  OH      132    41   386    32:18.50    32:43.15    00:24.65   10:33/M
62    Matt Haren             Berea  OH            119    48   390    32:25.45    33:08.20    00:42.75   10:41/M
63    Dean Morris            Olmsted Falls  OH    208    47   395    32:32.25    33:35.85    01:03.60   10:50/M
64    Brad Hart              North Ridgeville  O  403    44   398    32:42.90    33:23.50    00:40.60   10:46/M
65    Robert Simon           Cleveland  OH        282    40   400    32:52.20    33:14.40    00:22.20   10:43/M
66    Mitch Thompson         Cleveland  OH        601    43   430    34:38.35    35:16.25    00:37.90   11:23/M
67    Jason Tasch            Lakewood  OH         303    47   456    42:33.65    43:14.75    00:41.10   13:57/M
Top

Male 50 to 59

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    John Lenandowski       Shaker  OH           467    50    10    18:00.55    18:03.00    00:02.45    5:49/M
2    Gary Kirby             Brunswick  OH        155    50    23    19:14.30    19:16.95    00:02.65    6:13/M
3    Frank Duchossois       Solon  OH             76    50    24    19:21.25    19:25.50    00:04.25    6:16/M
4    John Hurley            Berea  OH            349    51    59    21:06.80    21:10.65    00:03.85    6:50/M
5    Will Ross              Bay Village  OH      401    51    74    21:50.85    21:55.65    00:04.80    7:04/M
6    Dennis Bahnsen         Port Clinton  OH     344    54    82    22:07.50    22:15.80    00:08.30    7:11/M
7    Michael Thomas         Rocky River  OH      306    59    95    22:42.10    22:53.50    00:11.40    7:23/M
8    Greg Klipan            Cleveland  OH        156    57   128    23:43.30    24:14.00    00:30.70    7:49/M
9    Gary Underwood         Parma Heights  OH    313    53   154    24:28.85    25:22.15    00:53.30    8:11/M
10    Chris Bawas            Cleveland  OH        500    50   156    24:33.50    24:42.20    00:08.70    7:58/M
11    George Pfeffer         Maple Heights  OH    464    56   174    25:06.20    25:25.30    00:19.10    8:12/M
12    Kerry Gubics           Westlake  OH         470    57   215    26:03.70    26:51.50    00:47.80    8:40/M
13    Daniel Peters          Independence  OH     236    58   216    26:04.35    26:11.35    00:07.00    8:27/M
14    Jody Kreitzer          Cleveland  OH        159    51   265    27:26.55    27:46.25    00:19.70    8:57/M
15    Rob Verner             Cleveland  OH        317    55   272    27:35.85    27:41.40    00:05.55    8:56/M
16    John Morris            Lorain  OH           209    55   274    27:38.40    28:24.35    00:45.95    9:10/M
17    Edward Clark           Wadsworth  OH         55    51   288    28:00.35    28:53.85    00:53.50    9:19/M
18    Robert Hale            Cuyahoga Falls  OH   484    50   295    28:16.65    29:01.50    00:44.85    9:22/M
19    Vince Reddy            Cleveland  OH        459    51   378    31:50.60    32:42.25    00:51.65   10:33/M
20    Thomas Horvath         Chesterland  OH      135    59   412    33:30.25    33:53.55    00:23.30   10:56/M
Top

Male 60 and over

                                                                Over      Chip        Gun 
Place    Name                    City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
1    John McCarroll         Medina  OH           193    62    53    20:54.65    21:03.95    00:09.30    6:47/M
2    Bill Catanese          Cleveland  OH         49    68    76    21:53.30    22:03.20    00:09.90    7:07/M
3    Bob Jackson            Northfield  OH       512    60   177    25:09.95    25:27.05    00:17.10    8:13/M
4    Arthur Schau           Westlake  OH         264    61   286    27:58.10    28:20.20    00:22.10    9:08/M
5    Bill Tumbleson         Lakewood  OH         312    66   318    29:03.85    29:16.30    00:12.45    9:26/M
6    Albert Rupprecht       Cleveland  OH        254    60   371    31:24.90    32:06.80    00:41.90   10:21/M
7    Leo Jeffres                                 410    62   421    34:05.60    34:23.55    00:17.95   11:05/M
8    Domenic Bellomo        Willoughby  OH        22    63   437    36:13.35    36:36.25    00:22.90   11:48/M
9    Robert Maver           Willoughby  OH       189    69   445    38:35.35    39:19.50    00:44.15   12:41/M
10    Ron Balach             Lakewood  OH          14    74   466    48:31.15    49:05.20    00:34.05   15:50/M